Pa Rīgu – ar kinotaku karti. “Lielais Kristaps” šogad ceļos arī uz Eiropu 0
Šogad Latvijas nacionālais filmu festivāls “Lielais Kristaps” pirmoreiz notiks jaunā Rīgas Starptautiskā kinofestivāla (“Riga IFF”) ietvaros. Abi festivāli noritēs praktiski vienlaikus, tie sāksies 2. decembrī un beigsies attiecīgi 11. un 12. decembrī.
“Riga IFF” ievadīs ļoti nozīmīgo notikumu – Eiropas Kinoakadēmijas balvas pasniegšanas ceremoniju, kas notiks 13. decembrī Latvijas Nacionālajā operā. Tā laikā Rīgai būs veltīta visas Eiropas kino cienītāju uzmanība. Tādēļ, kā stāsta festivāla “Lielais Kristaps” direktore Ieva Romanova, arī viesiem tiks piedāvāts ieskats Latvijas filmu nozarē. Paralēli notiks gan Eiropas filmu skates (Eiropas Kinoakadēmijas balvai nominēto filmu programma un Eiropas filmu retrospektīva), gan “Lielā Kristapa” skates. Latvijas skatītājiem būs iespēja balsot arī par labāko Eiropas filmu, un par tādu atzītai balvā tiks pasniegts Lielais Kristaps. Un tas nozīmē, ka “Lielais Kristaps” brauks līdzi arī kādam uz Eiropu.
Rīgas Starptautiskā kinofestivāla ietvaros tiks rādīta arī Ziemeļeiropas bērnu un jauniešu filmu programma, filmu festivāla “2ANNAS” īpaši “Riga IFF” sarūpētas filmu programmas un scenāristiem veltīts nozares pasākums, kā arī Nacionālā kinocentra sagatavota plaša festivāla industrijas programma – “Riga Meetings”.
Taču kino mīļotājiem nebūt nav jāgaida līdz decembrim, Rīgas Starptautiskais kinofestivāls sācis iesildīt publiku lielākajam gada kino notikumam jau kopš vasaras, kopā ar sadarbības partneriem iesakot apmeklēt nozīmīgus kino seansus, piemēram, studijas “Lokomotīve” producēto Signes Baumanes animācijas filmu “Akmeņi manās kabatās” un pašlaik filmu festivāla “Spektrs” laikā redzamo Ksavjē Dolana filmu “Toms fermā”.
Jau 5. novembrī par godu Berlīnes mūra krišanas 25. gadadienai Rīgas Starptautiskais kinofestivāls Latvijā sadarbībā ar CPH:DOX piedāvā filmas “1989” seansu, kas notiks vienlaikus vairāk nekā 20 pilsētās visā Eiropā. Filmas izrādīšana 5. novembrī plkst. 20.30 pēc Latvijas laika notiks “Kino Citadele” un tiks ievadīta ar diskusiju par 25 gadus seniem notikumiem. Pēc filmas skatītāji visā Eiropā un arī Latvijā varēs tiešsaistē uzdot jautājumus filmas režisoram Andersam Ostergardam, jo arī “Kino Citadele” kinozālē notiks tiešā pieslēgšanās studijai Kopenhāgenā.
Sākot ar 21. oktobri, Rīgas Starptautiskais kinofestivāls aicina iedziļināties Latvijas kino vēstures takās. LKA Rīgas Kinomuzejs, sadarbojoties ar kino vēstures speciālistiem Agri Redoviču un Kristīni Matīsu, ir izstrādājis kinotaku karti. Tā ir kā rokasgrāmata intriģējošam ceļojumam pa kino pilsētu Rīgu. Karte ietver ziņas par filmēšanas vietām, kur tapušas gan padomju laika kulta filmas, gan mūsdienu Latvijas kino. Kartē stāstīts par personībām, Rīgas vēsturiskajiem un esošajiem kinoteātriem, kā arī par citiem ar kino saistītiem uzņēmumiem pilsētā. Informācija ir papildināta ar attēliem, lai parādītu, kā vieta izskatās attiecīgajā filmā.
Ir izstrādāti arī četri maršruti, pēc kuriem vadoties gan rīdzinieki, gan pilsētas viesi var iziet nelielā kinoceļojumā pa Rīgu. Taka “Vecrīga” atklās populāro padomju filmu uzņemšanas vietas – Šerloka Holmsa un doktora Vatsona piedzīvojumu filmēšanu Jaunielā, Zirgu ielas pārtapšanu pēckara Vācijas pilsētas tēlā filmā “Septiņpadsmit pavasara mirkļi” (1973), tā parādīs pazīstamu latviešu filmu tapšanas vietas – kur Anita (Akvelīna Līvmane) filmā “Ābols upē” (1974) sūca kokteiļus kafejnīcā vai Kurmis (Eduards Pāvuls) ar biedriem “Pie bagātās kundzes” (1969) līmēja politiskos plakātus. Līdzīgus stāstus piedāvā arī pārējie maršruti.
Kinotaku karte pieejama Rīgas Kinomuzeja mājas lapā latviešu un krievu valodā, tuvākajā laikā tā būs arī angļu valodā: www.kinomuzejs.lv/karte. Nupat kļuvušas zināmas “Lielā Kristapa” balvai izvirzītās filmas. Kā stāsta Ieva Romanova, konkursa programmā iekļuva apmēram trešdaļa no pieteiktajām gandrīz deviņdesmit filmām. Panorāmas programmā kinoteātros “Forum Sinema”, “Splendid Palace”, Kaņepes kultūras centrā, kultūras iestādēs arīdzan novados rādīs pārsvarā nozīmīgākās dokumentālās un animācijas filmas, kas tomēr palika aiz konkursantu strīpas. Savukārt 33 konkursā iekļuvušās filmas festivāla “Lielais Kristaps” laikā tradicionāli rādīs kinoteātrī “Splendid Palace”.
