Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – PHOVOIR/Shutterstock

Otrajā ceturksnī vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga par 8,9% 0

Šā gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar 2018.gada otro ceturksni, vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga par 8,9% jeb 79 centiem, sasniedzot 9,6 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) sezonāli neizlīdzināti dati.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Sezonāli izlīdzināta rādītāja pārmaiņas bija 7%.

Pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem 2019.gada otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2018.gada otro ceturksni vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga visās jomās. Straujāk vienas stundas darbaspēka izmaksas auga veselības un sociālās aprūpes nozarē – par 18%, informācijas un komunikācijas pakalpojumos – par 13,4%, ūdens apgādes, notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošanas un sanācijas nozarē – par 11,9%, administratīvo un apkalpojošo dienestu darbībā, kā arī apstrādes rūpniecībā – par 10,9%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Darbaspēka izmaksas stundā ietekmē ne tikai darba samaksas un pārējo darbaspēka izmaksu pārmaiņas, bet arī nostrādāto stundu un darbinieku skaita svārstības gada laikā, skaidroja CSP.

Nozarēs, kur bija vērojams straujāks vienas stundas darbaspēka izmaksu kāpums, pārmaiņas lielākoties ietekmēja regulārās darba samaksas un neregulāro prēmiju un piemaksu kāpums, darba devēju brīvprātīgo sociālo apdrošināšanas iemaksu (papildu pensiju, veselības, dzīvības apdrošināšanas iemaksas u.c.) pieaugums, kā arī nostrādāto stundu skaita samazinājums.

CSP atzīmē, ka nostrādāto stundu skaita samazinājumu 2019.gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar 2018.gada atbilstošo periodu, ietekmēja mazāks darbdienu skaits.

Vismazākais vienas stundas darbaspēka izmaksu pieaugums bija ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē (1,7%).

Šā gada otrajā ceturksnī visaugstākās vienas stundas darbaspēka izmaksas bija finanšu un apdrošināšanas darbību nozarē (18,88 eiro), informācijas un komunikācijas pakalpojumos (15,56 eiro), enerģētikas nozarē (13,83 eiro), valsts pārvaldē (11,75 eiro), profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozarē (10,38 eiro).

Zemākās darbaspēka izmaksas stundā bija izmitināšanas un ēdināšanas (6,71 eiro), citu pakalpojumu nozarē, kas ietver sabiedrisko, politisko un citu organizāciju darbību, individuālās lietošanas priekšmetu un mājsaimniecības piederumu remontu, ķīmisko tīrītavu, frizieru, skaistumkopšanas, apbedīšanas un citu pakalpojumu nozares (7,06 eiro), mākslas, izklaides un atpūtas nozarē (7,79 eiro), izglītībā (8,25 eiro), nekustamo īpašumu nozarē (8,25 eiro), kā arī tirdzniecībā (8,31 eiro).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.