Foto – LETA

Jura Ozola mazā kokgriešanas biznesa kuriozi un baudas 1

Neviens vēl īsti skaidri nav definējis, kā norisinās profesijas izvēle. Vai tur no svara iedzimtība vai sparīgs skolotājs, vai visu izvēļu karaliene – nejaušība. Mērsraga puika Juris Ozols noteikti savās asinīs glabāja kuršu vikingu mantojumu. Tēvs bija atslēdznieks, atzīts meistars kuģu remonta darbnīcā. Viņš dēlam mācīja darbu darīt labi un skaisti. Ja pieskrūvē detaļu, tad skrūvju rievām jāatrodas vienā līnijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Ar koka darbiem zēns sāka nodarboties no astoņiem gadiem un ap desmit gadiem viņam jau bija sava darbnīca ar tēva samontētu koka virpu un ēvelbeņķi. Tēvs ar metāla lietām strādāja vienā galā, dēls ar koka lietām – otrā.

Kaimiņš Sūniņš gatavoja kuģu stūresratus, kuru vidū no koka izgrieza tālēs skrejošus buriniekus. Šie koka vētrasputni saistīja mazā Jura iztēli un tas apsolīja tēvam izgriezt tādu pašu, ko arī izdarīja. Pirmie kalti bija ar “Buratino” marku. Vēlāk kopā ar tēvu tika gatavoti kokgriešanas kalti no ulmaņlaiku zviedru tērauda siena grābekļu atsperēm, gultņu aplocēm un automašīnu atsperēm. Par ēzi kalpoja parastā plīts, kurā, uz oglēm uzkarsējot metālu, iemācījās pēc sarkanuma pakāpes atšķirt īsto temperatūru. Tad kaltus rūdīja sālsūdenī, ūdenī un eļļā. Musturu iededzināšana kokā notika ar pieslīpētu lodāmuru.

Kokgriešanas mācības


CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Lauksaimniecības universitātē Vilnis Kazāks iemācīja jaunu, atvērtāku dzīves filozofiju. Kokgriešanas pasniedzējs Juri iepazīstināja ar kokgriezēju no slavenā kombināta “Māksla” un paralēli studijām tika gatavoti kokgriezumi Nacionālās operas, Mežotnes pils krēslu atzveltnēm un interjera koka detaļas Rīgas pilī. Sākoties neatkarībai, jaunbagātniekiem tika gatavoti ieroču skapji un kazino iekārtas. Maģistrantūru Juris beidza Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pedagoģiskajā fakultātē. 1993. gadā no vecā meistara Bača viņš par Ls 800 nopirka ap 200 dažādu kaltu un elegantu no māzera gatavotu kokgriežamo galdu, uz kura strādā vēl šodien.

Mārketinga skola


Studiju laikā Juris strādāja SIA “Koks” (tagad SIA “Jelgavas mēbeles”) Jelgavā. Reiz viņam firmā “Nordic Consulting” bija jāpieņem pasūtījums biroja iekārtošanā. Puisis demonstrēja pilnīgi citādu pieeju darbam un painteresējās pie Uģa Štrausa, cik cilvēku šeit strādās, kā telpa tiks izmantota, cik būs apmeklētāju. Tas pasūtītājam lika aizdomāties. Jaunieti uzaicināja nākt strādāt par pārdošanas vadītāju un izveidot savu komandu.

1999. gadā Juris jau kļuva par mārketinga vadītāju AS “Lattelecom”. Kad sākās “Lattelecom” reorganizācija, viņš kļuva par stratēģijas vadītāju. Pēc kārtējās uzņēmuma reorganizācijas Juris aizgāja strādāt privātajā biznesā mārketinga un reklāmas jomā. Pieredze un varēšana ļāva viņam 2004. gada 4. aprīlī kļūt par SIA “Marketing House” līdzīpašnieku. Tomēr vecā mīlestība nerūs, domas arvien vairāk atgriezās pie kokgriešanas.

Atpakaļ pie koka


2009. gadā Juris izveidoja mikrouzņēmumu “Dekoru fabrika” un iesniedza projektu Rīgas domes rīkotajā konkursā “Atspēriens”. No 137 projektiem grantu dabūja 13 un “Dekoru fabrika”, pieliekot savus līdzekļus, iegādājās deficīto dekoratīvo koka detaļu sērijveida kopēšanas iekārtu. Paveicās! Rīgas fondu birža tieši tajā laikā tika restaurēta un uzņēmums varēja izpildīt firmas “Re&Re” pasūtījumus. Darbus vadīja Liesma Markova, ļoti prasīga arhitekte, kas tehnisko detaļu kopēšanai uzstādīja augstas prasības, kas uzņēmējiem radīja grūtības. Parādījās iespēja sevi parādīt. Ko darīt? Atminējums atnāca naktī – jāiegādājas 3D skeners, ar kuru var detaļu noskenēt, tai nepieskaroties un nebojājot virsmu! Līdzīgs skeners Eiropā maksāja ap Ls 30 000. Izdevās iegādāties lētāku, tikai pašiem bija jāuzstāda, jāinstalē un jāpārveido programma. Tā bija īsta inovācija, Latvijā tādu iekārtu nebija. Arī šobrīd uzņēmums sadarbojas ar SIA “Re&Re” dažādu pasūtījumu izpildē, piemēram, prezidenta pils restaurācijā.

