Jaunas metodes un tehnoloģijas 2
“Mūsdienās ir radušās jaunas, daudz mazāk traumatiskas metodes,” uzsver Ints Ūdris.
Ieviešot endovenozās tehnoloģijas, fleboloģijā, vēnu ārstniecībā notika būtisks pavērsiens. To galvenā būtība: vēna netiek izoperēta, izrauta, bet gan slēgta no iekšpuses, līdz ar to asinis tajā vairs neplūst. Rezultāts tiek panākts ar adatas dūrienu vēnas iekšpusē. Metodes gan ir atšķirīgas.
1998. gadā sāka izmantot radiofrekvences vēnu ablācijas metodi. Tā pilnībā mainīja mūsdienu vēnu ķirurģijas principus. Slimo vēnas posmu slēdz no iekšpuses, liekot lietā karstumu, ko rada caur adatas dūrienu ievadīts radiofrekvences katetrs.
Tā ir viena no tā dēvētajām termiskajām metodēm. Dažādās metodēs to ģenerē atšķirīgi – izmantojot jau minēto radiofrekvences iekārtu, ņemot talkā lāzera starus vai tvaika mikroimpulsus.
Lāzera un radiofrekvences ķirurģija
Latvijā visplašāk pazīst lāzerķirurģiju.
“Vēnas slēgšana ar lāzeru bija pirmā endovenozā operācija, šādi sākām operēt 2002. gadā. Tolaik bija 980 nanometru lāzers un tā dēvētais gala vads – lāzera stars – virzījās gareniski kā strūkla,” stāsta Ints Ūdris. “Visai liela bija iespēja apdedzināt apkārtējos audus, tas varēja radīt sāpes. Cilvēki patiešām jutuši deguma smaku vai garšu, kā vēstulē raksta 36,6 °C lasītāja Mārīte. Tas tāpēc, ka asinīs nonāca vielas, kas atstāja iespaidu smadzeņu receptoros, radot šādu sajūtu. Atceros vienu no pirmajām operācijām, kad paciente uztraukusies sauca, ka laikam kaut kas deg, jo mute pilna ar dūmiem. Tiešām nobijos, taču tās bija viņas subjektīvās sajūtas.”
2008. gadā mūsu ārsti sāka izmantot jaunākās paaudzes garo viļņu lāzeru – 1470 nanometru diožu lāzeru, ar ko operē arī tagad un kas uz audiem iedarbojas maigāk nekā iepriekšējās paaudzes tehnoloģija. Tam ir arī radiālais lāzergaismas vads. Atšķirībā no gala vada, kas virzījās kā strūkla, šis izstaro cirkulāri ap sevi, enerģija tiek izsmidzināta uz visām pusēm, tāpēc vēnu var slēgt precīzāk nepieciešamajās vietās.
Daudzviet izmanto arī iepriekšējo sistēmu lāzeru, tādēļ pirms došanās uz operāciju vērts uzzināt, kādas tehnoloģijas ir klīnikas rīcībā.
Kā tas notiek? Caur nelielu punktveida dūrienu, kas ir vien milimetra lielumā, speciālu lāzervadu ultrasonogrāfijas kontrolē ievada vēnā. Lāzervadu velkot laukā, vēna tiek slēgta. Tātad vēnu vai tās bojāto posmu termiski noslēdz, izmantojot lāzera enerģiju. Operācija nodrošina augstu precizitāti.
Priekšrocības
* Notiek vietējā anestēzijā. Pēc operācijas neveidojas redzamas rētas, jo lāzervadu ievada caur adatu. Dūrienu vieta tiek aizlīmēta ar īpašu materiālu, šuve netiek likta.
* Medicīnas iestādē jāpavada tikai 1–3 stundas atkarībā no operācijas sarežģītības. Pēc tam uzreiz var doties savās dienas gaitās.
* Nav sāpīgi. Kādreiz, pēc pirmajām vēnu lāzeroperācijām, cilvēki juta diezgan izteiktas sāpes.
Mīnusi
* Izmaksas ir visai augstas, salīdzinot ar klasisko vēnu operāciju. Taču viss atkarīgs no veicamā sarežģītības. Piemēram, Baltijas Vēnu klīnikā, ja jāoperē viena vēna vienā kājā, cenu atšķirība var būt no 600 līdz 1000 eiro.
* Vēnas iekšpusē tomēr rodas augsta temperatūra, tā tiek it kā uzkarsēta. Lai pasargātu pārējos audus, mēdz izmantot īpašu anestēziju – ap vēnu injicē ūdens un atsāpinošo zāļu šķīdumu, panākot, ka vēna atrodas tādā kā ūdens tunelī. Šis slānis uzņem vēnas iekšpusē esošo karstumu, neļaujot sakarsēt apkārtējos audus.
Radiofrekvences ķirurģija ir līdzīga metode, tikai lāzervada vietā izmanto speciālu elektrodu katetru, kas ģenerē siltumenerģiju, – ar to slēdz slimo vēnu posmus. Enerģijas daudzumu operācijas laikā regulē dators, pamatojoties uz nepārtrauktiem temperatūras mērījumiem vēnas iekšpusē.
Sākumā daudzi pacienti teica, ka radiofrekvences metodē nejūtot sāpes, kādas bijušas lāzeroperācijā. Tomēr ar laiku izrādījās, ka sāpes lāzeroperācijā radās, izmantojot vecās paaudzes lāzerus, bet ar 1470 nanometru diožu lāzeru sajūtas ir tādas pašas, kā darbojoties ar radiofrekvenci.
Tikpat dažādi ir pacientu viedokļi par labāko metodi. Daudziem arī klasiskā vēnu operācija nesagādā īpašas mocības, viņi ir apmierināti ar rezultātu.