Foto: Zane Purne

Orhidejai ir daudz gaisa sakņu. Vai pārstādot drīkst apgriezt? 0

Falenopši ir telpās visbiežāk audzētās orhidejas. Kopšana ir vienkārša, taču svarīgi zināt šo augu raksturīgākās īpatnības, lai tie būtu veselīgi un bagātīgi ziedētu gada lielāko daļu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Epifītisko orhideju saknēm (gan tām, kuras ir augsnē, gan tā sauktajām gaisa saknēm, kas atrodas starp lapām virs augsnes) nepieciešama pastāvīga svaiga gaisa pieplūde. Tāpēc falenopšus stāda speciālos orhideju substrātos, kas sastāv no priežu mizu, sfagnu sūnu, skābarža lapu un citu materiālu rupjiem gabaliņiem – tie nodrošina gaisa apmaiņu. Dabā falenopši aug, piemēram, uz koku zariem, kur aizķērušās vēja nestās lapas, zariņi, dzīvnieku spalvas, kukaiņu atliekas u.c. Pats svarīgākais – resnās, gaļīgās falenopšu saknes nedrīkst mirkt liekā ūdenī! Saknes drīkst tikai samērcēt. Tieši ūdens pārbagātība ir parastais iemesls, kādēļ aiziet bojā podos stādītie falenopši: lapas kļūst mīkstas, ļenganas un savīst, saknes nobrūnē un sapūst.

Gaisa saknes falenopsim palīdz augt – tās no gaisa uzņem barības vielas un mitrumu, kaut arī niecīgā devā. Tās palīdz orhidejām izdzīvot, ja augsnē esošās saknes pēkšņi pārstājušas augt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gaisa saknes, kas atrodas tuvāk augsnei, nepieciešamības gadījumā var iesakņoties un sākt pildīt substrāta sakņu funkcijas. Tās, kuras atrodas tuvu kādam balstam, var pie tā pieķerties, tādējādi palīdzot augam nostiprināties.

Falenopsi pārstāda tikai tad, kad tas patiešām nepieciešams. Dara tā:

• izņem orhideju no poda un viegli nokrata veco substrātu (tik, cik nobirst, ar varu nekas nav jāatrauj, jo saknes ir trauslas, viegli ievainojamas);

• pārbauda virszemes un augsnē attīstījušās saknes – izgriež sažuvušās, sakaltušās, noņem arī iepuvušās (ja tādas ir);

• ar vienu roku tur falenopsi poda vidū un apkārt apber substrātu, to viegli piespiež gar malām, lai netraumētu saknes;

• virs augsnes paliek kā lapas, tā gaisa saknes. Ja gaisa sakņu daudz un tās ir pietiekami garas, apakšējām sakņu galiņus ievieto substrātā – ar laiku iesakņosies, un stingrāk noturēs augu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.