Organisma veselības karte 0
Mūsu ķermenis ir kā grāmata, kurā ierakstīts gan priecīgais, gan skumjais, kas dzīvē iepazīts, tikai šifra atslēga katrai lappusei mazliet atšķirīga. Viena no šādām lappusēm – pēda.
“Jau sen valkāju ērtus un kvalitatīvus apavus, regulāri apmeklēju pedikīru, pirtsreizēs rūpīgi kājas kopju – apstrādāju ar skrubīti un izmasēju. Tomēr ik pa laikam uz pēdas veidojas ādas sacietējuma laukumiņi, uzmetas kāda varžacs, turklāt vienā un tajā pašā vietā. Kāpēc tā notiek un vai par to jāsatraucas?” – jautā 36,6 °C lasītāja.
Atspoguļo dažādas problēmas
“Organismā viss ir savstarpēji saistīts, un viena no vietām, kur projicējas visi mūsu orgāni, ir pēda. Netradicionālajā medicīnā ir jomas, kur pēc pēdas zonu un atsevišķu punktu atbilstības noteiktam standartam tiek veikta gan diagnostika, gan ārstēšana. Klasiskajā ārstniecībā tik niansēta iedziļināšanās pēc šāda principa nav raksturīga, tomēr arī tajā tiek uzsvērts: pēdu stāvoklis vienmēr saistīts ar organisma kopējo labsajūtu,” atzīst ārstnieciskā pedikīra speciāliste Nataļja Suvorkova.
* Ja pēdu āda sausa un saplaisājusi, visbiežāk cēlonis meklējams problēmās ar gremošanas sistēmu un aknām. Aknām raksturīgi, ka tās cieš līdz pēdējam un par problēmām ar sāpēm nesignalizē, taču nespēja tikt galā ar pārmērīgu slodzi ietekmē hormonu sintēzi un asins ķīmisko sastāvu. Āda ir pirmā, kas uz to reaģē. Uz pēdām tā kļūst sausa, plaisā, veido sabiezējumus.
* Bieži problēmas izraisa dažādas patogēnās sēnītes – pirkstu starpās rada neciešamu niezi, bojā nagus. Sēnīšu infekcija liecina par vāju imunitāti. Organisma aizsargspēju vājināšanās cēlonis bieži vien saistāms arī ar gremošanas trakta problēmām.
* Imūnsistēmas izsīkšana ļauj aktivēties papilomas vīrusam, par ko liecina kārpas, kas mēdz parādīties uz pēdām. Vīruss atrodas nervu šūnās – dzīvo un netraucē, bet, tiklīdz rodas piemēroti apstākļi, izlien ārpusē un barojas no sīkajiem asinsvadu kapilāriem.
* Pēc ārējā izskata līdzīgas šādām kārpām ir varžacis – norobežoti ādas sabiezējumi ar kodolu centrā, kas rodas mehāniskas darbības rezultātā, visbiežāk no nepiemērotu apavu valkāšanas.
Kā varžacu veidošanos novērst, vislabāk izskaidros ortopēds, jo jebkurš pēdas sacietējums vai uzaugums liecina, ka slodze staigājot nav sadalīta vienmērīgi pa visu pēdu, bet vairāk ietekmē tikai kādu noteiktu zonu, ar laiku to deformējot. Visbiežāk tas notiek nepiemērotu apavu dēļ, bet var būt arī plakanās pēdas vai iedzimtas gūžu locītavas kaites dēļ. Situācija vieglāk labojama, kamēr vēl kauli jauni.
Ja deformāciju nav iespējams novērst, ar speciālas izmeklēšanas metodes – podometrijas – palīdzību jāpiemeklē piemēroti apavu ieliktnīši vai kapes, kas problēmu padara mazāk traucējošu vai pat nemanāmu.
