Foto: LETA

PA: kopš “Parex” restrukturizācijas “Reverta” atguvusi vairāk nekā pusmiljardu 0

Kopš “Parex bankas” restrukturizācijas 2010.gadā problemātisko aktīvu pārvaldītājs “Reverta” ir atguvis vairāk nekā pusmiljardu eiro, otrdien pēc valdības sēdes žurnālistiem sacīja Privatizācijas aģentūras (PA) valdes priekšsēdētājs Vladimirs Loginovs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Viņš norādīja, ka PA otrdien iepazīstināja valdību ar “Reverta” pagājušā gada darbības radītājiem, atzīmējot, ka problemātisko aktīvu pārvaldītāja darbība turpinās pēc plāna. Ministru kabinets nolēma turpināt pašreizējo pārdošanas stratēģiju un pēc gada par to lemt vēlreiz atbilstoši aktuālajai situācijai.

“”Reverta” kopš “Parex bankas” restrukturizācijas ir atguvusi 313 miljonus eiro pamatsummas un procentu maksājumos. Tāpat pa šo laiku atmaksāts sindicētais aizdevums, ko valsts bija galvojusi – tie ir vēl 243 miljoni eiro. Tātad vairāk nekā pusmiljardu “Reverta” ir atguvusi un atmaksājusi valstij,” sacīja Loginovs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš pauda gandarījumu par “Reverta” sasniegtajiem rezultātiem, norādot uz sarežģīto makroekonomikas situāciju. “Neviens nevar neredzēt, kas notiek makroekonomiski – pagājušais gads nebija viegls. Attiecīgi daži no kredītiem, kas bija izsniegti Krievijā un citās NVS valstīs, ir grūtāk atgūstami. Pārējie kredīti – Baltijā – tiek atgūti ātrāk,” teica PA vadītājs.

Summa, ko, visticamāk, neizdosies atgūt, ir aptuveni 500 miljoni eiro, atzina Loginovs.

Savukārt PA sabiedrisko attiecību vadītājs Guntis Kārkliņš aģentūrai BNS pavēstīja, ka valdība otrdien atbalstīja PA un piesaistītā konsultanta “KPMG Baltics” rekomendāciju turpināt iepriekš apstiprinātās “Reverta” pārdošanas stratēģijas īstenošanu, kas paredz kompānijas aktīvu izstrādi un to aktīvu pārdošanu, kuru uzturēšanai un pārvaldīšanai nepieciešamās izmaksas ir augstākas par prognozēto vērtības pieaugumu restrukturizācijas plānā noteiktajā periodā.

Viņš minēja, ka “Reverta” darbība ir koncentrēta trijos galvenajos virzienos: kredītu restrukturizācija, parādu atgūšana, kā arī nekustamo īpašumu pārvaldīšana un pārdošana. Kopš 2010.gada 1.augusta līdz 2014.gada 31.decembrim valsts no “Reverta” ir saņēmusi 313,4 miljonus eiro, tajā skaitā valsts depozītu/obligāciju pamatsummas atmaksu un procentu maksājumus, kā arī noteiktajā termiņā un apmērā “Reverta” ir samaksājusi valsts galvoto 233 miljonu eiro sindicēto aizdevumu un uzkrātos procentus 10,6 miljonu eiro apmērā.

“Valsts atbalsta atmaksu “Reverta” sāka gadu ātrāk, nekā paredzēts restrukturizācijas plānā. Tāpat arī līdz šim brīdim atmaksāto līdzekļu daudzums būtiski pārsniedz plānā noteikto,” piebilda Kārkliņš.

Reklāma
Reklāma

Pēc viņa vēstītā, atlikušais valsts atbalsts “Reverta” 2014.gada beigās bija 749,01 miljons eiro.

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka “Parex banka”, kas tobrīd bija otra lielākā Latvijas banka, 2008.gada rudenī vērsās pēc valdības palīdzības, lai izvairītos no finanšu problēmām, kuras bankai draudēja rasties pasaules finanšu krīzes dēļ. Lai atbalstītu banku, valdība 2008.gada 8.novembrī pieņēma lēmumu kļūt par “Parex bankas” kontrolpaketes īpašnieci, iegūstot 51% bankas akciju. Savukārt 3.decembrī valdība ārkārtas sēdē jau nolēma pārņemt 84,83% “Parex bankas” akciju, papildus jau iepriekš pārņemtajam 51% bankas akciju iegūstot arī bankas līdzšinējiem lielākajiem akcionāriem Valērijam Karginam un Viktoram Krasovickim atlikušos 34% akciju.

2010.gada 1.augustā beidzās “Parex bankas” operacionālās sadalīšanas process. Valdība 2010.gada martā pieņēma lēmumu par “Parex bankas” restrukturizācijas modeli, nodalot daļu aktīvu jaunā bankā. Atbilstoši restrukturizācijas modelim no “Parex bankas” tika izdalīta daļa aktīvu un izveidota jauna banka ‒ “Citadele”.

“Parex banka” kopš 2010.gada augusta vairs nesniedz komercbankām raksturīgos pakalpojumus, tādēļ arī tika nolemts mainīt statusu, kā arī nosaukumu, turpinot darbu kā profesionālam problemātisko aktīvu pārvaldīšanas uzņēmumam, lai atgūtu valsts ieguldītos līdzekļus. Tagad tā strādā ar nosaukumu “Reverta”.

2011.gada maijā valdība atbalstīja “Reverta” pārdošanas stratēģiju “Kombinēts risinājums”, kas paredz pakāpenisku aktīvu izstrādi un pārdošanu. Atbilstoši valdības lēmumam PA regulāri iesniedz ziņojumu par stratēģijas īstenošanas gaitu un piesaista konsultantu, lai veiktu izpēti par aktuālo tirgus situāciju un izvērtētu īstenotās stratēģijas atbilstību tirgus attīstības tendencēm.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.