Optometristes BLOGS: Ja apjūc, ienākot optikas salonā… 1
„Jūtu, ka mana redze vairs nav tik asa kā agrāk. Ilgu laiku miedzu acis, lai varētu labāk saredzēt, jo nepieļāvu domu, ka manu seju varētu rotāt brilles – nu ne par ko tās negribēju! Tikai pēc laika saņēmos un sevi pārliecināju – jāiet uz redzes pārbaudi! Pierakstījos. Noteiktā dienā gāju uz optikas salonu. Ienācu, līdz pārbaudei vēl 10 minūtes. Nu ko, papētīšu, kas te labs un kādu briļļu ietvaru jau varētu nolūkot. Ejot gar stendiem, apjūku un saprotu – par briļļu lietām es neko nezinu, kā lai vispār saprot, ko izvēlēties?”
Lūk, maza dzīves etīde kādu nereti piedzīvo cilvēks, kuram redze bija laba, bet nu- vajadzīgs redzes korekcijas līdzeklis. Pirmkārt, tas ir apjukums un dažkārt diskomforts, jo esi nokļuvis situācijā, kas iepriekš nekad nav pieredzēta. Otrkārt, bailes, jo optikas preces nav ikdienas pirkums, tās maksā krietni dārgāk – un kā nu nenošaut greizi ar nepareizu pirkumu?
Patiesībā, cilvēkam, kurš dodas uz profesionālu optikas salonu, par šiem jautājumiem galva nebūtu jālauza, jo redzes speciālista vai salona konsultanta uzdevumi ir palīdzēt atrast labāko un cilvēcīgi izstāstīt – kādas ir briļļu lēcu priekšrocības, atrodot īsto risinājumu. Redz’, stresam nav pamata!
Bet cilvēks ir iekārtots tā, ka nepieredzētās situācijās jūtas labāk, ja viņam ir kaut nelielas teorētiskas zināšanas par to. Tieši tādēļ es vēlos jūs ievest optikas pasaules aizkulisēs, jo drošāk ir kaut nedaudz zināt, nekā nezināt nemaz!
Par brillēm supervaroņiem un ierastajām brillēm
Ik gadu pasaulē notiek vairākas vērienīgas optikas izstādes- ražotāji lepojas ar savām brillēm, briļļu lēcām, kontaktlēcām, demonstrē tās.
Pērnā gada izstādē Itālijā tika izrādītas nesalaužamas, nesaliecamas, nesaplēšamas brilles, pakļaujot tās 1,5 tonnu lielam svaram. Apmeklētāji stāvēja mutēm vaļā, kamēr speciālā aparātā paralēli ievietoja konservu bundžu, kas tika saplacināta plakana, un tad saulesbrilles – pārsteidzoši, bet tās netika traumētas!
Un tad pirms laika uzzinājām par Google „viedajām brillēm”, kuras ar balss komandu ļauj pildīt viedtālruņa funkcijas. Tehnoloģiju attīstība ir neiedomājami strauja, bet kamēr mums nav jābūt ar jaunāko ekipējumu aprīkotiem supervaroņiem, ierastās brilles ir neaizstājamas!
Bet visupirms – uz optometrista kabinetu veikt vispusīgu redzes pārbaudi! Un jau pēc tam – kopā ar speciālistu varēsiet izlemt, kādas briļļu lēcas būs vispiemērotākās tieši jums. Tik tālu būtu tikuši, bet – lai kādas briļļu lēcas tiktu izvēlētas, jūs taču vēlēsieties, lai pašas brilles kalpotu ja ne mūžīgi, tad vismaz ilgāk! Es taču nekļūdos, vai ne?
Liekam brillēm kalpot ilgāk ar speciāliem klājumiem!
