Foto – Shutterstock

Pa glāzītei, pa kokteilītim? Narkoloģe: Pēdējā laikā vairāk dzer jaunas sievietes… 0

Alkoholisms nešķiro – sieviete vai vīrietis, būtiska ir ģenētiskā predispozīcija. Meitenei no ģimenes, kur vecākiem, tuviniekiem ir alkohola atkarība, varbūtība nodzerties lielāka nekā puisim.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Ir atklāts alkoholisma gēns, ko var aktivizēt, agri un pārmērīgi lietojot alkoholu. Šis gēns maina fermentu un hormonu bioķīmiskos procesus, organismā notiek ķēdes reakcija: reibums, paģiras, vajadzība iedzert atkal, laika un devas kontroles zudums.

– Alkoholisms kā problēma diemžēl pieaug. Vecie alkoholiķi mirst, jaunie nāk klāt. Pēdējā laikā vairāk dzer meitenes, pat skolnieces, – uzsver narkoloģe Jeļena Sorokina.

Dāmas maskējas

CITI ŠOBRĪD LASA

Medicīniskā literatūra vēsta, ka sieviešu alkoholisms ir retāka parādība, taču daktere Jeļena Sorokina nepiekrīt: – Brīžiem mums nodaļā ir sieviešu dienas, arī pašlaik sieviešu palāta pilna. Vizuāli piedzērusies sieviete izskatās daudz briesmīgāk, jo uzvedības modelis reibumā atšķiras. Meitenītes, kas pie mums nonāk, skaidrā ir normālas, bet policijas protokolā sarakstīts, ko darījušas alkohola iespaidā… Agresīvas, uzbāzīgas. Pašas tam netic. Daktere zina stāstīt, ka jaunām sievietēm attīstās smaga aknu ciroze, dažu ar grūtībām izdodas izvilkt reanimācijā. Nereti no alkohola atkarīgajai ir vairākas atvases, turklāt katra no sava vīrieša. Lielākā daļa bērnu, pusaudžu, kas agrīni nonāk narkologu redzeslokā, ir tieši no ģimenēm, kur vecāki dzer.

Valda uzskats, ka sievietei šī slimība noris smagāk, jo viņa ir jūtīgāka, emocionāli nestabilāka par vīrieti, biežāk sirgst ar depresiju, taču tas viss raksturīgs arī stiprajam dzimumam. No fizioloģijas viedokļa sieviete gan ir citāda – organismā ir vairāk šķidruma un taukaudu, alkohols izdalās lēnāk.

Sabiedrība daudz vairāk nosoda žūpojošu sievieti, tāpēc viņa sākumā problēmu noliedz, slēpj un pie speciālistiem nonāk vēlāk. Gadās, ka sieviete pa vakariem klusiņām pati iedzer, bet šausminās par kaimiņienes netikumu. – Kad plostošanu nepamana tuvinieki un kolēģi darbavietā, vilciens jau tālu aizgājis, – rezumē Jeļena Sorokina.

Kārdina krāsa un garša

Slimības gaita ir aptuveni vienāda gan sievietei, gan vīrietim. Ja vīrietis sāk regulāri dzert ap 18 gadu vecumu, viņam atkarība no alkohola parādās aptuveni 21 gada vecumā, savukārt sievietei ap 26. – Būtu labi, ja alkohola pārdošanas un lietošanas cenzs būtu augstāks – 21 gads, jo tad cilvēks ir mazliet vairāk nobriedis, – pārliecināta ārste.

Jaunieti vidējā reibuma pakāpē, sazinoties ar vecākiem, municipālā policija parasti nogādā uz mājām. Uz narkoloģijas nodaļu likumsargi vai ātrā palīdzība ved smagi piedzērušos, kuri reibumā ārdījušies, kāvušies, lamājušies. – Daudzi vēl nav atkarīgie, iedzēruši kompānijas pēc, līksmībai. Mārketings gādā par to, lai vieglais alkohols būtu kārdinošās krāsās ar interesantu garšu, noformējumu, un jaunieši nereti sāk ar gatavajiem kokteilīšiem, kas nebūt nav nekaitīgi. Vienā skārdenē, pudelītē ir 2,6 vienības alkohola. Ja izdzer piecas, alkohola daudzums sanāk gandrīz tikpat, cik puslitrā degvīna.

Reklāma
Reklāma

– Kokteiļi ir bīstami, jo viegli iet iekšā. Daudzi mūsu pastāvīgie pacienti lieto tikai tos. Līdz nesamaņai piedzērušās meitenes pēc atskurbšanas atzīst, ka tā sauktās skrūves – ar sulu vai limonādi atšķaidītā degvīna – stiprumu nav jutušas.

