Pirms viņa kļuva par karalieni, pasaule vēl nebija dzirdējusi “The Beatles”. Neatkārtojamā un nesatricināmā Elizabete II 5
Rihards Vītols, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”
Lielbritānijas karalienei Elizabetei II šonedēļ apritēja 95 gadu jubileja, ko gan nācās atzīmēt pieklusināti, jo pāris mēnešu pirms gaidāmās 100 gadu jubilejas mūžībā aizgājis karalienes dzīvesbiedrs princis Filips.
Veselīgs uzturs, fiziskās aktivitātes un smadzeņu vingrināšana: ar šīs receptes palīdzību britu karaļnama locekļiem izdevies sasniegt ļoti cienījamu vecumu.
Par vienu paaudzi parasti tiek uzskatīts aptuveni 25 gadus ilgs laika posms, tātad tas bija pirms gandrīz trim paaudzēm, kad 1947. gadā Lielbritānijas troņmantniece Elizabete svinēja savu pilngadību (21 gada jubileju) un uzstājās ar runu tolaik varenās impērijas pavalstniekiem.
“Es jums apsolu, ka visu savu mūžu, vai tas būtu garš vai īss, veltīšu kalpošanai jums un mūsu dižajai impēriskajai ģimenei, pie kuras mēs visi piederam,” radio uzrunā teica princese Elizabete (Lielbritānijas valdnieks vēl bija viņas tēvs karalis Džordžs VI).
Elizabete tolaik diez vai varēja iedomāties, ka jau pēc dažiem gadiem pati kļūs par Lielbritānijas karalieni un šajā postenī darbosies teju 70 gadus. Elizabete II jau sen ir pārspējusi karalienes Viktorijas valdīšanas ilguma rekordus (Viktorija nodzīvoja līdz 81 gada vecumam un tronī pavadīja 63 gadus).
Un pie labas veselības Elizabete II var sasniegt vismaz savas mātes vecumu (Karaliene Māte nodzīvoja līdz 101 gada vecumam, viņas mūžs aptvēra visu 20. gadsimtu: no piedzimšanas 1900. gadā līdz pat aiziešanai mūžībā 2002. gadā).
Negribēja nodzīvot līdz 100
Tiesa gan, nebūt ne visi Lielbritānijas karaliskās ģimenes locekļi bijuši vareni ilgdzīvotāji. Elizabetes tēvs karalis Džordžs VI nomira jau 56 gadu vecumā, viņš bija kaislīgs smēķētājs un sirga ar plaušu vēzi.
Līdzīgs liktenis piemeklēja arī Elizabetes II vienīgo māsu, princesi Mārgaretu: arī viņa gandrīz visu mūžu daudz smēķēja un dzēra, iedzīvojās sirds un plaušu slimībās, tādēļ 2002. gadā aizgāja mūžībā neilgi pirms Karalienes Mātes nāves, 71 gada vecumā.
Lielbritānijā statistika rāda, ka jaundzimušo vidējais paredzamais mūža ilgums ir 79 gadi vīriešiem un 83 gadi sievietēm.
Gan karaliene Elizabete II, gan viņas dzīvesbiedrs princis Filips krietni pārsnieguši šos rādītājus, jo Elizabete II šonedēļ varēja svinēt 95 gadu jubileju, bet princis Filips aizgāja mūžībā 99 gadu vecumā, pāris mēnešu pirms gaidāmās 100 gadu jubilejas.
Kāds žurnālists pirms 20 gadiem vaicāja princim Filipam, vai viņš gribētu nodzīvot līdz 100 gadiem, un Filips ar sev raksturīgo humoru atbildēja: “Nevaru iedomāties neko sliktāku. Es jau tagad brūku kopā.”
Filips krietni pārspīlēja savas veselības problēmas, jo tikai mūža pēdējos gados viņa veselības stāvoklis kļuva diezgan trausls, bet pirms tam Filips bija lieliskā formā.