Neatkarīgi no tā, kādas briļļu lēcas izvēlētas, papildus varam tām piešķirt dažādas fizikālas īpašības. Brilles nespēj iebilst pret nevīžīgu izturēšanos, to tīrīšanu krekla stūrī, atstāšanu aukstā vai karstā laikā uz automašīnas paneļa… Un brilles arī neiebildīs, ja optikas salona konsultants piedāvās izvēlēties briļļu lēcas ar klājumu, bet būsi skeptisks un teiksi salona konsultantam – nē, es tomēr izvēlēšos briļļu lēcas bez klājuma! Cilvēku ļoti labi var saprast, jo lēcas ar speciālajiem klājumiem maksā nedaudz dārgāk un ikviens ir mācīts meklēt lētāko variantu.
Es viennozīmīgi saku – klājuma izvēle ir svarīga, jo tas pagarina briļļu kalpošanas laiku! Tavām acīm būs grūti raudzīties caur saskrāpētām briļļu lēcām, ja piemirsīsi būt akurāts ar savām acenēm, tādēļ klājums tās padara izturīgākas un neuzņēmīgākas pret netīrumiem.
Jebkura veida optiskajām briļļu lēcām, optiskās kvalitātes uzlabošanai un gaismas caurlaidības palielināšanai tiek piedāvāts dzidrinātais klājums. Ne velti to sauc par dzidrināto, jo tas palīdz redzēt skaidrāk un justies dabiski, jo atbrīvo mūs no sajūtas, ka satāmies caur briļļu lēcām.
Plastikāta lēcu mūža pagarināšanai radīts cietais lēcu klājums. No tā sagaidām, ka lēcām tiks paaugstināta triecienizturība, īpaši iesaku izmantot bērnu brillītēm. Bērni nemēdz sēdēt uz vietas – te šeit, te tur… te brilles pa gaisu! Hidrofobais jeb superhidro lēcu pārklājums palīdz samazināt netīrumu, piemēram, tauku, putekļu, ūdens nosēšanos uz lēcas, atvieglo lēcu kopšanu, turklāt pasargā lēcu no skrāpēšanās tīrīšanas laikā. Superhidro pārklājums lieti noder apstākļos, kad izjūtam krasu vides temperatūras maiņu, piemēram, mūsu klimatam īpaši aktuāli ziemā no ārā ieejot iekštelpās.
Šobrīd ir iespējams visus klājumu veidus apvienot kopā un uzklāt uz jebkuras briļļu lēcas, kas atbilst izrakstītajai briļļu receptei. Taču ir gadījumi, kad pat visi klājumi nepalīdz, jo cilvēks ikdienā nevīžīgi apejas ar brillēm, saskrāpējot visus klājumus.
Tādēļ, ja, brilles noņemot no acīm, pamanāties tās novietot visur kur citur, tikai ne briļļu maciņā, ir iespējams izvēlēties briļļu lēcas ar papildus cietinātu klājumu, kas ir divreiz izturīgāks par ierastajiem cietajiem klājumiem.
Vai atceries to sajūtu, kad saulstars iespīd acīs… sariešas asaras un vēl kādu brīdi skats ir neskaidrs. Piemēram, saulainā ziemas dienā, kad šķiet lūkošanās uz sniegu ir neiespējama, jo acis tik ļoti žilbst! Ne visi, taču ir ļaudis, kuriem ir izteikti jūtīgas acis pret spožu saules gaismu, vai arī acis ir īpaši jāsargā no tās, piemēram, kataraktas slimniekiem. Šiem ļaudīm tiek ieteiktas fotohromās jeb hameleonu briļļu lēcas. Pieļauju, ja nojaušat, kādēļ tās salīdzina ar hameleonu… Tieši tā, briļļu lēcas UV staru ietekmē, jeb, precīzāk, saules gaismā, aptumšojas, ienākot telpās – lēcas pakāpeniski kļūst gaišas. Ļoti iesakām cilvēkiem, kuri daudz uzturas ārpus telpām, piemēram, dārzniekiem, celtniekiem, sportistiem, jo tās pilda visas vajadzīgās funkcijas – koriģē redzi, pasargā no kaitīgajiem UV stariem, un neļauj acīm apžilbt. Ja nejūtat vajadzību pēc fotohromajām briļļu lēcām, vasarā vai visu cauru gadu saulainās dienās lieti noder optiskās saulesbrilles – tās būs saulesbrilles, kas reizē koriģēs redzi… un neviens no malas to nemaz nenojautīs, ja vien paši nepastāstīsiet!
