Foto-Stock.hxcng

Optometriste: “Slinkā acs” – kaite, kas piemeklē mazākos 0

Jaundzimušais mazulis apkārtējo pasauli neredz tik pat labi, kā to redzam mēs – pieaugušie. Vienkārša iemesla dēļ – bērniņa redzei ir nepieciešami vairāki gadi, lai tā attīstītos un pilnveidotos. Lai arī visstraujākā redzes sistēmas attīstība notiek tieši pirmajos bērna dzīves gados, kopumā redze pilnveidojas līdz aptuveni 7-8 gadu vecumam.

Reklāma
Reklāma

Kas ir ambliopija?

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Ir svarīgi, lai bērna redze attīstītos atbilstoši viņa vecumam. Tomēr, mēdz būt gadījumi, kad kādu iemeslu dēļ abās acīs attēls neveidojas vienādi (viena acs redz labāk nekā otra), kas var provocēt situāciju, ka sliktāk redzošais attēls smadzenēs (primārajā redzes garozā, kas atrodas smadzeņu pakauša daivā ) tiek “ignorēts”. Tas nozīmē, ka veidojas ambliopija jeb pasliktināta redze vienā vai abās acīs, ko nav iespējams pilnībā uzlabot ar briļļu, kontaktlēcu vai refraktīvās ķirurģijas palīdzību. 

Kādi iemesli mēdz izraisīt ambliopiju?

Ambliopijas iemesls var būt jebkurš faktors, kas traucē attēlam cauri acs optiskajai sistēmai fokusēties uz tīkleni (vietu, kur tiek uztverts attēls un tālāk impulsu veidā aizgādāts smadzenēm). Visbiežākie ambliopijas iemesli ir staru laušanas īpatnības, šķielēšana, ptoze (augšējā plakstiņa noslīdējums, kādēļ gaismas stari nenokļūst acī), kā arī acs caurspīdīgās vides slimības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču ir jāsaprot, ka ambliopija veidojas tikai līdz aptuveni 8 gadu vecumam.

Lai novērstu ambliopijas izveidošanos vai ārstētu to, vispirms ir jāsaprot kas ir ambliopijas cēlonis un iespēju robežās jānovērš tas – šo uzdevumu jāatstāj acu ārstu ziņā.

Tā kā visbiežākais iemesls ir tieši staru laušanas īpatnības un atšķirības abās acīs, ir ļoti svarīgi lai pēc iespējas ātrāk tiktu lietotas atbilstošas brilles, tādēļ ir gadījumi, kad brilles izraksta pavisam maziem mazuļiem. Taču, ja ambliopija jau ir izveidojusies, pārsvarā ar redzes korekciju vien nepietiek – ir jāpanāk situācija, lai sliktāk redzošā acs pilnībā piedalās redzes procesā. Visbiežāk to panāk ar oklūzijām – izolējot labāk redzošo aci, to aizlīmējot ar speciālu plāksteri jeb oklūderi, tā piespiežot skatīties ar sliktāk redzošo aci. To, cik bieži un uz cik ilgu laiku ir actiņa jāaizlīmē, katram bērnam acu ārsts nosaka individuāli, ņemot vērā ambliopijas pakāpi un citus izmeklējumus.

Ambliopija jāārstē brīdī, kad redzes sistēma vēl veidojas

Ambliopijas ārstēšanā ļoti svarīgs ir laiks – jo ātrāk ambliopija tiek atklāta un ārstēta, jo lielākas izredzes ar to cīnīties un iegūt labu redzes asumu abās acīs. Lai arī jaunākie pētījumi liecina, ka pat pieaugušam cilvēkam veicot ilgstošas oklūzijas (aizlīmējot labāk redzošo aci), ir iegūstami nelieli uzlabojumi (sliktāk redzošajā acī), ir jāsaprot, ka vislabākos rezultātus var iegūt tikai bērna vecumā, tādēļ ambliopijas ārstēšanu atlikt uz vēlāku laiku nekādā gadījumā nedrīkst.

Reklāma
Reklāma

Nepieciešamas regulāras vizītes pie acu ārsta!

Ambliopa bērniņa vecākiem ir jāapzinās – bērnam regulāri jāapmeklē acu ārsts, kā arī jānodrošina labu komunikāciju starp bērnu, vecāku un ārstējošo ārstu. Tikai kontrolētas oklūzijas var dod veiksmīgu rezultātu. Ja oklūzijas veic neapdomāti un pārāk ilgstoši, var panākt situāciju, ka pasliktinās redzes asums labākajā acī, līdz ar to provocējot ambliopijas izveidošanos šajā actiņā.

Ārstēšanas laiku padariet bērnam interesantu!

Tā kā ambliopijas ārstēšana var prasīt ilgu laiku (pat vairākus gadus), svarīgi ir to padarīt bērnam draudzīgu, bet, atgādināšu – reizē arī veikt to ļoti regulāri.

Lai bērnam actiņas aizlīmēšana nebūtu apgrūtinoša, to iesaka pārvērst par sava veida spēli.

Izvēloties plāksterus, ar ko actiņa tiek aizklāta, ir jāņem vērā, ka tiem ir jābūt ērtiem, viegli tīrāmiem, pēc iespējas mazāk svīstošiem un jānodrošina perfekta acs neskatīšanās. Plāksteri nedrīkst būt bērnam traucējoši – ja bērnam rodas ādas apsārtumi un nieze, ir jādomā par cita veida acs aizklājēju. Ir pieejami plāksteri ar piesūcekņiem, kas tiek piestiprināti pie brillītes, ne pie bērna ādas. Lielākiem bērniem aizklājēju var izveidot kā pirātu apsēju, taču ir jāatceras, ka galvenā tā funkcija ir izolēt aizklāto aci no redzes procesa, līdz ar to aizklājējam ir jābūt tādam, lai caur to nebūtu iespējams skatīties, pat ne pa sānu malām. Atcerieties – vislabāko variantu ieteiks tieši bērna acu ārsts!

Ieteicamās nodarbes ārstēšanas laikā

Laikā, kad bērniņa acs tiek aizklāta, ir jānodrošina pietiekami liela aktivitāte atvērtajai acij! Oklūziju laikā ieteicams zīmēt, krāsot krāsojamās grāmatiņas, risināt dažādus uzdevumus, likt puzles un lego klucīšus. Lai arī bērniem oklūzijas sākumā var nepatikt, jo redzes asums bieži vien kļūst ievērojami sliktāks, ir jāsaprot, ka laiks, kurā ambliopiju var izārstēt ir ierobežots. Tādēļ ir jāseko acu ārsta norādījumiem, un šeit, protams, vislielākās pūles ir jāpieliek vecākiem!

Atcerieties – ja bērnam ir izrakstītas brilles, tās ir obligāti jālieto pēc ārsta noteikta režīma- maksimālu efektu var iegūt tikai, ja abas lietas tiek kombinētas kopā!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.