Jaunībā viņš bija aizrāvies ar sportu un dienēja Lielbritānijas jūras kara flotē; šis jūrnieka un sportista rūdījums viņam palīdzēja turēties formā līdz pat sirmam vecumam.
Labāko ārstu aprūpē
Protams, ka Lielbritānijas karaliskā ģimene dzīvo krietni labākos apstākļos nekā vidējā britu ģimene (kas arī var baudīt salīdzinoši komfortablu dzīvi, jo Lielbritānija ir viena no bagātākajām valstīm pasaulē).
Karaļnama locekļiem ir pieejama Lielbritānijas labāko ārstu palīdzība un augstākā līmeņa veselības aprūpe. Viņiem regulāri tiek veiktas veselības pārbaudes, kas ļautu laikus atklāt un ārstēt dažādas kaites, piemēram, sirds slimības vai ļaundabīgus audzējus.
Karaliene un viņas tuvinieki nepaļaujas tikai uz ārstiem, viņi arī paši cītīgi rūpējas par savu veselību. Viens no labas veselības stūrakmeņiem ir regulāras fiziskās aktivitātes, tādēļ karaliskās ģimenes locekļi regulāri dodas garās pastaigās.
Iespēja kārtīgi izstaigāties viņiem ir arī savās mājās, jo karaliskās ģimenes rīcībā ir vairākas pilis ar neskaitāmām istabām, un paiet labs laiciņš, lai no viena pils stūra nokļūtu līdz otram.
Pētījumi rāda, ka cilvēku veselībai par labu nāk arī rūpes par mājdzīvniekiem, un karaliskās ģimenes locekļi ir dzīvnieku draugi, piemēram, Elizabete II visu mūžu ir sajūsminājusies par zirgiem un saviem Velsas korgija šķirnes suņiem.
Darbošanās ar šiem mājdzīvniekiem nodrošina vēl vienu iespēju kārtīgi izkustēties.
“Pētījumi liecina, ka cilvēki ir gatavi veltīt laiku tādām fiziskām aktivitātēm, kas viņiem sagādā prieku,” secina karalienes Elizabetes II biogrāfijas pētnieks Braiens Kozlovskis.
Skaisti novecot
“Mēs esam tas, ko mēs ēdam” – arī šis princips cītīgi tiek ievērots britu karaļnamā un palīdz izskaidrot Elizabetes II ilgmūžības noslēpumu. Protams, ka karalienes galdā tiek celti tikai augstākā labuma produkti, nekādu konservantu un pusfabrikātu!
Par karaliskās ģimenes uzturu rūpējas īpaša pavāru komanda, kas gatavo maltītes no svaigiem augļiem un dārzeņiem, izmanto vislabāko gaļu un zivis. Starp citu, karaliene īpaši ir iecienījusi zivis, tādēļ zivju ēdieni viņas galdā tiek celti gandrīz katru dienu.
Angļi ir slaveni ar savu tējas rituālu, kas ir arī karaliskās ģimenes ikdienas sastāvdaļa. Tēja ir ļoti vērtīgs dzēriens, jo tas ir dabisks antioksidants, kas palīdz novērst sirds slimības un vēzi.
Līdzīgiem nolūkiem kalpo arī alkohols nelielās devās, tādēļ karaliene labprāt iedzer pa kādam graķītim.
Klīda runas, ka viņas mātei stiprie dzērieni ļoti gājuši pie sirds, viņa varējusi sākt un beigt dienu ar šampanieti, pa vidu niekojoties arī ar sarkanvīnu un džinu.
Bet kā zināms, šis grēciņš netraucēja Karalienei Mātei nodzīvot līdz 101 gada vecumam.
Elizabete II ar savu rūpīgi piemeklēto kostīmu, cepuru un somiņu kolekciju vienmēr izskatās ārkārtīgi eleganti, bet viņa nav pārāk aizrāvusies ar kosmētikas lietošanu un nekad nav uztraukusies par kādas krunciņas parādīšanos sejā.