Lūk, optikas āres ir tik tiešām plašas, bet, ja arī rindu pa rindai lasot, apjukums par optikas klāstu nemazinās, nesatraucieties, jo ikviens zinošs optikas salonu konsultants neatstās neziņā, bet pēc labākās sirdsapziņas palīdzēs tikt pie acīm piemērotākā risinājuma! Svarīgi nepiemirst pastāstīt par savu ikdienas nodarbošanos, hobijiem, kas noteikti jāņem vērā, izgatavojot brilles!
Briļļu ietvars ne tikai labākai redzei…
Vārdam „ietvars” varam vilkt līdzības, ka tas ir tāds kā rāmītis gleznai, ja tā man ļauts izteikties.
Rāmītis, kas ierāmē kaut ko svarīgu, skaistu, vērtīgu. Jā, salīdzinām acis ar labu un vērtīgu gleznu! Ja ikkatru gleznu izceļ tās ietvars, tad kādēļ slēpt acis aiz nepiemērotiem, varbūt dažkārt pat garlaicīgiem briļļu ietvariem?
Brilles ir gan nepieciešamība, gan modes aksesuārs… un kur mode, tur neiztikt bez trakotām dizaineru idejām. Iespējams, tagad jūs vēlaties man aizrādīt, ka ne jau visa mode ir valkājama, un tā arī, bet šādi tādi interesantumi arī Latvijas optikas tirgum nepaslīd garām. Piemēram, sākot no dārgiem cēlmetāliem, Swarovski kristāliem, līdz pat dabas materiāliem – korķim, ragiem, rāpuļu ādām un kokam!
Par koka brillēm runājot, arī Latvijā ir pa kādam koka briļļu izgatavošanas entuziastam, kuri cenšas savienot koka neatkārtojamo struktūru ar optikas lietām. Kamēr optikas salonu plauktos neredzam pašmāju koka brilles, tikmēr varam salūkot metāla, plastikāta, acetāta briļļu ietvarus. Šie būtu tie materiāli, ar kuriem savas acis „ierāmējam” visvairāk. Pirmkārt, jau šie materiāli ir pieejamāki izmaksu ziņā. Otrkārt, materiālzinātnes attīstība ir gājusi uz priekšu un šobrīd nav 80-tie gadi, kad visiem brilles bija no viena materiāla un vienas formas, gluži kā mēbeles viesistabā. No acetāta materiāla rūpnīcās tiek izgatavotas fantastiskas brilles, iespējami dažādi raksti, tekstūras, krāsas. Piemēram, Beausoleil zīmolam ir īpaša acetāta/koka brilles, kuru sastāvā ir 20% koka šķiedras un pārējais acetāts. Rezultātā veidojas skaistu, izsmalcinātu, vieglu koka briļļu izskats. Turklāt acetāts ir ļoti viegls materiāls un pateicīgs dažādu rakstu, imitāciju un faktūru izveidei.
Neuzkrītoši, smalki sudraba vai zelta krāsas briļļu ietvari ir klasika, tos labprāt izvēlas kā dāmas tā vīrieši, taču nevar teikt, ka latviešiem ir garlaicīga gaume un neko izteiksmīgu jau neizvēlēsies… Gluži otrādi – ja speciālists iedrošina pielaikot ko neierastu un tas lieliski piestāv, klients ir gandarīts par to, ka viņa acis ir ieguvušas gaumīgu ietērpu! Plastikāta vai acetāta briļļu ietvari apjomīgām formām, spilgti krāsaini vai klasiski melni, savukārt, iet pie sirds jauniešiem. Un nereti ir tā, ka cilvēks atnāk uz salonu jau ar savu mērķi un ideju galvā – kādam tad būtu jāizskatās viņa “sapņu briļļu ietvaram”, bet izrādās, pavisam atšķirīga dizaina brilles izskatās vēl labāk!
Lasi vēl kādu optometristes blogu: