Dace Dēliņa Lipska.
Dace Dēliņa Lipska.
Foto: Ritvars Sproģis

Operas “Suitu sāga” kostīmus veidos suitu sievu gleznotāja 0

Jaunās latviešu oriģināloperas “Suitu sāga” stila un kostīmu autore ir modes dizainere Dace Dēliņa Lipska, kas pēdējos gados plašu atpazīstamību guvusi ar suitu sievu gleznu sēriju “Sauceeejas”, informē Liepājas Simfoniskā orķestra komunikāciju pārstāve Iveta Vēvere.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas
Ceļš pie suitu ļaudīm māksliniecei Dacei Dēliņai Lipskai aizsākās pirms pieciem gadiem Jūrkalnes mākslas plenērā.

Tiekoties ar suitu sievām un gleznojot, radās iespēja dziļāk sajust īpašo novada atmosfēru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzīvo tradīciju košums materializējās vērienīgā gleznu ciklā “Sauceejas”, kas valsts simtgades svinību laikā piedzīvoja izstādes Liepājas muzejā, Sanktpēterburgas modernās mākslas muzejā Erarta, Igaunijas Nacionālajā muzejā Tartu, Cēsu Izstāžu namā un Jūrkalnes “Vētru muzejā”.

Paralēli gleznām, tapa unikāla suitu sievām veltīta lakatu dizaina kolekcija “Visādie zīdeņi”, kas apvieno Daces gleznu motīvus ar suitu etnogrāfisko krāsu vitalitāti.

Arī operas galvenās varones Barbaras Konarskas fināla tērpā izmantots pēc mākslinieces dizaina skicēm īpaši izgatavots audums ar magones motīvu kā ziedošanās simbolu.

“Ar lielu mīlestību un reizē pietāti pret vēsturisko materiālu un leģendu, kas suitu kopienai ir svēta,

es vēlos radīt tēlus, kas nekopē vēsturi, bet, apvienojot pa detaļai no visa, rada universālu laika sajūtu.

Universālu ietvaru stāstam par nemirstīgām vērtībām. Ņemot vērā telpas arhitektūru, skatuves varoņu kostīmiem piešķirts lakonisks siluets un suitu krāsu kods,” stāsta māksliniece.

Dace Dēliņa Lipska ir diplomēta modes dizainere un gleznotāja. Jau studiju laikā Latvijas Mākslas akadēmijā aizsākusi darboties kā modes apskatniece un stiliste vadošajos Latvijas preses izdevumos, radījusi virkni tērpu kolekciju un vizuālo noformējumu muzikāliem projektiem, vēlāk pievērsusies glezniecībai.

Dace Dēliņa Lipska ar “Suitu sievām”.
Foto: Ritvars Sproģis

Pēc vairāku grafikai un glezniecībai veltītu personālizstāžu veidošanas, tieši suitu tērpa iedvesmotais radošais process ir atgriezis mākslinieci modes pasaulē un dāvājis debijas iespēju teātra žanrā.

Komponista Riharda Dubras opera “Suitu sāga” ir stāsts no Kurzemes dzīlēm – par neprātīgu mīlestību, kuras redzamā zīme jau gandrīz četrsimt gadu ir unikālais suitu tautas tērps.

Operas dramaturģisko asi veido barona Johana Ulriha fon Šverina un polietes Barbaras Konarskas mīlas stāsts un ar to saistītie satricinājumi Kurzemes hercogistes valdošajās aprindās 17. gadsimta pirmajā pusē.

Izrādē atainotais personāžu likteņstāsts nepretendē uz faktoloģisku precizitāti, tas drīzāk ir fons vēstījumam par visai cilvēcei kopīgiem un nozīmīgiem jautājumiem.

Reklāma
Reklāma

Operu “Suitu sāga” iestudēs un pasaules pirmizrādes vadīs izcilais latviešu diriģents, Valsts Akadēmiskā kora “Latvija” līderis un Dziesmu svētku virsdiriģents Māris Sirmais – spožs latviešu komponistu mūzikas interprets.

Galveno lomu atveidotāji ir soprāns Ilze Grēvele-Skaraine un tenors Juris Vizbulis, kurš nāk no Alsungas un pats ir īsts suits.

Iestudējumā piedalīsies arī mecosoprāni Laura Grecka un Sniedze Kaņepe, tenors Guntars Vētra, baritoni Rinalds Kandalincevs, Rihards Millers, Eduards Vācietis un Maksis Krilovs, bass Rihards Mačanovskis, kā arī Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, Liepājas Simfoniskais orķestris un pianists Edgars Tomševics.

Mākslinieciskajā komandā ietilpst arī gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš, video mākslinieks Mīnus Astoņi, kā arī horeogrāfe Katrīna Albuže.

Pasaules pirmizrādes Rihards Dubras operai “Suitu sāga” jau pavisam drīz – 8. un 9. novembrī Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.