Foto: Fotolia

Pa plānu ledu: arī šķietami nevainīgās loterijas un izlozes var izraisīt atkarību 0

Kamēr neviens nešaubās, ka aizraušanās ar spēļu automātiem, likmju izdarīšana totalizatoros un dažādas izklaides kazino var itin viegli novest pie spēļu atkarības, par tādiem naudas ieguldīšanas veidiem kā loterijas, momentloterijas un izlozes domas dalās. Vai tās ir azartspēles, vai tikai izklaide, un cik liels risks pastāv, ka tās var izraisīt atkarību?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Biedrības “Esi brīvs” sociālās iniciatīvas ”Spēles brīvība” rīkotāji uzskata – šīs šķietami nevainīgās izpriecas rada tādus pašus atkarības riskus kā jebkura cita azartspēle.

“Tāpat kā citas spēles, kur cilvēks riskē ar saviem finansiālajiem līdzekļiem, arī loterijas, momentloterijas un dažādas balvu izlozes ir pieskaitāmas azartspēlēm. Ja mēnesī noteiktu summu atvēlat momentloterijas biļešu iegādei vai cenšaties sakrāt pirkumu čekus, kas dotu tiesības pretendēt uz kādas akcijas galveno balvu, jūs ieguldāt savus līdzekļus spēlē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja turpināt slepus par loterijas biļetēm tērēt naudu, kas paredzēta ikdienas vajadzībām, un šķirties no aizvien lielākām summām, lai atgūtu zaudēto, tas ir trauksmes zvans un iemesls izvērtēt savas attiecības ar spēli,” stāsta biedrības “Esi brīvs” vadītāja Dace Caica.

Loterijas un balvu izlozes šķiet gluži ikdienišķa lieta – loterijas biļetes iespējams iegādāties gandrīz jebkur; dažādas akcijas mudina cilvēkus iegādāties konkrētas preces vai tērēt noteiktas summas, un cilvēki labprāt iesaistās, jo daudzus valdzina lielais laimests.

Skaitļu loterijas un momentloterijas var iegādāties vairāk nekā 700 loteriju tirdzniecības vietās visā Latvijā. Galu galā, nav pat jāpieceļas no dīvāna – pietiek atvērt internetu.

AS “Latvijas Loto” dati liecina, ka gada laikā aptuveni 30% Latvijas iedzīvotāju vecumā virs 18 gadiem piedalās kādā no uzņēmumu rīkotajām loterijām. Kā zināt, kad trauslā robeža starp izklaidi un atkarību ir bīstami tuvu?

Noteikti vajadzētu kļūt piesardzīgiem, ja savā vai līdzcilvēku uzvedībā pamanāt kādu no šīm pazīmēm.

Cilvēks patiešām tic, ka laimests atrisinās visas viņa problēmas. Loteriju panākumi slēpjas apstāklī, ka to rīkotāji nepārdod biļetes vien, bet arī cerību uz vieglāku dzīvi un sapņu piepildījumu – ja sākat piedalīties izlozēs tāpēc, ka jums ļoti vajag naudu, iespējams, ir īstais brīdis piebremzēt, lai neiekristu atkarības slazdā.

Nepamet domas par laimestu. Ja cilvēks vakarā dodas pie miera, bet tā vietā, lai iemigtu un atpūstos, domā par laimestu. Tieši tas pats sakāms par jebkuru nodarbi, kurai nespējat pievērst pienācīgo uzmanību, jo galvā pastāvīgi rosās domas par lielo balvu.

Dalība loterijā patiesībā bojā garastāvokli. Kamēr izklaide ir tikai izklaide, tai vajadzētu pildīt savu pamatfunkciju – izklaidēt, uzjautrināt un iepriecināt, nevis likt justies nervozam, aizkaitinātam, nemierīgam vai sāpīgi pārdzīvot, ja neesat laimējis.

Kļūst grūti atteikties no dalības kārtējā izlozē. Ja cilvēks ir nolēmis ierobežot savu dalību izlozēs, bet jau pēc pāris dienām atgriežas pie vecajiem ieradumiem, visticamāk, paša spēkiem viņam būs grūti ar to tikt galā. Mēģinājumi sev iegalvot, ka “es jebkurā brīdī varu pārtraukt spēlēt”, ir pašapmāns.

Reklāma
Reklāma

Citi hobiji tiek pamesti novārtā. Ja lietas, kas agrāk sagādāja prieku, nu kļuvušas neinteresantas salīdzinājumā ar emocijām, ko sniedz iespēja laimēt, – vajadzētu paņemt pauzi.

Cilvēks kļūst paviršs un bezatbildīgs pret saviem pienākumiem. Šis princips darbojas vienādi visu atkarību gadījumos – tiklīdz vēlme spēlēt, piedalīties loterijā vai iedzert kļūst lielāka par nepieciešamību veikt savus pienākumus, laikā iet gulēt vai pavadīt laiku kopā ar ģimeni un draugiem, ir jākļūst bažīgam.

Savu aktivitāšu slēpšana no tuviniekiem un problēmas noliegšana. Ja cilvēks slēpj savas darbības no apkārtējiem, tas lielākoties liecina ka pats apzinās problēmas esamību.

Ja, iesaistoties azartspēlē, jūs to vairs neuztverat kā spēli, bet sākat pildīt kā ikdienas pienākumu, izmisīgi pūloties panākt rezultātu – laimestu, iespējams, ir laiks meklēt palīdzību,” saka Dace Caica.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.