Foto – Jan Babak/Shutterstock

OSB plāksnes – ne tikai melnajiem darbiem. To veidi un krāsošanas apraksts 0

Celtniecībā dažādu konstrukciju veidošanai viens no visbiežāk lietotajiem materiāliem ir orientēto kokskaidu plāksnes jeb OSB. Tās lieto kā slodzi nesošus, stiprinošus celtniecības elementus, piemēram, sienu, grīdu un jumtu būvniecībai. Pastāv uzskats, ka šīs plāksnes der tikai melnajam segumam, pēc tam pārklājot ar kādu apdares materiālu. Taču plāksnes iespējams krāsot, veidojot interesantus dizaina risinājumus.

Reklāma
Reklāma

Četru veidu plāksnes

“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

OSB plāksnes izgatavo no vairākiem noteiktas formas un biezuma koka ēveļskaidu slāņiem, kas savstarpēji savienoti ar saistvielu. OSB ražošanai izmanto egli, priedi un apsi.

Plāksnes virskārtā skaidas orientētas tās garuma vai platuma virzienā, bet centrālajā slānī parasti perpendikulāri virsējā slāņa skaidu virzienam. Skaidas izveido stiprības un cietības ziņā vienmērīgu sadalījumu plāksnes garenvirzienā un šķērsvirzienā, nodrošinot pārsedzes izturību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai arī no ārpuses vairākums OSB plākšņu šķiet vienādas (neņemot vērā biezumu), tā nav – plāksnes iedalās četrās grupās:

* OSB/1 – ar vispusīgu lietojumu iekštelpās (ieskaitot mēbelēm) un sausumā. Tās parasti izmanto kā palīgmateriālu, veidojot pagaidu norobežojumus;

* OSB/2 – slodzi izturošas sausumā. Plāksnes izmanto kā konstrukciju materiālu, ja pilnībā izslēgta mitruma nokļūšana uz materiāla. No šā tipa plāksnēm var ierīkot, piemēram, vieglas šķērssienas iekštelpās;

* OSB/3 – slodzi izturošas mitrumā. Universāls materiāls, ko var izmantot gan iekšdarbiem, gan āra darbos. Ar šīm plāksnēm apšuj fasādes, veido starpstāvu pārsegumus, ierīko melnās grīdas, reizēm lieto arī kā vienlaidu klājumu zem atsevišķu veidu jumta segumiem;

* OSB/4 – paaugstinātu slodzi izturošas izmantošanai mitrumā. Šis ir lielisks materiāls, kas iztur gan lielu slodzi, gan ekspluatāciju paaugstinātā mitrumā, piemērots arī pašnesošu konstrukciju ierīkošanai.

Tomēr jāņem vērā, ka arī OSB ar paaugstinātu mitrumizturību (OSB/3; OSB/4) nav ūdensizturīgas. Termins “mitrumizturīgs” attiecināms uz līmi, kas nezaudē savas īpašības mitruma ietekmē. Tāpēc jānovērš visu veidu OSB tieša saslapināšana.

Ar spundi un bez

Plāksnes var būt ar gludām vai spundētām malām. Stiprinot plāksnes ar gludām malām, starp tām atstāj 3–5 milimetrus lielas atstarpes – ekspluatācijas laikā plāksnes nedaudz maina savas dimensijas, piemēram, mainoties mitruma apstākļiem un gaisa temperatūrai. Plāksnes šajā gadījumā pieskrūvē ar kokskrūvēm (solis 350–400 mm).

Reklāma
Reklāma

Spundētās plāksnes ir izdevīgākas, ja paredzēts izmantot kā galīgo pārklājumu, ko, piemēram, krāso. Savienojuma šuves starp tām būs akurātas un praktiski neredzamas. Arī skrūvju vajadzēs mazāk. Spundētās plāksnes var izmantot arī peldošo klājumu ierīkošanai, piemēram, virs betona.

Krāsu veidi

Koksnes (tajā skaitā OSB plākšņu) krāsošanai var izmantot vairāku veidu krāsas. Eļļas krāsa uz plāksnes virsmas veidos izturīgu aizsargkārtu, tāpēc tā var būt pieņemams risinājums, ja plānots krāsot grīdu.

Alkīda emaljas būs piemērotas gan sienām, gan grīdām, taču patēriņš būs lielāks, nekā lietojot eļļas krāsas.

Ūdens emulsijas krāsas nav tik noturīgas pret mitrumu. Tās derēs sienu krāsošanai sausās telpās. Sastāvi ir ekoloģiski, tāpēc izmanto dzīvojamajām istabām, guļamistabām un bērnistabām. Nopērkamas arī regulārai mitrai uzkopšanai piemērotas.

Ja OSB plāksnes izmanto telpās ar paaugstinātu mitrumu, laba izvēle to krāsošanai būs poliuretāna krāsas. Kopā ar plāksni un polimēru savienojumiem, kas izmantoti tās izgatavošanai, šī krāsa veidos ļoti izturīgu pārklājumu.