Ieradumi un tradīcijas

Veselības organizācijas pieņēmušas it kā nekaitīgas normas. Viena deva dienā ir, piemēram, glāze sarkanvīna, 0,33 l alus, 30 g degvīna, konjaka vai balzama. – Ja piecas dienas nedēļā tā dzer, divas noteikti jāizlaiž, lai nenodarītu kaitējumu aknām. Glāze vīna, kā gadsimtiem ierasts dienvidu valstīs, izklausās nevainīgi, bet šeit nav ne Itālija, ne Sicīlija, kur mazāka ģenētiskā predispozīcija. Latvijas, Krievijas, ziemeļvalstu iedzīvotāji sabojājuši ģenētiku, gadsimtiem dzerot stipro alkoholu, – sagatavojot prezentāciju par dienvidnieku un ziemeļnieku atšķirību, izpētījusi J. Sorokina. – Katrai pašai sev godīgi jāatbild – vai man tiešām ik vakaru to vajag, kas manā dzīvē nav kārtībā un ko ar alkoholu gribu panākt? Alkohols nav antidepresants, toties ir pirmais pašnāvību un kriminālo traumu iemesls.

Ir pētījumi, ka alkohols, kafija, tabaka mazina iespēju saslimt ar Alcheimera slimību, taču palielina, piemēram, plaušu vēža un alkohola demences risku. No dzērāja organisma tiek izvadīti B grupas vit­amīni, vērtīgas vielas. – Var brīnīties par astoņdesmitgadīgām tantiņām, kuras mēnešiem, gadiem pa druskai pidžina, sajūk prātā un sabrūk nevis no vecuma, bet no dzeršanas. Alkohola ietekmē notiek pakāpeniska smadzeņu šūnu bojāeja, pārsvarā cieš smadzeņu garoza, neiroloģiskie centri, kas rada trīcēšanu, uztveres un gaitas problēmas. Cilvēks staigā kokainām, izplestām kājām, jo nevar noturēt līdzsvaru.

Sievietēm alkoholiķēm smadzeņu apjoms sarūk divreiz ātrāk, attiecīgi neiroloģiskie un psihiskie simptomi attīstās agrāk. Degradējusies persona kļūst kopjama, neprognozējama, un piederīgie nezina, kur viņu likt.

Palīdz psihoterapija

– Abstinences sindroms pēc plostošanas tiešām ir bīstams. Narkologi ar medikamentiem glābj pacienta dzīvību, palīdz izķepuroties, rosina saprast, kas ar viņu notiek. Uz Minesotas programmu parakstās aptuveni desmitā daļa. Pēc tam viņi apmeklē anonīmo alkoholiķu sapulces: uz katra stūra nekliegsi, ka esi alkoholiķis, bet sevī to ne mirkli nedrīkst aizmirst. Paralēli katram būtu nepieciešama individuāla psihoterapija, pieaugušajiem to mūsu valstī diemžēl neapmaksā.

Psihoterapija var palīdzēt, ja ir spējas domāt, tolerēt. Kam to neļauj izglītība, cer uz brīnumtableti, kodēšanos vai dziednieces apvārdošanu.

Psihoterapija alkoholisma iedīgļus saskata mammas un bērna attiecībās pirmajā dzīves gadā, kad viņi ir viens vesels. – Ja māmiņa nekavējoties apmierina mazuļa vajadzības, viņš aug psiholoģiski stiprs, ar pārliecību – es pats visu varu dabūt. Turpretī, ja mammas pēc ieraudāšanās nav klāt, zīdainim veidojas bailes, nemiers, dvēseles caurums, iespaids, ka labsajūta dabūjama tikai kaut kur no malas. Paaudzies viņš caurumu dvēselē mēģinās aizlāpīt ar alkoholu, narkotikām, azartspēlēm – visu, kas nāk no malas.

Pēc veiksmīgas izārstēšanās visu atlikušo mūžu jāaizmirst gan par vīna glāzīti, gan tējkaroti balzama pie tējas saaukstēšanās gadījumā. Pat piliens slimību izraisošās vielas var nospiest sarkano pogu un process atsākties.

SVARĪGI

Bīstamas pazīmes

• Ja brīvdienās arvien biežāk ir vajadzība iedzert miegam, labsajūtai, nervu nomierināšanai.

• Ja nav iemesla iedzert, izdomā to.

• Ja neizdodas nolūks dzert mazāk.

• Nākamajā dienā neizjūt riebumu pret alkoholu.

• Balss tembrs kļūst rupjāks, valoda agresīvāka, vulgārāka.

• Vienaldzība, paviršība pret ģimeni, darbu un mājas pienākumiem.

• Seksuālā izlaidība.

• Vaininieku, ienaidnieku saskatīšana līdzcilvēkos, valstī.

• Atbilde: varu dzert un varu nedzert.

UZZIŅA

• Informatīvi konsultatīvais uzticības tālrunis 67355505

• Kristīgās palīdzības uzticības telefons 67460106

• Sadraudzības “Anonīmie alkoholiķi” uzticības tālrunis 67333523

• Lai pūķis nenozagtu dvēseli, izpildi Alkohola lietošanas traucējumu identifikācijas testu AUDIT (Alcohol Use Disorders Identification Test) un uzzini, kas ar tevi notiek.

• www.esibrivs.lv/lv/tests/identifikacijas_tests

• strencupns.lv/lv/parbaudi-sevi/alkohola-lietosanas-traucejumu-identifikacijas-tests/

Konsultējusi Liepājas reģionālās slimnīcas Narkoloģijas nodaļas virsārste, neiroloģe, narkoloģe, psihiatre Jeļena Sorokina.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.