Operācija atjauno redzi, ja ir katarakta. Kādas ir pazīmes un kad iesaka operāciju 0
Arī acis noveco. Viena no vecuma pavadonēm, vismaz tā pašlaik uzskata zinātnieki, ir redzes pasliktināšanās vienā vai abās acīs, kas saistītas ar izmaiņām acs lēcas ķīmiskajā sastāvā. Pakāpeniski lēca kļūst duļķaina, bet acs – neredzīga. Mūsdienās šo acu slimību var ātri un efektīvi izārstēt operējot, dabīgo, bojāto lēcu nomainot pret mākslīgu. Diemžēl rindas uz valsts apmaksātu kataraktas operāciju stiepjas vairāku gadu garumā.
Slimība piezogas nemanot
“Katarakta ir dabīgās lēcas saduļķošanās, kas pārsvarā notiek vecumā. Tās rašanos var paātrināt arī acs traumas vai dažādas blakus saslimšanas, piemēram, cukura diabēts,” saka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Oftalmoloģijas klīnikas acu ārste Dace Lietuviete. Pastāv viedoklis, ka slimības rašanos var ietekmēt arī iedzimtība. Tas nozīmē, ka lielāka iespēja saslimt ir tiem, kuriem ģimenē jau bijuši kataraktas slimnieki. Zināms, ka slimības attīstību veicina gan smēķēšana, gan saules ultravioletais starojums, kura dēļ lēca kļūst sausāka. Tādēļ viens no galvenajiem slimības profilakses līdzekļiem ir saulesbriļļu nēsāšana, it īpaši tad, ja ilgstoši jāatrodas tiešos saules staros.
Bieži vien vienā acī redze kataraktas dēļ pasliktinās, bet otra acs redz labi, tādēļ cilvēks pie tā pierod un pats slimību nepamana. Visbiežāk to atklāj acu ārsts, izmeklējot katru aci atsevišķi. Būtu labi, ja pusmūžā ikviens regulāri apmeklētu acu ārstu un arī pats šad tad pārbaudītu, cik labi redz ar vienu un otru aci. Par kataraktu var liecināt arī redzes pasliktināšanās tumšā laikā, redzes miglošanās ne tikai lasot, bet arī skatoties tālumā. Mainās arī krāsu redze, ko pašam grūti konstatēt. Kā stāsta D. Lietuviete, pēc operācijas pacienti bieži vien brīnās par to, cik krāsaina pēkšņi kļuvusi pasaule.
Katarakta parasti attīstās vairāku gadu garumā. Dažreiz slimība atklāta pirms pieciem sešiem gadiem, bet pacients joprojām redz salīdzinoši labi, bet reizēm redzi var zaudēt ļoti strauji – pat pusgada laikā.
Ja katarakta jau sākusies, ar vitamīnu vai zāļu lietošanu šo procesu apturēt nevar. Līdzēt var tikai operācija, kuras laikā dabīgā, duļķainā lēca tiek nomainīta pret dzidru mākslīgo lēcu, kas paliek acī līdz pat mūža galam. Operācija tiek veikta dienas stacionārā – jau tās pašas dienas vakarā pacients var doties mājās, bet nākamajā rītā priecāties par atgūto aso redzi. Pirmās divas nedēļas gan jābūt piesardzīgam un jālieto ārsta izrakstītie acu pilieni. Ja acī ir vēl kādas citas slimības, piemēram, tīklenes distrofija vai bojāts redzes nervs, tad, nomainot lēcu, pacientam vēlamā redzes asuma var arī nebūt.