Likumdošana – par labu pircējiem 0


Nereti pircējiem šķiet, ka farmaceiti aptiekā piedāvā iegādāties dārgākās zāles, jo tirgus ir tirgus un katrs vēlas nopelnīt. Arī Jānis Zvejnieks apstiprina – Latvijā ir saņemtas šāda veida sūdzības, un Veselības inspekcija tās pārbauda. Normatīvie akti paredz, ka farmaceitiem jāpiedāvā lētākās zāles. Diemžēl ne vienmēr aptiekās strādājošie ir godīgi. Valsts aptieku Latvijā nav – visas atrodas privāto komersantu rokās. Līdz ar to daudz kas ir atkarīgs no tirgotāju godaprāta. Tāpēc katrreiz, lai saņemtu kompetentu atbildi par lietojamajām zālēm, šo jautājumu der pārrunāt gan ar ārstu, gan ar farmaceitu.

Reklāma
Reklāma

Jālasa informācija uz zāļu iepakojuma

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

“Cilvēki dažkārt mēdz uztraukties, vai nopirktās ģenēriskās zāles tik tiešām ir īstās,” atzīst Jānis Zvejnieks. “Šādā gadījumā ikviens tiek aicināts rūpīgi izpētīt zāļu iepakojumu. Uz visiem medikamentiem lieliem burtiem ir uzrak-stīts ražotāja ieviestais zāļu nosaukums, savukārt apakšā ar mazākiem – starptautiskais. Kā piemēru var minēt pēdējā laikā daudz apspriesto uzņēmuma Grindeks ražoto preparātu Mildronāts. Uz iepakojuma lielākā šriftā izlasāms šis nosaukums, bet zemāk rakstīts – meldonium, kas ir starptautiskais apzīmējums. Olainfarm ražo ģenēriskās zāles ar komercnosaukumu Meldonium Olainfarm, un arī uz to iepakojuma nodrukāts starptautiskais nosaukums meldonium.

Medikamentiem vienmēr tiek norādīts ne tikai zāļu komercnosaukums, bet arī starptautiskais nosaukums, kas ir vienāds visām oriģinālajām un ģenēriskajām zālēm, ja tajās ir vienāda aktīvā viela.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl viens piemērs ir pasaulē populārās zāles, kas satur ibuprofēnu. Latvijā ir reģistrēti aptuveni divi desmiti dažādu ibuprofēnu, kam ir atšķirīgs komerciālais nosaukums, bet visiem ir vienāds aktīvās vielas nosaukums ibuprofenum.

Dažās valstīs, piemēram, Latvijā un Vācijā, vienām un tām pašām zālēm specifiskais komercnosaukums var atšķirties, savukārt starptautiskais nepatentētais nosaukums ir vienāds visā pasaulē.”

Lai pārliecinātos, vai aptiekā iegādātās ģenēriskās zāles ir tieši tās, kas pircējam vajadzīgas, var ielūkoties Zāļu valsts aģentūras mājaslapā www.zva.gov.lv. Sadaļā Reģistrs esošajā meklēšanas formā var ierakstīt vai nu iegādāto zāļu, vai ražotāja patentēto nosaukumu. Tādā veidā iespējams uzzināt arī visus aptiekās pieejamos konkrēto zāļu analogus.

Vēl aģentūras mājaslapā iespējams iegūt informāciju par medikamentu maksimāli pieļaujamo cenu aptiekā un noskaidrot, vai par zālēm nav pārmaksāts. Veselības inspekcija uzrauga, lai zāļu cena nebūtu augstāka par Zāļu valsts aģentūras mājaslapā norādīto maksimālo. Ļoti retos gadījumos aptiekās tā ir bijusi augstāka.”
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.