Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto. Scanpix / Wavebreakmedia ltd

Orgānu nelikumīgu izņemšanu konstatē arvien biežāk; modriem jābūt arī Latvijā 33

Pasaulē un arī Latvijā cilvēktirdzniecības upuru skaits pieaug, un to sekmē digitālā vide, kur vervētāji izliek savus tīklus. Upuri labi “ķeras” arī iepazīšanās aplikācijās, tāpēc Tiesībsarga birojs atgādina, ka jābūt piesardzīgiem. Kaut arī orgānu nelikumīga izņemšana nav izplatītākā cilvēktirdzniecības forma, šo gadījumu skaits pasaulē pieaug, tā vēsta portāls lsm.lv.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Sociālajos tīklos kāds piedāvā darbu, kur, strādājot maz, pelnīs daudz. Piedāvājums ir vilinošs, taču jāizlemj ir tūlīt. Savukārt uz papildjautājumiem medus podu solītājs neatbild. Šīs ir pirmās pazīmes, ka otrpus virtuālajā tīmeklī jūs uzrunājis cilvēktirdzniecības vervētājs.

Tieši digitālajā vidē visbiežāk atrod cilvēktirdzniecības upurus, pastāstīja biedrības “Patvērums “Drošā māja”” juriste Gita Miruškina, vēsta lsm.lv. To akcentē arī Tiesībsarga birojā, piebilstot, ka upurus vervētāji “ķer” arī iepazīšanās aplikācijās, izmantojot personas ievainojamību, uzraksta attāls draugs vai pat radinieks.

CITI ŠOBRĪD LASA
Latvijā visizplatītākā cilvēktirdzniecības forma ir piespiedu darbs, kam seko seksuāla ekspluatācija, tad fiktīvās laulības.

Tiesībsarga birojs vērš uzmanību arī uz orgānu nelikumīgu izņemšanu, jo pasaulē šīs tendences pieaug. “Lai gan orgānu nelikumīga izņemšana nav visizplatītākā cilvēktirdzniecības forma, tomēr pēc ANO ziņojuma par cilvēktirdzniecības datiem ir redzams – 2017. gadā bija 25 [orgānu nelikumīgas izņemšanas] upuri starp visām ANO dalībvalstīm, 2018. gadā tas skaits pieauga līdz vairāk nekā 40. Gandrīz divkāršs pieaugums,” norādīja Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas juridiskais padomnieks Matīss Malojlo.

Latvijā nelikumīga orgānu izņemšana nav konstatēta. Taču pirms daudziem gadiem redzeslokā nonāca gadījums ar nelikumīgu olšūnu izņemšanu, raksta lsm.lv.

Runājot par cilvēktirdzniecības tendencēm pašmājās, secināms, ka atpazīto cilvēktirdzniecības upuru skaits ir pieaugošs. Tiesībsarga biroja ieskatā pieaugošā statistika norāda uz tiesībsargājošo iestāžu darba kvalitātes uzlabošanos. Krietni labāk esot sākusi strādāt Valsts policija. Tomēr arī noziedzība palielinās.

Arī bērnu ekspluatācija pasaulē arvien palielinās. Pirms vairākiem gadiem aptuveni desmitā daļa no visiem cilvēktirdzniecības upuriem bija bērni, bet 2018. gadā tā bija jau trešdaļa. Savukārt

Latvijā pēdējo divu gadu laikā konstatēts viens cilvēktirdzniecības upuris bērns, bet, iespējams, kāds no noziegumiem vēl nav pamanīts.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.