Paredzot saglabāt OSB plāksnes struktūru un koka šķiedras zīmējumu, var izmantot lakas uz ūdens bāzes.

Savukārt, lietojot šo materiālu grīdām, lai iegūtu līdzenu virsmu, var izmantot caurspīdīgu divkomponentu epoksīdu sastāvu, kas sacietējot izveidos gludu, taču pietiekami izturīgu un elastīgu virsmu.

Bez universālajām koksnes krāsām ir arī OSB plāksnēm domāti sastāvi – gruntis. Tie nodrošina optimālu plāksnes aizsardzību un veido slāni labākai saķerei ar citām krāsām. Grunts krāsa parasti ir tonējama, tāpēc to var izmantot arī kā pamata krāsu.

Darba secība

Pirms krāsošanas OSB plākšņu virsma jāsagatavo. Ja ar plāksnēm apšuj sienas un griestus, sagatavošanu vislabāk veikt vēl pirms plākšņu montāžas.

Vispirms ar rokas slīpmašīnu slīpē plākšņu virsmu. Slīpēšanas laikā nedrīkst aizmirst par drošību – obligāti jālieto respirators un aizsargbrilles. Saglabājot plāksnes struktūru, slīpēšanai lieto P120 raupjuma smilšpapīru. Ar to notīrīs aizsargkārtu tikai no plāksnes virsmas. Ja nepieciešams iegūt pilnībā gludu virsmu, vispirms slīpē ar P80 smilšpapīru, pēc tam ar P200 vai smalkāku.

Pēc slīpēšanas grunts vai krāsa viegli iekļūs materiālā. Ja izmantotas plāksnes OSB/3 vai OSB/4, jānoslīpē biezāka kārta, jo šo plākšņu aizsargkārta ir biezāka.

Kad plāksnes noslīpētas un piestiprinātas, jānomaskē savienojumu vietas un skrūvju cepurītes. Jau montāžas laikā tās iegremdē 1–2 mm dziļāk par plāksnes virsmu. Špaktelēšanai izmanto kokam piemērotas elastīgas špakteļmasas, hermētiķi vai speciālas elastīgas lentes. Labāku maskējošo efektu var panākt, masai pievienojot skaidas, kas radās plāksnes piegriežot.

Ja plānota viendabīga, gluda virsma, noslīpētās plāksnes gruntē ar atbilstīgu sastāvu. Kādu tieši – tas atkarīgs no pēc tam lietotās krāsas. Tomēr šādi nokrāsota virsma neizskatīsies ideāla un var radīt lētuma iespaidu.

Dekoratīvi un glīti

Viens no veidiem ir, piemēram, imitēt dažādu toņu akmens plāksnes. Lai to paveiktu, vispirms uz papīra loksnes izveido grafisko modeli. Izvēlas krāsas gammu – vairākus (piecus, sešus) vienas krāsas toņus. OSB plāksni slīpē un pārklāj ar gaišāko no tiem. Vislabāk krāsot ar pulverizatoru, lai krāsa iekļūtu sīkākajās spraugās. Tad ar zīmuli uzzīmē šuvju rakstu un pēc tam iezīmē jau ar šuvēm domāto krāsu (vistumšāko no toņiem). Pēc tam izvēlētos laukumus krāso ar atbilstīgā toņa krāsu. Pēc nožūšanas grīdu lako. Šis paņēmiens noderēs tiem, kam patīk darboties ar krāsām un eksperimentēt.

Vienkāršāks, bet darbietilpīgs process – plāksni sadalīt nelielos kvadrātiņos un pašam salikt mozaīku tā, lai blakusesošo gabaliņu šķiedras virziens būtu perpendikulārs cits citam.

Ja nav iebildumu pret plākšņu krāsu, visu virsmu var pārklāt ar vairākām caurspīdīgas lakas kārtām vai epoksīdsveķiem. Vir-smai gan šajā gadījumā jābūt ļoti līdzenai un šuvēm pilnībā nomaskētām.

Interesanti izskatās divos toņos nokrāsotas plāksnes. Virsmu slīpē un ar pulverizatoru uzklāj caurspīdīgu barjergrunti. Kad tā nožuvusi, klāj pigmentētu grunti, kas kalpos kā pamats. Pēc nožūšanas virsmu viegli noslīpē ar P320 smilšpapīru un rūpīgi notīra putekļus.

Uzklāj gaišāko no toņiem un ļauj žūt aptuveni stundu. Pa virsu uzklāj tumšāku toni un pēc 5–7 minūtēm lieko krāsu notīra ar P320 smilšpapīru, kas uzklāts uz sūklīša. Padziļinājumos būs tumšākā krāsa, skaidu augšējās daļas paliks gaišas. Pēc putekļu notīrīšanas virsmu var lakot.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.