Plēve ir lielisks materiāls, no kura var pagatavot lielākus un mazākus dēstu podiņus.
Plēve ir lielisks materiāls, no kura var pagatavot lielākus un mazākus dēstu podiņus.
Foto: Inita Šteinberga

Otrā dzīve podiņos: gudri “knifi”, ko darīt ar brikešu un granulu plēves maisiem 13

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Ko darīt ar brikešu un granulu plēves maisiem, kas apkures sezonā kā lavīna aug augumā? Tiem var atrast arī itin praktisku pielietojumu.

Līdz ar pavasara tuvošanos visas domas uz to vien virzās. Tādēļ aizkrāsnē sakrātie kaitinošie plēves maisi pēkšņi atklājas gluži citā, zaļi vērtīgā gaismā. Ziemā kurināmā iepakojumi rādījās kā itin piemēroti miskastes maisu aizvietotāji, kā pelnu krājamās kulītes u. c.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču nu tajās pēkšņi ir saskatāmas mini siltumnīciņas, kurās var iebāzt maigu mikroklimatu alkstošās sējumu kastītes. Turklāt plēve ir lielisks materiāls, no kura var pagatavot lielākus un mazākus dēstu podiņus. Spaiņa lieluma augu stādāmā kule sanāk, ja iepakojumam atgriež tikai vienu galu un briketes izslidina ārā. Driskaino galu atloka un lielais pods gatavs. Tādos var pat gurķus un tomātus uz lodžijas audzēt.

Klasiskais variants

Darbam vajag: avīzi, gludekli, pudeli, šķēres.

Šādi dārzmīļi tika pie podiņiem reiz sensenos laikos, kad plastmasas podiņi vēl pat sapņos nerādījās. Krājumos atrod izvēlētajam podiņu fasonam atbilstošu pudeli. Tai jābūt tādai, lai gatavo podiņu varētu brīvi novilkt. Labs variants ir tāda, kurai viducītis ir resnāks, bet dibens šaurāks.

Agrāk podiņu gatavošanai krāja dzēriena “Pliska” konusīgo taru. Podiņa gatavošanai izgriež plēves gabalu, kas ar uzviju apskauj pudeles sānus. Apakšgalu aizloka, uzliek avīzes gabaliņu un caur to ar gludekli piespiež. Gludekli uzkarsē vidēji karstu (tik, lai mitrums uz tā nočūkst). Kad plēve sakususi, turpina šādi aizgludināt sānus. Atdzisušiem podiņiem noņem avīzes paliekas. Gatavs!

Lai kastītē varētu salikt vairāk podiņu, izdevīgāk tos ir gatavot uz kantainas pudeles. Tad sānu līmēšanai ņem lielāku papīra loksni (lai gludeklis neskaras plēvei) vai līmē uz formas lūzuma vietā.

Ja gludeklis pieskaras plēvei un kļūst netīrs, ar to pagludina vecu frotē dvieli.

Sliņķu metode

Darbam vajag: slaidas nagliņas, šķēres.

Tradicionāli šādus podiņus darina rožu audzētāji un sauc par patroniņām. Nogriež vajadzīgā izmēra plēves gabalu, ieber augsni, ieliek auga sakni un visu satin kā pildītu pankūku. Sānus aizsprauž ar nagliņu. Vislabākās ir tievas un garas naglas, kuras ir viegli iedurt un pēc tam izvilkt. Šādi podiņi ļauj viegli un saknēm saudzīgi izņemt stādu – izrauj tikai nagliņas un plēvei sāns vaļā.

Reklāma
Reklāma

No dažādiem plēves atlikumiem var gatavot arī lielāka izmēra podiņus. Sarullē vēlamā izmēra konusu (labāk turēsies, ja kārtas tīs pamīšus). Apakšmalu atloka un iesprauž nagliņu. Līdzīgi sastiprina arī sānu.

Šādi podiņus var sagatavot ļoti ātri. Ja plēves gabaliņi biezi un labi saglabājušies, gan tos, gan nagliņas var lietot atkārtoti.

Šopavasar atkal ir vērts dēstu podiņus darināt pašam, jo veikalos tie kļuvuši vismaz par 30% dārgāki.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.