Foto – Shutterstock.com

Ortopēdiskais matracis nav panaceja 3

“Gribētu vairāk uzzināt par divpusējo (ziemas un vasaras) ortopēdisko matraci. Vai tas domāts galvenokārt cilvēkiem ar mugurkaula vainām, vai arī uz tā var gulēt bērni?”
 Regīna Kārsavā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Ortopēdiskajam matracim katra atspere ir savā čauliņā, un tas pielāgojas ķermeņa anatomiskajai formai, saglabājot mugurkaula dabisko izliekumu miega laikā. Taču šāds matracis neārstē – tas palīdz daudzu slimību (hipertonija, aritmija, muskuļu sāpes, kuņģa čūla, skolioze, radikulīts, neiralģija, bezmiegs) profilaksē un ieteicams, lai saglabātu dabisku mugurkaula izliekumu miega laikā. Uz tā guļot jebkurā stāvoklī – uz sāna vai uz muguras –, mugurkauls neieliecas un nepārbīdās skriemeļu un mugurkaula diski, nedeformējas muskuļi un saites, nesaspiežas nervu šķiedras un asinsvadi.

Ja matracis nepielāgojas mugurkaula izliekumam, nervu impulsi no muguras smadzenēm netiek pilnībā aizvadīti uz pārējiem orgānu audiem un muskuļiem. Muskuļu sasprindzinājuma dēļ pasliktinās asinsrite un limfas plūsma. Tas savukārt izraisa sāpes vai slimību saasinājumu, pasliktinās miegs, un no tā cieš pašsajūta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vertebrologs Artis Gulbis šaubās, vai uz tāda matrača pilnīgi veselam cilvēkam vajadzētu gulēt katru nakti. Ir slavējami, ka tas saglabā cilvēka ķermeņa anatomiskos izliekumus, taču, guļot vienā pozīcijā, ķermeņa mīkstie audi tiek nospiesti un audos nenotiek pilnvērtīga asinsrite un vielmaiņa.

Svarīgi panākt ķermeņa masas un matrača atbilstību – jo korpulentāks cilvēks, jo vajadzīgs cietāks matracis. Tomēr arī cilvēkiem ar nelielu ķermeņa svaru jāguļ uz pacieta matrača, lai ķermenis tajā neiegrimst kā pēlī, taču pavisam cieta guļvieta kā koka lāva arī neder. Jāņem vērā, ka nepiemērota – pārāk mīksta – guļvieta bērniem deformē mugurkaulu un veido nepareizu stāju. Par ļaunu nenāk matrača izvēli apspriest ar ģimenes ārstu vai pediatru.

Ārsts neiesaka izmantot piedāvātos matračus, kas ļauj cilvēkam miegā negrozīties no viena sāna uz otru. Lai būtu laba asinsrite, cilvēkam naktī ir jāgrozās! Guļot vienā pozīcijā, mīkstie audi tiek nospiesti, tādēļ, neraugoties uz matrača spēju pielāgoties ķermenim un saglabāt anatomiskos izliekumus, šāda guļvieta nav īsti piemērota fiziski attīstīta un vesela cilvēka organismam.

Vertebrologs Edmunds Kārkliņš pieaugušajiem iesaka sev piemērotāko matraci nolūkot, ņemot vērā tā kvalitāti, ražošanā izmantotās tehnoloģijas, materiālus, izmēru un cenu. Izvēles kritēriji katram cilvēkam ir individuāli, un nevar kādu noliegt vai ieteikt vienu vienīgo no daudziem.

Ortopēdiskie matrači var izmaksāt diezgan dārgi, jo atšķiras gan to augstums, gan izmantotie materiāli un kvalitāte.

Turklāt jāņem vērā, ka ar laiku jebkurš matracis tiek izgulēts. To ietekmē gan lietošana, gan kopšana un uzglabāšana. Matracis palaikam ir jāmaina, lai tas kalpotu kvalitatīvam miegam un precīzi atbalstītu ķermeni, neradot nepatīkamas emocijas un blakusparādības.

Reklāma
Reklāma

Pērkot jaunu matraci, tas obligāti jāizmēģina, lai atrastu sava ķermeņa svaram un gulēšanas īpatnībām piemērotas cietības preci.

Matrači ar tā saukto ziemas un vasaras pusi nozīmē to, ka, pagriežot vienu vai otru pusi, iespējams mainīt matrača cietību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.