Operācija bez medikamentozas atsāpināšanas, bet… ar hipnozes atbalstu! 0
Esmu pārsteigta, uzzinot, ka arī Latvijā tiek veiktas hipnoķirurģijas operācijas – pacientam atrodoties hipnozē. VC4 Dermatoloģijas klīnikas un Baltijas vēnu klīnikas asinsvadu ķirurgs un flebologs Žoržs Žabūrs vēnu lāzeroperācijas ideju nolūkojis Francijā. Gan ārsts, gan pacienti, kuri to piedzīvojuši apstiprina, ka šādā operācijā sāpes nejūt.
Šogad Latvijā hipnozē veiktas jau vairākas vēnu lāzeroperācijas. Pirmā notika atklāti, piedaloties pat televīzijai. Sižetā ikviens varēja vērot, kā paciente tiek ievesta hipnozē, kā vienā komandā strādā un sadarbojas asinsvadu ķirurgs Žoržs Žabūrs un hipnopraktiķe Dace Rolava.
Miers paņem sāpes
Novērots, ka daļa cilvēku, kaut vai tikai izdzirdot vārdu “hipnoze”, uztver to ar aizdomām. Domā, ka tajā jāpiedzīvo caururbjošs hipnotizētāja skatiens, kura iespaidā cilvēks aizmieg, zaudē kontroli pār sevi, kļūst iespējama iejaukšanās apziņā.
“Hipnoķirurģijā nu gan nav nekā maģiska. Mēs izmantojam Eriksona klīnisko hipnozi. Sāpes tiek transformētas citās izjūtās,” teic Žoržs Žabūrs.
Atšķirībā no citiem hipnozes veidiem Eriksona hipnozē cilvēks pats var noteikt, cik dziļi iet savā iekšējā pasaulē. Vienlaikus saglabā realitātes izjūtu, apzinās apkārt notiekošo. Šo hipnozi mēdz dēvēt par maigo suģestiju, hipnozes veicējs veido tādu kā stāstu, pamazām ievedot cilvēku mainītas apziņas jeb transa stāvoklī. Smadzeņu darbība neiroloģiskajā līmenī notiek ļoti intensīvi, savukārt fiziskais ķermenis atslābinās. Tiek aktivētas citas smadzeņu zonas, lai cilvēks nebūtu tik ļoti koncentrējies uz sāpēm. Tā nav bezsamaņa vai bezapziņa, pacients tikai virtuāli aizceļo tur, kur var tīkami relaksēties. Jo aizņemtākas kļūst citas smadzeņu zonas, jo transs kļūst izteiktāks.
“Protams, ļoti ilga operācija diez vai ir iespējama, taču hipnoķirurģija labi der, ja manipulācijām nepieciešama stunda vai nedaudz ilgāk. Vēnu lāzeroperācija ir mazinvazīvā ķirurģija, notiek vietējā anestēzijā, pēc vajadzības pievienojot nomierinošus līdzekļus. Hipnoze var aizvietot gan sedatīvus jeb nomierinošos līdzekļus, gan atsāpinošus medikamentus,” divkāršo efektu uzsver dakteris Žabūrs.
Kā tas notiek?
Process iesākas Daces Rolavas vadībā. Hipnopraktiķes stāstījums, valodas skanējums, tajā ietvertie kodi pamazām palīdz pacientam sasniegt nepieciešamo transa dziļumu. Hipnoze it kā deformē notiekošo, taču ļauj pacientam palikt pie pilnas apziņas. Mediķi ķeras pie darba tikai tad, kad cilvēks pilnībā ir hipnozē un dod signālu – pats paceļ pirkstu vai pakustina roku. Taču visu operācijas laiku hipnopraktiķe patur kontroli, lai pacients paliktu transa stāvoklī.
Vaicāju, vai procedūra būtu sāpīga, ja nebūtu ne anestēzijas, ne hipnozes. Protams, ļoti sāpīga, nopietni atteic ārsts. Kā citādi, ja, strādājot ar lāzeru, temperatūra var uzkāpt pat līdz 300 grādiem pēc Celsija. Klīnikā izmanto trešās paaudzes lāzeru, kas ir jaunākais pasaulē, taču arī ar šo moderno iekārtu bez anestēzijas būtu gana sāpīgi.
To, vai cilvēkam ir piemērota hipnoze un hipnotiskā atsāpināšana, izlemj ķirurgs un hipnopraktiķe pēc sarunas ar pacientu.
Hipnoķirurģijas plusi
* Samazinās pirmsoperācijas bailes.
* Saudzējoši organismam.
* Hipnoze aizvieto gan nomierinošos, gan atsāpinošos līdzekļus.
* Nav traucējošu blakusparādību.
* Patīkama gaisotne, operāciju var gluži vai baudīt.
Hipnoķirurģijas mīnusi
* Bailes no hipnozes, neziņa par to, kā viss notiks.
* Pieaug izmaksas, ja operāciju veic hipnozē (100–150 eiro vairāk). Var gan veikt dalīto maksājumu, piemēram, norēķināties ar klīniku pusgada laikā.
Visu rakstu par to, kā notiek operācija hipnozē, lasiet žurnāla 36,6 °C novembra numurā vai tā elektroniskajā versijā.