Foto – Sergejs Akuraters

Organiskie būvmateriāli. Pašu rokām? 0

Vai organiskos siltumizolācijas materiālus pārdod veikalos? Vai kaņepju betonu var izgatavot arī saviem spēkiem? Kā izgatavo siltumizolāciju no dabīgajiem materiāliem, piemēram, vilnas?”
Lauma Talsos

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pēdējā laikā progresīvā siltināšana sāk novērsties no ierastās minerālvates vai putuplasta un mēdz šķielēt arī uz dabīgajiem materiāliem – liniem, kaņepēm un pat aitu vilnu. Pagaidām organiskās siltumizolācijas izmantošanas apjoms ir neliels augstās cenas dēļ, lai arī to kompensē izcilās ekoloģiskās īpašības, zems enerģijas patēriņš ražošanā, iespēja otrreizējai pārstrādei un labs iespaids uz iekštelpu gaisu.

No kaņepēm tiešām mājas apstākļos var iegūt tādu visai eksotisku materiālu kā kaņepju – kaļķu betonu, ko izgatavo, tradicionālajos betona maisītājos sajaucot kaņepju stiebrus ar kaļķi. Materiāls labi izolē siltumu un troksni, uzsūc un atdod mitrumu (elpo) ēkas iekšpusē. Tomēr maisīšanas laikā kaņepes saņem pārāk daudz mitruma, kas paildzina sienas nogatavošanos līdz pat gadam. Tāpat mazais stublāju svars traucē javas nosēdināšanu. Izmantojot šo metodi, sanāk porains materiāls ar stipri viduvējiem rādītājiem. Tādēļ biežāk lieto citu paņēmienu: kaļķu – kaņepju maisījumu pūš caur šļūteni un tikai beigās pievieno ūdeni. Tā kaņepes paspēj to uzsūkt tikai tik daudz, lai samitrinātu kaļķi. Šī metode ļauj panākt ātrāku materiāla sacietēšanu, tas ir viendabīgāks un blīvāks. Maksimālo blīvumu sasniedz, pūšot no metra attāluma. Tomēr šī metode prasa speciālas iekārtas. Irdenāku kaņepju – kaļķu betonu izmanto par siltumizolācijas materiālu, blīvāku – nesošo konstrukciju izveidē.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

No kaņepēm tiešām mājas apstākļos var iegūt tādu visai eksotisku materiālu kā kaņepju – kaļķu betonu, ko izgatavo, tradicionālajos betona maisītājos sajaucot kaņepju stiebrus ar kaļķi.

 

Par dabīgu siltumizolāciju izmanto aitu vilnu. Tā ir ļoti efektīvs materiāls ar zemu siltumvadītspēju un ilgu dzīves ciklu, piemērota bēniņiem, koka ēku sienām un grīdām. Tomēr tikt pie celtniecības vilnas nav tik vienkārši: rūpnieciski dabīgo izejvielu vispirms vairākas reizes mazgā, lai likvidētu lanolīnu, tad 85 % vilnas sajauc ar 15 %poliestera, kas uztur tās formu. Materiālu apstrādā ar nekaitīgiem ugunsdrošiem aģentiem, kā arī ar insekticīdiem pret kodēm un vabolēm, tomēr tas vienalga vēl jāsargā no grauzējiem, kas kāro ideālos ap­stākļos iekārtot sev migas. Aitas vilnas izolācija uzsūc un izdala mitrumu, maz zaudējot savas siltumizolācijas īpašības. Patiesībā tā ir dubultekoloģiska, jo tās izgatavošanai patērē tikai 14 % no enerģijas, kas nepieciešama, piemēram, stikla šķiedras izolācijas materiālu ražošanai. Tomēr mājas apstākļos mazās porcijās to sagatavot ir sarežģīti. Kā alternatīvu tirdzniecībā var iegādāties Steico kaņepju vati vai Isolina linu vati.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.