Svaigi spiesto sulu laiks rit pilnā sparā! Kādu sulu spiedi izvēlēties? 0
Tuvojas ābolu un bumbieru laiks
Ogu laikam seko ābolu un arī bumbieru raža. Šādās reizēs lieti noder sulu spiedes, kuras gādās par svaigiem un vitamīnu bagātiem dzērieniem uzreiz pēc to izspiešanas. Kāda veida sulu spiedes iespējams iegādāties, un kuras savu darbu izdara vislabāk?
Svarīga ne tikai jauda
Populārākās sulu spiedes ir divas – centrbēdzes un zemo apgriezienu. Kamēr centrbēdzes aparāti darbojas straujāk un sula glāzē nonāks ātrāk, šāda sulu spiešanas metode nenāk par labu sulas uzturvērtībai. Smalcināšanas asmeņi rotē tik ātri, ka berzes rezultātā rodas karstums, kas iznīcina daļu vērtīgo enzīmu. Tikmēr zemo apgriezienu sulu spiede, kuras sulu izspiež, izmantojot mehānisko spēku (bet bez cilvēka palīdzības) – līdzīgi kā gaļas maļamā mašīna vai hidrauliskā sulas spiede – sulu spiež lēnām, taču šādi sula tiek iegūta klusāk, ar maksimāli daudz minerālvielām un vitamīniem. Tāpat zemo apgriezienu spiedes kvalitatīvāk izspiež sulu, izspaidām esot daudz sausākām par centrbēdzes radītajām.
Svarīga ir arī aparātu tīrīšana, un šajā ziņā vieglāk tīrīt zemo apgriezienu spiedes, kurām ir mazāk kustīgo detaļu. Katrai spiedei savi plusi un mīnusi, kuri turklāt paliek arvien neredzamāki, augot ierīces vērtībai. Piemēram, šķiedrvielu zemo apgriezienu sulu spiede sulu izspiež ārkārtīgi kvalitatīvi, uzmanību vēršot tieši uz visu augļu, ogu u. c. labumu svarīgā satura – vitamīnu saglabāšanu. Savukārt dārgākās centrbēdzes iekārtas veidotas no kvalitatīviem materiāliem, ir ļoti ietilpīgas un tajos var ievietot lielus, nesagrieztus ābolus, bumbierus u. c. augļus.
Šķiedrvielu zemo apgriezienu aparātu izvēlējusies arī Grēviņu ģimene. Laura Grēviņa stāsta, ka ar šķiedrvielu sulu spiedi spiesta sula sanāk bieza un bagāta ar uzturvielām. “Tā kā mani ļoti apmierina esošā sulu spiede, nemaz nedomāju izvēlēties kādu citu,” norāda Laura. Viņa stāsta, ka sulu vairāk spiež tieši pavasarī un rudenī, lai stiprinātu imūnsistēmu ar visiem Latvijā audzētiem labumiem. “Liekam iekšā visu, kas izaug pavasarī un rudenī, izmantojam arī citrusaugļus. Savukārt vasarā ogas, augļus un dārzeņus ēdam tāpat – bez nekādas sulu spiešanas,” atklāj “viensplusviens.lv” bloga autore. Vai Latvijā izmantojam visus labumus, kas izaug kokos, dārzos un vagās? “Šķiet, ka Latvijā īpaši populāri ir spiest ābolu sulu, jo to rudenī Latvijā ir ļoti daudz. Tāpat arī plūmju sula ir populāra. Varbūt trūkst dažādības, bet varbūt tādas vienkārši ir mūsu tradīcijas,” spriež Laura.