Kadrs no filmas “Vēja otra puse”.
Kadrs no filmas “Vēja otra puse”.
Publicitātes foto

Nesaprastā kino ģēnija Orsona Velsa ēna 0

Zane Dzene, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Ne tikai Holivudas vēsturē ir režijas grandi, kuri mūža nogalē cīnījās par iespēju īstenot savus projektus. Taču uzreiz pēc pirmās filmas – par visu laiku labāko filmu atzītā “Pilsoņa Keina” (1941) – Orsons Velss dzīvoja tās ēnā un, kā ne reizi pats skumji ironizēja, sajuta to kā savas karjeras lāstu.

“Netflix” piedāvājumā šobrīd skatāmi trīs darbi, kas no dažādiem rakursiem atklāj O. Velsa dzīvi un darbu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Deivida Finčera melnbaltās stilizācijas “Manks” (“Mank”, 2020) sižets saausts ap filmas “Pilsonis Keins” scenārija tapšanu un Holivudas aizkulisēm, kas uz lielā ekrāna retu reizi uzšķērstas tik prasmīgi un arī nežēlīgi.

Holivudas talants Hermans Mankevičs (lomā – Gerijs Oldmens, kuram prognozē vismaz iekļūšanu starp “Oskara” nominantiem) portretēts gan kā scenārists–ģēnijs, gan neglābjams alkoholiķis, gan sava ceļa gājējs, stājoties pretī Holivudas mogulam Lūisam B. Meijeram un amerikāņu preses magnātam Viljamam Rendolfam Hērstam, kuru uzskata par Keina prototipu un kura ambiciozā pils Sansimeonā ne vien izveidota no Eiropas piļu un baznīcu fragmentiem, bet arī skatāma kā gigantomānijas piemērs.

Tieši Sansimeonā notika ballītes, uz kurām ielūgumu vēlējās saņemt teju ikviens, lai justos piederīgs Holivudai, un tur tika lemts ne tikai Holivudas liktenis.

Filmā “Manks” Orsona Velsa tēls parādās epizodiski, un tiešām grūti iedomāties aktieri, kuram būtu pa spēkam izdzīvot šī tik bieži nesaprastā kino ģēnija likteni.

Un varbūt tieši tāpēc režisors Orsons Velss kinorežisora Džeika Hannaforda lomu filmā “Vēja otra puse” (“The Other Side of the Wind”) uzticēja savam draugam, aktierim un režisoram Džonam Hjūstonam, kurš ir arī viens no Džeika prototipiem.

Otrs – Ernests Hemingvejs, un ne velti 2. jūlijs izvēlēts par tās darbības laiku – tajā dienā Hemingvejs nošāvās.

“Vēja otras puses” filmēšana sākās 1970. gadā un turpinājās vairākus gadus ar regulāriem pārtraukumiem, un O. Velsa dzīves laikā – viņš nomira 1985. gadā – tā arī netika pabeigta.

Režisora un Dž. Hjūstona līdzīgais pasaules skatījums un melnie joki, kā arī statuss Holivudas hierarhijā šīs filmas notikumos ļāva ieaust gan personīgu pieredzi, gan no pirmavotiem dzirdēto, kas ar gadiem iekļāvies sadaļā “Holivudas leģendas un mīti”, kā arī ironizēt par jaunās Holivudas stilu, ko akcentē apzināts eksperimentālisms, kailums un vardarbība.

Reklāma
Reklāma

Venēcijas kinofestivāla ārpuskonkursa programmā pirmizrādītās filmas “Vēja otra puse” galvenais varonis uz savu 70. dzimšanas dienu sapulcējis gan vienaudžus, bez kuriem Holivuda būtu savādāka, gan jaunos talantus, gan tādus, kuri cer reiz par kaut ko kļūt, gan virkni profesionāļu, ieskaitot kinokritiķus un jaunu režisoru, kuru atveido Pīters Bogdanovičs.

Filmu pabeidza vien 2018. gadā, kad montāžas režisors Bobs Muravskis, izmantojot O. Velsa pierakstus, 100 stundas safilmētā materiāla reducēja līdz 122 minūtēm ekrāna laika.

Komplicētās attiecības starp O. Velsu un P. Bogdanoviču ieskicētas Morgana Nevilla dokumentālajā filmā “Viņi mani mīlēs, kad es būšu miris” (“They`ll Love Me When I`m Dead”, 2018), kas fokusējas uz O. Velsa sarežģīto karjeru un filmas “Vēja otra puse” tapšanas aizkulisēm.

Šo filmu producējis “Netflix”, un pilnam komplektam vēl jāsagaida, kad šis straumēšanas gigants savā piedāvājumā iekļaus arī O. Velsa filmas, jo īpaši – “Pilsoni Keinu”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.