Kādēļ paaugstināts aknu fermentu līmenis, ja pat alkoholu nelietoju? 1
“Pirms plānotas operācijas man konstatēja paaugstinātu ALAT un ASAT, nācās operāciju atlikt, līdz rādītāji normalizējās. Bet man tā arī nav skaidrs, kāpēc šie marķieri bija paaugstināti. Alkoholu nelietoju vispār.” Aldis K. Rīgā
Atbild E. Gulbja laboratorijas Klīniskās ķīmijas nodaļas vadītāja Sandra Šelkova: “ALAT un ASAT ir fermenti, kas atrodas aknu šūnās, nierēs, nedaudz skeleta muskulatūrā, miokardā. Abi šie fermenti ir vieni no jutīgākajiem aknu bojājuma rādītājiem, kas ļauj atklāt aknu saslimšanas sākuma stadijā, kad cilvēkam vēl nav nekādu sūdzību.
Biežākie cēloņi šo fermentu paaugstinātam līmenim ir steatohepatīti (nealkohola un alkohola taukainā aknu slimība) un aknu iekaisumi, ko rada vīrusi, piemēram, A, B, C hepatīts. Aknām par labu nenāk taukiem un ogļhidrātiem pārbagāts uzturs, kūpinājumi, sāļi un asi ēdieni, smēķēšana, dažādas mākslīgās pārtikas piedevas, toksīni, kurus uzņemam, nepareizi lietojot sadzīves ķīmijas līdzekļus.
Taču nevajag domāt, ka, saņemot vienu analīžu rezultātus, var diagnosticēt aknu saslimšanu. Ieteicams analīzes nodot atkārtoti pēc nedēļas, kā arī konsultējoties ar ārstu, veikt papildu laboratoriskos testus, nosakot GGT, bilirubīnu, HBsAg, AntiHCV. Nereti nepieciešams veikt vēdera dobuma ultrasonogrāfisko izmeklēšanu.
ALAT, ASAT līmeņa paaugstināšanos var izraisīt arī medikamenti, piemēram, statīni (holesterīnu pazeminoši preparāti), antibiotiķi, barbiturāti un vēl virkne zāļu, muskuloskeletālās slimības, infekciozā mononukleoze.”