“Lielā Kristapa” balvas pasniegs Rīgas Starptautiskā kinofestivāla un “Lielā Kristapa” noslēguma ceremonijā 11. decembrī Dailes teātrī, un šo krāšņo notikumu varēs vērot arī tiešraidē LTV1.
Uzziņa
“Lielais Kristaps – 2014” nomināciju izlase
LABĀKĀ PILNMETRĀŽAS SPĒLFILMA
“Cilvēki tur” (rež. Aiks Karapetjans)
“Mammu, es tevi mīlu” (rež. Jānis Nords)
“Modris” (rež. Juris Kursietis)
“Sapņu komanda. 1935.” (rež. Aigars Grauba)
LABĀKĀ ĪSMETRĀŽAS SPĒLFILMA
“Es atgriezīšos kā kvēlojoša roze” (rež. Signe Birkova)
“Kastrāts kuilis” (rež. Lauris Ābele, Raitis Ābele)
“Mazliet ilgāk” (rež. Staņislavs Tokalovs)
“Trauslā sirds” (rež. Astra Zoldnere)
“Zivs” (rež. Ksenija Zaķe)
LABĀKĀ PILNMETRĀŽAS DOKUMENTĀLĀ FILMA
“Escaping Riga” (rež. Dāvis Sīmanis)
“Kapitālisms šķērsielā” (rež. Ivars Seleckis)
“Māra” (rež. Krista Burāne)
“Tapieris” (rež. Ilona Brūvere)
“Uz spēles Latvija” (rež. Pēteris Krilovs)
LABĀKĀ ĪSMETRĀŽAS DOKUMENTĀLĀ FILMA
“Fedja” (Kristīne Želve)
“Mitrais” (Dainis Kļava)
“Pēdējā tempļa hronika” (Dāvis Sīmanis)
“Talanta formula. Dzimuši Rīgā” (Adriana Roze)
“Teritorija.Vija Celmiņš” (Olafs Okonovs)
LABĀKĀ ANIMĀCIJAS FILMA
“Akmeņi manās kabatās” (rež. Signe Baumane)
“Eži un lielpilsēta” (rež. Ēvalds Lācis) ”Kora turneja” (rež. Edmunds Jansons) ”Lietus dienas” (rež. Vladimirs Ļeščovs)
“Villa Antropoff” (rež. Vladimirs Ļeščovs, Kaspars Jancis)
LABĀKĀ DEBIJAS FILMA
“Cilvēki tur” (rež. Aiks Karapetjans)
“Es atgriezīšos kā kvēlojoša roze” (rež. Signe Birkova)
“Izlaiduma gads” (rež. Andris Gauja)
“Modris” (rež. Juris Kursietis)
“Sēņotāji” (rež. Ivars Tontegode)
LABĀKĀ MINORĀ* KOPPRODUKCIJAS FILMA
“Divas Sievietes” (Horosho Productions, Krievija, Rezo Films, Francija, LV producents Antra Cilinska, Jura Podnieka studija)
“Miglā” (MA.JA.DE FICTION, Vācija, GP CINEMA COMPANY, Krievija, LEMMING FILM, Holande, BELARUSFILM, Baltkrievija, ZDF/ARTE, Vācija, LV producents Vilnis Kalnaellis, studija “Rija Films”)
“Spēlmanis” (Studio Uljana Kim, Lit, LV producents Roberts Vinovskis, studija “Locomotive Productions”)
* Kopražojumu filmas, kurās strādājuši Latvijas profesionāļi, un Latvijas producents “mazā” kopproducenta statusā.
Profesionālās nominācijas:
LABĀKAIS SCENĀRISTS
Signe Baumane – “Akmeņi manās kabatās”
Aigars Grauba, Andrejs Ēķis – “Sapņu komanda. 1935”
Jānis Nords – “Mammu, es tevi mīlu”
Alvis Lapiņš, Pēteris Krilovs – “Uz spēles Latvija”
Kristīne Želve – “Fedja”
LABĀKAIS SPĒLFILMAS REŽISORS
Aigars Grauba – “Sapņu komanda. 1935”
Juris Kursietis – “Modris”
Jānis Nords – “Mammu, es tevi mīlu”
LABĀKĀ AKTRISE GALVENAJĀ LOMĀ
Inga Alsiņa – “Izlaiduma gads”
Dace Everss – “Sēņotāji”
Rēzija Kalniņa – “Es atgriezīšos kā kvēlojoša roze”
Vita Vārpiņa – “Mammu, es tevi mīlu”
LABĀKAIS AKTIERIS GALVENAJĀ LOMĀ
Jānis Āmanis – “Sapņu komanda. 1935.”
Ģirts Jakovļevs – “Džimlai rūdi rallalā”
Kristers Pikša – “Modris”
LABĀKAIS DOKUMENTĀLĀS FILMAS REŽISORS
Ilona Brūvere – “Tapieris”
Krista Burāne – “Māra”
Gints Grūbe – “Vairāk nekā dzīve”
Pēteris Krilovs – “Uz spēles Latvija”
Dāvis Sīmanis – “Escaping Riga”