Tvaika mikroimpulsu metode 2
Pasaulē šo metodi izmanto jau astoņus gadus, bet Latvijā ieviesa pirms četriem gadiem. Arī tā ir endovenoza operācija ar ūdens tvaiku.
Kā tas notiek? Caur ļoti tieviņu katetru, kam galā ir mikroatveres, vēnā ievada uzkarsētu sterilu ūdens tvaiku, ko it kā izsmidzina uz visām pusēm. Dakteris Ūdris tēlaini skaidro: ģeneratoru, kas dozē destilētā ūdens daudzumu, var salīdzināt ar tējkannu, kurā vārās ūdens un un kuras nāk laukā tvaiks.
Precīzi dozētu tvaika mikroimpulsu veidā tas iedarbojas vēnas iekšpusē, tādējādi panākot vēnas sienas saraušanos un slēgšanos. Atkarībā no vēnas diametra tiek variēts impulsu skaits.
Priekšrocības
* Maztraumatiska metode. Vēnas iekšējais slānis netiek pilnībā iznīcināts.
* Piemērota anatomiski sarežģītu vēnu ārstēšanai, ja tās ir ļoti sazarotas un dažādā diametrā. Ļoti labi der, recidīva gadījumā veicot atkārtotu operāciju. “Agrāk vēnu sānu zarus, kur nebija iespējams ievietot lāzervadu, ārstējām, piemēram, ar tā dēvēto Varadeja metodi, kad veicam minimālus, milimetru vai nedaudz garākus ādas griezumus, ieduram adatiņu, kam galā ir āķītis, un izvelkam bojāto posmu. Tagad šīs vietas varam endovenozi slēgt ar tvaika mikroimpulsu metodi,” skaidro ārsts.
Mīnusi
* Nepieciešama vietējā atsāpināšana. Var būt neliels apdegums ādas punkcijas vietā.
* Dārdzība – izmaksas augstākas nekā lāzeroperācijai.
Vēnu slēgšana ar bioloģisko līmi Venaseal
Biolīmes metodi pamatoti uzskata par jaunu lēcienu, pat revolūciju vēnu ķirurģijā, jo operējot nav nepieciešama atsāpināšana. Latvija ir piektā valsts pasaulē, kur šo metodi izmanto, bet kopumā ar to strādā 16 pasaules valstīs. Baltijas Vēnu centrs ir vienīgā klīnika Austrumeiropā, kur vēnu operācijās liek lietā bioloģisko līmi. Asinsvadu ķirurgs Ints Ūdris ir ceturtais ārsts pasaulē, kam ir lielākā pieredze, operējot ar šo metodi.
Pati bioloģiskā līme audu līmēšanai nav jaunums, medicīnā to izmanto jau 50 gadu. Sākumā to lietoja brūču aizlīmēšanai, bet jau vairāk nekā desmit gadu liek lietā galvas smadzeņu asinsvadu slēgšanai, kas nepieciešama atsevišķu patoloģiju gadījumos. Daudzos pētījumos pierādīts, ka biolīme ir droša cilvēkam, veselībai nekaitīga, nav kancerogēna.
Kā tas notiek? Vēna tiek slēgta no iekšpuses, izmantojot speciālu bioloģisko līmi. Injekcijas veidā caur speciālu katetru vēnā ik pēc 3 cm iespiež precīzi dozētu biolīmes pilienu. To pat varētu dēvēt par implantu vēnā. Notiek ķīmiska iedarbība uz endotēliju, bet vēna tiek aizlīmēta arī gluži mehāniski – saspiežot malas, tā uzreiz tiek slēgta. Šādi rīkojas visā bojātās vēnas posmā.
Priekšrocības
* Procedūra ir pilnīgi nesāpīga, jo nav karstuma atšķirībā no lāzera, tvaika un radiofrekvences. Līme ir ķermeņa temperatūrā.
* Nav nepieciešama atsāpināšana, tātad neizmanto nekādu anestēziju vēnas gaitā. Tas ļauj veiksmīgi operēt cilvēkus, seniorus, kuriem, piemēram, sirds mazspējas vai citu slimību dēļ ārsti neiesaka anestēziju. Ir vien sīks dūriens, ievadot anestezējošu vielu vietā, kur vēnā ievieto katetru.
* Neveidojas asinsizplūdumi un ādas jušanas traucējumi apakšstilbā, kas var gadīties, izmantojot termiskās endovenozās metodes.
* Nav rētu. Vizuāli ideāls izskats jau nākamajā dienā pēc manipulācijas.
* Pēc operācijas nevajag nēsāt kompresijas zeķi. Drīkst uzreiz sauļoties, kas pēc citām operācijām kādu laiku ir liegts.
Mīnusi
* Ļoti augsta cena. Piemēram, operācija vienai kājai izmaksā trīsreiz dārgāk, bet abām kājām vienlaikus – divreiz dārgāk nekā lāzeroperācija.
36,6 °C konsultants INTS ŪDRIS, sertificēts asinsvadu ķirurgs, flebologs, vadošais speciālists Veselības centra 4 Baltijas Vēnu klīnikā