Elizabete II ir lielisks piemērs, ka novecot ir iespējams skaisti un ar cieņu, pat ja katru tavu kustību vēro miljoniem acu.
“Dabiskā novecošana tikai padarījusi viņas tēlu vēl spilgtāku, jo karaliene ir kā staigājošs arhīvs, kurā uzkrāta milzīga pieredze un dzīves gudrība,” spriež viņas biogrāfijas pētnieks Kozlovskis.
Karaliene un viņas 14 premjeri
Lielākā daļa cilvēku aiziet pensijā jau drīz pēc 60 gadu vecuma sasniegšanas, bet karaliene Elizabete II turpina pildīt savus pienākumus arī 95 gadu vecumā, viņas “darba stāžs” ir jau gandrīz 70 gadu.
Protams, karaliene nestrādā astoņu stundu darba dienu kā parasti mirstīgie, bet arī viņai ir daudz pienākumu, kuru pildīšanai nākas veltīt vairākas stundas dienā.
Elizabete II ir Lielbritānijas (un arī vairāku citu valstu) galva, tādēļ viņas pienākums ir sekot līdzi norisēm valstī un rūpēties par savu pavalstnieku labklājību.
Tādēļ viņa katru nedēļu tiekas ar Lielbritānijas premjerministru, un tagadējais premjers Boriss Džonsons ir jau 14. britu valdības vadītājs, kuram jāierodas uz audiencēm pie karalienes (Elizabetes II pirmais premjers bija leģendārais Vinstons Čērčils).
Lai gan Lielbritānijā karaliene ir politiski neitrāla persona, kas atturas no komentāriem par sabiedriski politiskiem jautājumiem, tomēr karalienei ir tiesības izteikt savu viedokli un dot padomus premjerministram.
Karalienes līdzgaitnieki vēsta, ka Elizabetei II dažkārt patīk paķircināt savus ministrus, uzdodot āķīgus jautājumus par viņu pārziņā esošām nozarēm, kam parasti tiek pievērsts mazāk uzmanības.
“Viņas Majestāte demonstrē iespaidīgas zināšanas par aktuāliem jautājumiem un savu plašo pieredzi,” tā par iknedēļas audiencēm pie karalienes rakstīja kādreizējā Lielbritānijas valdības vadītāja Mārgareta Tečere.
Karaliskā ģimene ir diezgan tālu no vienkāršo britu ikdienas, jo karaļnama locekļiem nav jādomā, kā nopelnīt sev iztiku.
Pagājušā gadsimta 80. gadu sākumā, kad Lielbritānijas ekonomikā bija smaga krīze un liels bezdarbs, princis Filips prātoja: “Pirms dažiem gadiem visi teica, ka cilvēki par daudz strādā, vajadzētu vairāk laika atpūtai. Tagad, kad visiem ir vairāk laika atpūtai, viņi žēlojas, ka nav darba. Cilvēki nekādi nevar izlemt, ko viņi vēlas.”
Platīna kāzas
Filipa un Elizabetes vairāk nekā 70 gadu ilgā laulība bijusi ļoti saskanīga, un vecumdienās viņiem nebija jāraizējas par vientulību, jo Filipam un Elizabetei ir četri bērni, astoņi mazbērni un 10 mazmazbērni.
Turklāt karaliskās ģimenes ikdienu atvieglo liels skaits apkalpotāju, tādēļ arī sirmā vecumā Elizabetei un Filipam vienmēr līdzās bijis kāds, kas par viņiem parūpēsies.
Pirms dažiem gadiem Elizabete un Filips nosvinēja platīna kāzu jubileju (70 gadu laulībā).
Kā jau atturīgiem britu augstmaņiem pieklājas, viņi nekad nav centušies publiski izrādīt savas jūtas, taču Elizabete II un Filips neapšaubāmi bija tas pāris, uz kuru iespējams attiecināt Antuāna de Sent-Ekziperī atziņu: “Mīlestība nenozīmē skatīties viens otram acīs, bet gan raudzīties vienā virzienā.”
