Foto – Shutterstock

Vai nopirktās ģenēriskās zāles tik tiešām ir īstās? Oriģinālās pret ģenēriskām zālēm 0

Jāpierāda zāļu drošums, efektivitāte un kvalitāte

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Dodoties uz aptieku ar ārsta izrakstītu recepti, pacientam nereti tiek piedāvāts cita nosaukuma medikaments. Farmaceits uzsver, ka šīs zāles ir tādas pašas kā receptē norādītās, vienīgi ir cits ražotājs un tām ir zemāka cena. Tad pircējs nonāk dilemmas priekšā – vai meklēt citā aptiekā ārsta ieteiktās zāles vai paļauties uz farmaceita teikto, ka piedāvātās tiešām neatšķiras no receptē izrakstītajām.

“Ir daudz farmācijas kompāniju, kas ražo zāles,” uzsver Zāļu valsts aģentūras direktora vietnieks Jānis Zvejnieks. “Taču, lai medikaments drīkstētu nonākt tirgū, vispirms jāveic sarežģīti un dārgi klīniskie pētījumi. Tikai tad, kad pierādīts, ka medikaments ir kvalitatīvs, efektīvs un drošs, ir noskaidrots, kādiem konkrētiem saslimšanas gadījumiem un kādai vecuma grupai paredzēts, kā arī iegūta cita svarīga informācija, tas tiek reģistrēts. Pēc tam jaunās zāles noteiktu periodu, ne mazāk kā desmit gadu, aizsargā patents. Pēc patenta aizsardzības perioda beigām attiecīgo medikamentu, izmantojot tādas pašas aktīvās vielas tādā pašā devā un zāļu formā kā oriģinālajam, drīkst sākt izgatavot arī citi zāļu ražotāji, un tās tiek sauktas par ģenēriskajām jeb patentbrīvajām zālēm.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc Jāņa Zvejnieka teiktā, pirms ģenērisko zāļu reģistrēšanas jāveic bioekvivalences pētījumi, lai pierādītu, ka, vienādā devā noteiktu periodu lietojot gan ģenēriskās, gan oriģinālās zāles, cilvēka organismā nokļūst tāds pats aktīvās vielas daudzums. Ja prasības ir izpildītas, ģenēriskais medikaments tiek reģistrēts un nonāk tirgū. Pētījumu un ražošanas izmaksas šajā gadījumā salīdzinājumā ar oriģinālajām zālēm ir ievērojami mazākas, tāpēc ģenērisko zāļu cenas ir zemākas.

“Oriģinālās zāles ir dārgas, jo daudz naudas tiek tērēts, lai to izgudrošanas procesā samaksātu zinātniekiem, uzturētu laboratorijas, veiktu klīniskos pētījumus, kuros noskaidro, cik efektīvas ir zāles un vai to ārstnieciskās īpašības ļauj tās laist tirgū,” stāsta Jānis Zvejnieks. “Zāļu izgudrotājiem jāmaksā par visu – no idejas zinātnieku galvās un laboratorijas kolbām līdz tabletei. Tāpēc ir noteikts patenta aizsardzības periods, lai šajā laikā farmācijas kompānija atpelnītu zāļu izgatavošanas tēriņus.

Kad patenta aizsardzības laiks beidzas, cits ražotājs var sākt izgatavot ģenēriskās zāles. Tad vairs nav jāveic klīniskie pētījumi, līdz ar to šie medikamenti ir lētāki. Cenas ziņā starpība mēdz būt ļoti liela – dažbrīd oriģinālās zāles var maksāt pat desmit reižu dārgāk.”
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.