“Gadās kuriozi. Atnes man no prezidenta pils restaurējamu krēslu un prasa, vai varu restaurēt, cik tas maksās. Skatos, es pats to esmu kādreiz griezis! Pēc divdesmit gadu pārtraukuma koku griezt bija liela bauda, katru rītu pirms darba reklāmas industrijā varu atļauties katru dienu vismaz divas stundas veltīt kokgriešanai. Iegāju tādā kā transā, līdz visas 210 atzveltnes bija gatavas,” Juris ar baudu atceras.

Reklāma
Reklāma

Dažādošana


Objekti ar lielu kokgriezumu apjomu Latvijā tuvākajā laikā vairs nebija gaidāmi. Uzņēmums domāja par ražošanas diversifikāciju un 2011. gadā sāka no vietējās mežsaimniecības pārpalikumiem – lapu koku zaru ripām –veidot gaisa aromatizētājus ar dabiskajiem (upeņu, liepziedu) aromātiem. Vietējie ķīmiķi dabiskās vielas nostiprināja un palielināja aromātu noturību līdz divām nedēļām. Dabas smaržu ripiņām ir septiņi aromāti un trīs veidu zīmes – latvju raksti, sirsnīgā sērija un Rīgas sērija.

Uzņēmums gatavo arī visdažādākās korporatīvās dāvanas, dekoratīvu dabas formu sērijas, mājas zīmes, fasādes elementus un pat veic mēbeļu apgleznošanu. 140 x 40 cm lielais automātiskais lāzera galds ļauj izgatavot līdz 2 cm biezus ažūrus koka paneļus sienām, griestiem, durvīm un mēbelēm, ar kuru kolekciju Ozols gatavojas iepazīstināt tuvākajā laikā. Elegants tradicionālā šūpuļzirdziņa konkurents ir iecienītais koka braucamrīks Duksis uz četriem skrituļiem, kuram bērnu rotaļlietu tirgū nav analoga.

“Esam tipisks mazais uzņēmums un piedalīsimies mazā biznesa dienā. Lai arī valsts sola atbalstu mazajiem uzņēmumiem, patiesībā mazie uzņēmumi nekādu atbalstu nesaņem. Nesen Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA) noskaidroju, ka tur projekta atbalsts ir ap miljonu latu. Nu nepacelt mazajam tādas summas! Tāpat valsts taisās mazajiem uzņēmumiem paaugstināt nodokli no 9 uz 15% un vēl uzlikt visiem papildu nodokli. Pat tiem, kas strādā ar zaudējumiem! Mazo uzņēmumu attīstība ir nacionālās Latvijas nākotne, tos vajag atbalstīt, nevis slāpēt!” pārliecināts Juris Ozols.

Misija


Kad iestājas radoša brieduma gadi, gribas paveikt sirds darbu. Tāds sociāli tendēts projekts “Amatu māja” top Raunas novada Drustu pagasta “Glāzniekos”. Tur Juris ir iegādājies zemi un arhitekta Raita Jelēviča modrajā uzraudzībā uzsācis 1861. gadā celtās koka guļbūves mājas restaurāciju. Vieta ir brīnišķīga – gleznaina daba, Glāznieku kalns, dīķis, Palsas upe un meži ar staltbriežiem, stirnām, bebriem un putniem. Pamazām talkas veidā kopā ar domubiedru grupu ēkas apkārtne tiek tīrīta un ēkas restaurētas.

Kad komplekss būs pabeigts, tajā atradīsies vairākas seno amatu darbnīcas un naktsmītnes. “Amatu mājā” varēs apgūt kokgriezēja, virpotāja, klūgu pinēja un citu arodu senās tehnikas, kas gandrīz izzudušas šeit un pavisam izzudušas Eiropā. Jaunāka un vecāka gadagājuma ļaudis varēs doties uz šejieni kā uz seno amatnieku apmetni, mācīties arodus, atpūsties un atjaunoties pie dabas.

“Vieta ir suģestējoša. Ceļos agri, divas stundas braucu līdz Drustiem, visu dienu strādāju un divas stundas braucu atpakaļ. Bet sajūta tāda, ka visa iztērētā enerģija ir ne tikai atjaunojusies, pat vēl nākusi klāt! Tā ir tāda bauda, ka pēc tam vēl nedēļu atkal ir jauda rosīties pa pilsētu. Ja kādam rodas vēlme pievienoties domubiedru pulciņam, iesaistīties tradicionālo amatu saglabāšanā un “Amatu mājas” veidošanā, būšu priecīgs sadarboties.”

Veiksmes formula 



Starts


Agrīna un pamatīga aroda nianšu apgūšana 
amatnieka ģimenē un arodskolā,

studijas Latvijas Lauksaimniecības universitātē Viļņa Kazāka vadībā,

prakse pie izciliem kokgriezējiem.

Izrāviens


2009. gadā starts ar mazo uzņēmumu “Dekora fabrika” programmā “Atspēriens”,

Rīgas fondu biržas restaurācijas darbi un unikāla 3D skenera uzstādīšana,

koka restaurācijas darbi Rīgas pilij,

suvenīru līnijas – smaržu koki izveide un balva konkursā par labāko iepakojumu nepārtikas precēm,

2012. gadā atzinība kategorijā “Rūpnieciskais dizains” koka braucamrīkam bērniem Duksis LIAA konkursā “Eksporta un inovācijas balva”,

Latvijas jūgendstila suvenīru līnijas attīstība.

Nākotne


3D skenēšanas un kokgriešanas – restaurācijas pakalpojumu piedāvāšana ārvalstīs, tajā skaitā Zviedrijā,

dekoratīvu ažūro koka paneļu līnijas zīmējumu un pielietojumu attīstība,

“Amatu mājas” izveidošana Raunas novada Drustos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.