Operē arī sirmā vecumā 0
“Manai deviņdesmit gadus vecajai mātei ļoti tirpst rokas. Vai tik cienījamā vecumā vēl var veikt karpālā kanāla operāciju, un vai tā palīdzēs novērst sāpes un dedzināšanu, par ko viņa sūdzas?” Kārlis Liepājā
Atbild medicīnas doktore, neiroloģe un neiroķirurģe “Veselības centrā 4” Rudīte Dumbere: “Parasti vecums nav šķērslis ārstēšanai.
Protams, iepriekš jāizvērtē vispārējais veselības stāvoklis. Ja slimība skārusi abas rokas, veciem cilvēkiem tās parasti neoperē uzreiz.
Operāciju veic dienas stacionārā vietējā anestēzijā. Tās laikā ķirurgs pārdala audus, kas nospiež nervu, proti, plaukstas pamatnes saiti, lai nervam atkal pieplūstu asinis un atjaunotos impulsu pārvade.
Karpālo kanālu galvenokārt operē neiroķirurgi. Mikroķirurgi to dara ar mazākiem griezieniem un iesaka pēc operācijas trīs līdz četras dienas lietot ģipša longeti. Neiroķirurgi veic apmēram piecus centimetrus lielu griezienu, kas, manuprāt, ir drošāk, jo karpālā kanāla saite, kurā atrodas plaukstu saliecējcīpslas un vidusnervs, katram ir atšķirīga lieluma. Šajā gadījumā ortoze nav jālieto un pacients jau nākamajā dienā var saliekt un atliekt plaukstu.
Pašsajūta pēc operācijas atkarīga no individuālā sāpju sliekšņa. Dažiem roka nākamajā dienā ir pietūkusi, bet citi to var brīvi kustināt. Pirkstus, veicot ārsta ieteiktos vingrojumus, jāsāk vingrināt ik pa pusotrai divām stundām, taču nepārpūlot. Pirmajā dienā vajadzēs palīgu, lai saģērbtos un sevi sakoptu. Četras līdz sešas nedēļas jāievēro saudzējošs režīms, bet parasti pēc diviem mēnešiem var darīt visu, ko iepriekš.
Operācijas rezultāts atkarīgs no slimības stadijas. Jau pirmajās dienās pazūd sāpes un tirpuma sajūta, taču bojātās nervu šķiedras, kas atbild par ādas jutību un muskuļu darbību, atjaunojas pamazām. Šajā procesā labs palīgs ir B vitamīns tabletēs vai injekcijās, kā arī dažādi medikamenti.
Ja muskulim nav impulsu pārvades, nevar solīt, ka nervs atjaunosies pilnībā, taču sāpju un tirpšanas sajūtas gan vairs nebūs.”