* Tomēr, ja neviens no jau minētajiem iemesliem nav vainojams, bet problēmas pēdās tik un tā neatstājas, iespējams, vaina jāmeklē saistībā ar mugurkaulu.
Gandrīz visiem ir kādas mugurkaula stāvokļa veicinātas novirzes no ideālās simetrijas – dažam izliekums uz labo, citam uz kreiso pusi; vēl kādam rodas sajūta, ka viena kāja garāka, otra īsāka. Kāju garums parasti ir vienāds, bet mugurkaula deformācijas dēļ radies nošķiebums gūžās, tāpēc ne tikai apaviem viena zoles puse nodilst vairāk, bet arī noteiktās vietās uz pēdas regulāri veidojas ādas sabiezējumi, rodas varžacis. Ģimenes ārsts vislabāk ieteiks, ar kādu speciālistu konsultēties – tas var būt ne tikai ortopēds, bet arī rehabilitologs, fizioterapteits vai osteopāts.
Veicot ārstniecisko pedikīru, var tikai notīrīt sabiezējumu, ieteikt medikamentus sēnīšu iznīcināšanai, izskaidrot ērtu apavu valkāšanas nozīmi. Taču rezultāts būs paliekošs tad, ja vienlaikus tiks spēcināta imunitāte un novērstas pārējās veselības problēmas, lai organisms pats spētu tikt galā ar nevēlamo.
Turklāt jāatceras, ka pēdu veselība ir cieši saistīta gan ar psiholoģisko stāvokli, gan emocijām. Jo smagāka problēmu nasta uz kamiešiem, jo stāvs vairāk sagumst, solis lēnāks, bet pēda kļūst vārīgāka. Tāpēc ārstnieciskais pedikīrs var palīdzēt tikai daļēji. Pilnīgai pēdas veselībai vajadzīga kompleksa pieeja.
Kājām jāsajūt, ka zeme ir dzīva
“Pēdas ir vienīgā ķermeņa daļa, kurai ir tiešs kontakts ar zemi. Ājurvēdā šis elements dod stabilitāti, patstāvību un piezemēšanās sajūtu, kas saistās nevis ar smagnējību, bet spēju par kaut ko pastāvēt, uz kaut kā noturēties, izturēt,” skaidro ājurvēdas speciāliste Ilze Selecka.
Mūsdienu cilvēks vairāk laika pavada telpās un arī domās cenšas būt tālāk no zemes – vairāk saista idejas, projekti, garīguma lidojumi. Kājās platformenes vai apavi uz augstiem papēžiem. Lielākā dienas daļa aizrit uz betona, asfalta, grīdas – mākslīgiem veidojumiem, kas atdala no zemes elementa.
Staigājot plikām kājām, par absorbējošu slāni kļūst mīkstā zeme – liekot pēdu uz tās virsmas, trieciens tiek mazināts, izkliedēts, turpretī uz cieta pamata tā nenotiek. Pazaudējot šo saikni, uzaudzējam triecienmazinošus buferus, un pēdas aizvien vairāk aizaug. Tā organisms gādā par vismaz kaut kādu amortizāciju. Tāpēc arī agrāk ārstnieciskais pedikīrs lielākoties bija nepieciešams tikai tiem, kuri slimo ar diabētu, bet tagad vajadzīgs daudziem.
Kāpēc aizvien vairāk sākam no zemes vairīties, kaut gan tā nodrošina stabilitāti un mūs baro? Tāpēc, ka zemes auglīgais slānis ir veidojies no tā, kas miris. Katra radība, kas reiz piedzimusi, pēc laika sairst, satrūd un top par zemi – cilvēks, lapa, dzīvnieks. Šūnu atmiņā ierakstīts: zemi baro nāve, tāpēc dziļi zemapziņā baidāmies no nāves, aizmirstot, ka tā ir tikai viens no posmiem lielajā nepārtrauktības un transformācijas ķēdē. Bet – jo vairāk baidāmies, jo mazāk stabilitātes. Jo mazāk stabilitātes, jo lielākas bailes, kas mudina atrauties no zemes.
Ko darīt, lai kājas būtu veselas? Jāatgriežas pie pirmsākumiem, vairāk jāstaigā pa zemi, lai saņemtu tās spēku.
Kad laikapstākļi to neļauj darīt brīvā dabā, pat nelielā dzīvoklī var atrast vietu dabas takai, ko veido no čiekuriem, akmentiņiem vai jūrmalas smiltīm. Pēdām, kur atrodas visu orgānu projekcija, staigājot pa šādu dabisku virsmu, tiek gan zemes stabilitāte, gan masāža. Un orgāni, kas projicējas uz pēdām, tiek gan tonizēti, gan atbrīvoti no stresa radīta sasprindzinājuma, tāpēc kļūst spēcīgi.
Iesaka ārstnieciskā pedikīra meistare * Ja nekas nesāp un netraucē, taču, aplūkojot pēdu, skaidri redzams: pirksti kļuvuši greizi vai saliekušies, kauliņi izvirzījušies, vajadzētu konsultēties ar ortopēdu un veikt pēdu noslodzes datordiagnostiku, lai noskaidrotu ķermeņa smaguma sadalījumu pa pēdu un izraudzītos labāko iespēju tā izlīdzināšanai. Bet vienlaikus jāpieņem, ka deformācija ir iepriekšējā dzīvesveida rezultāts, ko ne vienmēr var labot – tikai padarīt mazāk traucējošu. * Ja uz pēdas parādās kārpas vai sēnīšu infekcija, jāvēršas pie ģimenes ārsta, jāveic nepieciešamie izmeklējumi un ārstēšana. * Kājas jāmazgā, cik vien bieži iespējams, jo uz pēdām sakrājas ne tikai ķermeņa izdalījumi, bet arī enerģētiskās negācijas. Ja vien āda nav izteikti sausa, no kāju krēma lietošanas pēc ikreizējās mazgāšanas labāk atturēties un to darīt tikai pirms gulētiešanas. Pat kvalitatīvas ziedes veido plēvīti, kas aizsprosto poras, bet ķermeņa svara radīto spiedienu dienas gaitās vieglāk izturēt brīvi elpojošai pēdai. * Glaudīt un čubināt savas pēdas daudz biežāk, ne tikai dušā vai vakarā pirms gulētiešanas! 8 Pievērst vairāk uzmanības savai iekšējai pasaulei un ārdošo emocionālo stāvokļu dziļāko iemeslu apzināšanai, censties tos novērst.
Iesaka ājurvēdas speciāliste * Kailām pēdām nostājas uz grīdas, izvērš kāju pirkstus un mēģina ar tiem it kā ieķerties zemē, pievelkot pārējo pēdu klāt. Tā katru dienu pa trīs minūtēm. Vingrinājums trenē pirkstu muskuļus un aktivē pēdas velvi, kas ir mugurkaula projekcija. Spēcīgs mugurkauls = izteikta, muskuļota pēdas velve = elastīgums dzīves uztverē. * Noliek uz grīdas jebkuru apaļkoku, kaut vai slotas kātu, nostājas uz tā kailām kājām un mēģina pabraukāt, rullējoties uz priekšu un atpakaļ. * Tiklīdz brīvs brīdis, apavus nost un pacelties uz pirkstgaliem, nolaisties. Tad izsliet uz augšu pirkstgalus un nostāties uz papēžiem. Darīt visu, lai muskuļi stipri un atsperīgi. * Ik pa laikam uzlikt kājām dūņu vai māla – zemes elementa – masku. |
Uz pēdas projicējas visi mūsu iekšējie orgāni. Ja vienā un tajā pašā vietā rodas ādas sabiezējums vai citi nepatīkami simptomi, vērts noskaidrot, vai atbilstīgais orgāns tā nesauc pēc palīdzības.