Savulaik, kad viņi svinēja savu zelta kāzu jubileju, Elizabete II par savu dzīvesbiedru teica: “Filipam nepatīk uzklausīt komplimentus, bet viņš ir bijis mans spēks un atbalsts visus šos gadus. Es un mana ģimene, Apvienotā Karaliste un daudzas citas valstis viņam ir lielu pateicību parādā.”
Diemžēl viņu bērniem nav izdevies atkārtot vecāku saskanīgās laulības pieredzi, jo trīs no četriem ir piedzīvojuši laulības šķiršanu.
Jau kopš 90. gadu sākuma Lielbritānijas karalisko ģimeni vajā dažādi skandāli, ko plaši apraksta britu dzeltenā prese (svaigākais no tiem bija prinča Harija sievas Meganas izteikumi par rasismu britu karaļnamā).
Elizabete II ir no citas paaudzes, kas vēl piedzīvoja Otro pasaules karu, tādēļ viņa ir iemācījusies neizrādīt uz āru savas emocijas un vienmēr saglabāt staltu stāju.
Dažkārt tas ir kaitējis karaļnama interesēm, piemēram, pēc princeses Diānas traģiskās nāves, kad karaļnamam daudzi pārmeta šķietamu vienaldzību.
Taču lielākā daļa britu joprojām atbalsta monarhiju un nevēlas no tās atteikties kā no savu mūžu nokalpojušas vēstures paliekas.
“YouGov” sabiedriskās domas aptaujā 63% atzina, ka ir par monarhijas saglabāšanu, un tikai 25% gribētu to nomainīt ar demokrātiski ievēlētu valsts galvu.
Pasaule ir mainījusies
Elizabete II šobrīd ir kā klints, uz kuras balstās Lielbritānijas monarhija, bet skaidrs, ka arī viņa nedzīvos mūžīgi, tādēļ nākamo karali gaida grūtāki laiki.
Lielbritānijā daudziem šķiet, ka pēc Elizabetes II aiziešanas mūžībā vajadzētu izlaist 72 gadus veco princi Čārlzu un karaļa tronī uzreiz sēsties viņa dēlam princim Viljamam, jo Viljams un Keita sabiedrībā ir daudz populārāks pāris par Čārlzu un Kamillu.
Elizabete II pati, visticamāk, nekad neatteiksies no troņa un nedosies pelnītā atpūtā, jo viņa tā arī nav piedevusi savam tēvocim karalim Edvardam VIII, kurš 1936. gadā atteicās no troņa, lai varētu apprecēties ar amerikāņu šķirteni Volisu Simpsoni.
Elizabetes ieskatā tā bija nodevība, savu privāto interešu likšana augstāk par valsts interesēm, un viņa nekad tā nerīkotos.
Elizabetes II māte nodzīvoja līdz 101 gada vecumam, bet britu karaļnama rekords pieder Elizabetes tēvoča Henrija sievai princesei Alisei, kas nodzīvoja līdz 102 gadu vecumam un aizgāja mūžībā 2004. gadā.
Kad karaliene Elizabete II un princis Filips 1997. gadā svinēja savu zelta kāzu jubileju, Elizabete II atzina, ka viņas valdīšanas laikā pasaule ir ļoti mainījusies.
Pirms viņa kļuva par karalieni, pasaule vēl nebija dzirdējusi “The Beatles”, ļaudis neskatījās televizoru, cilvēks vēl nebija uzkāpis Everestā un staigājis pa Mēness virsmu, tolaik neviens nezināja, kas ir internets un mobilais telefons.
Tas viss ir piedzīvots Elizabetes II valdīšanas laikā, un britiem ir paveicies, ka šajā mainīgajā pasaulē viņiem ir bijusi vismaz viena stabila vērtība: viņu nesatricināmā un neatkārtojamā karaliene.