Paātrināts pulss ar laiku bojā sirdi un var izraisīt tās mazspēju 0
Pulss, kas rodas, svārstoties artēriju sieniņām brīdī, kad sirds izsviež asinis asinsvados, ir svarīgs veselības rādītājs. Atkarībā no sirds spēka un ātruma, kādā tas notiek, tas ir vāja vai stipra pildījuma, skaidro ārstu prakses “Aritmija” kardioloģe Iveta Norko.
Parasti pulss atbilst sirdsdarbības ātrumam, taču mirdzaritmijas slimniekiem jo ātrāk pukst sirds, jo lielāks tā sauktais pulsa deficīts, kad šis skaitlis ir mazāks, jo visi sitieni nav vienādi spēcīgi.
Kādam jābūt pulsam? Bērniem pulss ir 140 sitieni minūtē. Arī pusaudža gados tas ir paātrināts un mēdz būt aritmija, kad ieelpā un izelpā mainās sirdsdarbības ātrums, taču šī parādība uzskatāma par fizioloģisku un nav jāārstē.
Pieaugušajiem tam vajadzētu būt robežās no 50 līdz 90 sitieniem minūtē. Pētījumos pierādīts, ka optimālais rādītājs ir ap 60, jo tad mazinās koronārās slimības attīstības risks un pagarinās mūža ilgums.
Šajā gadījumā viens sirdsdarbības cikls atbilst vienai sekundei, kurā sirds piepildās ar asinīm un izsviež tās organismā. Savukārt, ja tā pukst 120 reizes minūtē, vienam ciklam ir tikai pussekunde laika un orgānam rodas pārāk liela slodze.
90 līdz 100 sitienus minūtē uzskata par paātrinātu pulsu jeb tahikardiju. Tad jālieto medikamenti, lai nodrošinātu sirdij labvēlīgākus apstākļus.
Kas notiek, ja pulss ir par lēnu vai par ātru? Ja pulss ir lēns, galvas smadzenēm un citiem orgāniem nepieplūst pietiekami daudz skābekļa un var iestāties bezsamaņa. Pulss ir vājāks zema asinsspiediena gadījumā, jo asinis artērijās nokļūst ar mazāku spēku. To ietekmē arī artēriju sieniņu elasticitāte. Gadu gaitā tās kļūst biezākas un cietākas, tādēļ pulss vājinās. Reizēm šādos gadījumos pat nepieciešams izmantot kardiostimulatoru.
Pulss mēdz paātrināties fiziskas slodzes, paaugstinātas temperatūras un stresa situācijās kā kompensatora organisma aizsardzības reakcija. Tā ātrumu ietekmē simpātiskā nervu sistēma, kas tiek aktivizēta arī dažādu veselības problēmu, piemēram, koronārās sirds slimības, sirds mazspējas un atsevišķu vairogdziedzera saslimšanu gadījumā.
Nereti pulss paātrinās grūtniecības laikā, mainoties hormonu attiecībām asinīs. Turklāt, palielinoties dzemdei, auglis spiež uz diafragmu, kairinot saules pinumu. Topošajām māmiņām problēmas novēršanai parasti iesaka lietot vilkābeļu tinktūru, nevis ķīmiskus medikamentus.
Vai paātrinātu pulsu var just? Dažkārt pulsa izmaiņas liek par sevi manīt kā sirdsklauves, taču visbiežāk nekādu sūdzību nav. Dažkārt šis rādītājs ir normāla ātruma, tikai spēcīgāka pildījuma.
Kādam jābūt pulsam fizisku aktivitāšu laikā? Trenējoties nevajadzētu pārsniegt tā saukto submaksimālo pulsu, kuru aprēķina, no 220 atņemot gadu skaitu un no iegūtā rezultāta atskaitot 15%. Ja pulss ir ātrāks par šo skaitli, mainās šūnu vielmaiņas procesi, veidojas pienskābe un organisma šūnas cieš no nevēlamām bioķīmiskām reakcijām.