Otrā elpa priekšmetiem ar kraklē un dekupāžu 0
Kraklē un dekupāža ir lieliska divu tehniku kombinācija, atjaunojot saimniecībā noderīgas lietas. Zebreniete Inta Finka pašmācībā ir apguvusi vairākas hobiju tehnikas. Viņa uzskata: – Dekupāža un kraklē nav tikai hobiji. Tās ir piemērotas tehnikas, lai atjaunotu mājsaimniecībā noderīgas lietas.
Konsultēja Inta Finka un veikala “ArtDizain” speciāliste Viktorija Barkovska.
Aplīmēt veikalā nopirktu jaunu kastīti nav lielas jēgas. Bet atrast, nospodrināt un atdzīvināt dažādus priekšmetus, kas jau nolemti izmešanai,– tā ir praktiska rīcība!
Kraklē ar dekupāžu
Darba gaita. Skaties arī soli pa solim FOTOGRĀFIJĀS
1. Vispirms darba virsmu notīra, piemēram, koku noberž ar smilšpapīru.
2. Pēc tam nogruntē ar speciālo krāsu.
3. Koka virsmu noziež ar zilu akrilu. Pārklāj ar kraklē laku, kas veido spīdīgo slāni. Uzskatāmības labad uz parauga noklāj gan plānākā, gan biezākā kārtā.
4. Līdzko laka nožuvusi, ar ašiem otas vilcieniem klāj otru krāsu – gaišāko akrilu.
5. Uzreiz veidojas plaisas un kļūst lielākas, kas iekrāsojas apakšējā zilajā krāsā.
6. Noslēgumā – dekupāžas akcents.
7. Arī salvešu zīmējumā parādās plaisājums.
A. Līdzīgu efektu iegūst ar divu soļu kraklē jeb šo laku komplektu. Vispirms nogruntētajai koka virsmai uzlīmē rīspapīru ar atbilstošo līmi. Kad tā nožuvusi, malas apstrādā ar apzeltīšanas materiāliem (speciālo līmi un laku). Visu noziež ar pirmo kraklē.
B. Pēc pusstundas, kad laka nožuvusi, ziež otru kraklē šķīdumu, tikai tagad pretējā virzienā. Atstāj nožūt – šoreiz apmēram 12 stundas.
C. Šajā tehnikā iegūst caurspīdīgas plaisiņas, kurās ar apļveida kustībām iesmērē pulveri.
Sadzīves lietu atjaunošana
Mazajam krējuma trauciņam izmantota melna un rozā krāsa, kā arī kraklē. Šeit virsējā krāsa ir uzklāta ar otiņu, tāpēc plaisas ir lielākas.
Lukturi izjauc pa detaļām un noberž tās ar smilšpapīru, pēc tam apstrādā ar pretkorozijas grunti. Virsmas noklāj ar tumši dzeltenu akrilu, tad ar kraklē un atkal ar akrilu, tikai gaišāku. Ornamentiem izraudzīti nelieli salvešu fragmenti. Mazas detaļas ir vieglāk pielīmēt, ja tās nevis izgriež, bet gan noplēš ar rokām.
Padomju laika kafijas kannai un stikla glāzei plaisām izmantots melns, fonam – gaišs akrils, kas lieliski sasaucas ar dekupāžas zīmējumu.
Stikla bļodai izmantota apgrieztā dekupāža kopā ar kraklē. Tas nozīmē, ka vispirms no ārpuses pieliek zīmējumu, pielīmē, tad uzklāj kraklē un tikai pēc tam krāso ar akrilu.
Piparu smalcinātāja apdarei izmantots kraklē laku komplekts, tā saucamais divu soļu kraklē. Plaisās iesmērēta piemērota eļļas krāsa.
Stikla kausu notīra, noklāj ar melnu akrilu, tad noziež ar kraklē. Fonam izmanto gaišāka toņa akrilu, un akcentam – ziedus no salvetēm.
Vispirms krūzīte noklāta ar tumši sarkanu krāsu, tad ar kraklē, bet rozā uzklāta ar švammīti, tāpēc plaisas ir smalkākas.
Māla krūzei ļoti labi izskatās lielais zīmējums, kas izraudzīts no dekupāžas papīra. Tādus var iegādāties visos hobija veikalos lielā izvēlē. Pēc tam ierastā tehnika – rozā ziedam piemērota pamatkrāsa, tad kraklē un gaišais fons.
Padomi • Akrila krāsa vieglāk un blīvāk klājas, ja otiņas galu nedaudz iemērc ūdenī. • Visas krāsas lielākoties ir uz ūdens bāzes, tāpēc otiņas var mazgāt ar ūdeni, taču – tikai ar aukstu! • Gruntēšanas un akrila krāsas žūst ātri, bet kraklē – atkarībā no uzklātās kārtas biezuma. • Nav ieteicams procesus pasteidzināt ar fēnu. Tad krāsa vai laka nožūst nevienmērīgi un mēdz izbojāt rezultātu. • Lai priekšmeti būtu mitrumizturīgi, tos vēlams apstrādāt ar speciālo laku.
|