Foto: Valters Kiršteins

Omulības radītājs vai vienīgais sildītājs? Tradicionālais kamīns iet līdzi laikam 0

Kamīns ir senākais un krāšņākais mājokļa apkures veids, kas cilvēka ģenētiskajā atmiņā saglabājies vēl no tiem laikiem, kad viņš pirmoreiz sadraudzējās ar uguni. Ar to saprototies, cilvēks ieguva siltumu, gaismu, pārtiku un drošību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Senie pavardi daudz no ugunskura neatšķīrās. Latvijā, piemēram, ugunskurs bija iesprostots manteļskurstenī un cilvēki gatavoja azaidu, atrodoties it kā pašā kamīna kurtuvē.

Tradicionālajam kamīnam mūsdienās saradušies daudz jaunāku brāļu. Vai tas šobrīd iet laikam līdzi?

Pats regulē degšanu

CITI ŠOBRĪD LASA

Eiropas pilsētās gaiss ir diezgan piesārņots un dažreiz sasniedz to līmeni, kas ir pat kaitīgs cilvēka veselībai. No visām gaisu piesārņojošajām vielām vislielāko kaitējumu cilvēku veselībai nodara tā sauktās putekļu daļiņas, kas dažkārt ir tik sīkas, ka spēj iekļūt ne tikai dziļi cilvēku plaušās, bet pat asinsritē – tās parasti apzīmē ar PM2.5.

Šo vissīkāko daļiņu piesārņojumam ir noteikts gada vidējās koncentrācijas normatīvs cilvēku veselības aizsardzībai, kuru nedrīkst pārkāpt, = 25 mkg/m3.

Lai uzlabotu gaisa kvalitāti, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) rosina atteikties no malkas apkures un pieslēgties centralizētai siltumapgādei ne tikai Rīgas, bet arī citu pilsētu iedzīvotājiem.

VARAM izstrādātais gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcības plāns 2019.–2030. gadam pēc tā nodošanas sabiedriskajai apspriešanai raisīja karstas diskusijas un iebildumus. Tas joprojām nav nonācis līdz apstiprināšanai valdībā.

Aizliedzot pilsētā izmantot cieto kurināmo, vienā katlā tiek samesta malka, granulas, briketes, kūdra un akmeņogles. Malka ir vietējais atjaunojamais resurss, kura izmantošana tā kā būtu jāveicina, akmeņogles ir ievestais fosilais resurss.

Malka rada daudz mazāku gaisa piesārņojumu nekā akmeņogles. Piedevām modernie kamīni jau ir pietiekami videi draudzīgi un ES izmešu normām atbilstoši. To nodrošina automātiskā kuršanās režīma regulācijas bloks, kas atrodas ikvienā mūsdienu prasībām atbilstošā kamīnā.

Bloks darbojas vienkārši un stabili. Dūmgāzu kvalitātes sensors atrodas skurstenī un fiksē dūmgāzu tīrību. Ja dūmgāzes ir normatīviem atbilstošas, nekas nemainās. Ja fiksē dūmgāzēs palielinātu piesārņojumu, palielina gaisa padevi.

Reklāma
Reklāma

Kurināmais labāk sadeg un veido tīrākus izmešus. Šādas kurtuves ir ES sertificētas no vides veselības viedokļa un to kontrolētie izmeši ir vispārējiem noteikumiem atbilstoši.

Kamīns var būt vienīgais sildītājs

Kamīns vizuāli izveidots, it kā atrastos skurstenī.
Foto: United Photo Studio/SHUTTERSTOCK

Pat pasīvajās mājās kamīns tiek piedāvāts kā vienīgais apkures elements. Šādas mājas apkurē nav vēlams izmantot ar elektrību darbināmas sistēmas, jo tās nav drošas elektroapgādes pārtraukuma laikā.

Tradicionālo kamīnu novieto mājas vidū, un tas, izmantojot malciņu un visas pasīvās mājas gudrības, nodrošina pietiekamu siltumu. Tomēr tik askētiskus risinājumus izmanto reti. Biežāk ar kamīnu apkurina centrālapkuri vai siltās grīdas, un te bez ūdens sūkņa nevar iztikt.

“Jaunās tehnoloģijas ietekmē konservatīvo kamīnu izskatu un izmantošanu. Pilnībā atvērti kamīni šodien ir retums. Lielākā daļa cilvēku mājoklī novieto kamīnu ar stikla durtiņām, kas ļauj labāk regulēt gaisa padevi, aiztur daļu siltuma izstarojuma un, galvenais, neļauj telpā nonākt dzirkstelēm.

Kamīna liesmu var ierobežot viena, divas vai trīs stikla plāksnes, kuras tīra ar speciālu šķidrumu. Ja vēlas tieši izbaudīt liesmas starojumu, durtiņas atver,” skaidro sertificēts kamīnmeistars Gunārs Afanasjevs.

Ar kamīnu var droši apkurināt māju, izmantojot centrālapkures sistēmu, siltas grīdas vai silta gaisa plūsmas, norāda kamīnmeistars. “Veidojot apkuri, nepieciešama siltumakumulatora tvertne.

Vispirms kurināmais uzsilda tvertnē esošo ūdeni un nodrošina mājas vajadzības pēc siltuma un siltā ūdens. Tad uztur temperatūru akumulatorā. Arī saimniecībai nepieciešamo silto ūdeni ziemas laikā var iegūt no kamīna.

Sistēmai var pievienot dažādus siltumsūkņus, saules kolektorus, saules baterijas vai vēja ģeneratorus. Ja vasaras laikā kurināt kamīnu negribas, var siltā ūdens boilerā papildus uzstādīt elektrisko tenu vai izmantot mikroģenerācijas iekārtas,” pieredzē dalās Gunārs Afanasjevs.

Daļu no automātiskajiem kamīniem var regulēt no attāluma, viņš piesaka. Tomēr tā spēj tikai kontrolēt degšanas procesu un režīmu. Pilnīgākas iespējas ir hibrīdam – malkas un granulu kurtuves modelim.

Tam granulu rezervāts ir novietots tuvu kamīna degšanas zonai un dekoratīvi nosegts. Kad pabeidz kurināt ar malku, pa nakti kamīns var darboties automātiskā režīmā, izmantojot granulas.  Automātika ļauj granulu degli iedarbināt ar speciāla modema palīdzību jau no attāluma.

Kamīna iespējas ir ļoti plašas, to var novietot arī daudzdzīvokļu mājas augšējos stāvos, protams, veicot projektu un saskaņošanu. Kamīns var akumulēt siltumu kā krāsns un realizēt teju visas klienta vēlmes,” iesaka Gunārs Afanasjevs.

Kamīns un interjers

Dizainera Valtera Kiršteina veidots kamīns kādā Āgenskalna mājoklī.
Foto: Valters Kiršteins

Kamīnu var vienkārši uzbūvēt sertificēts meistars. Var kamīna lietai pieiet pamatīgāk un uzaicināt dizaineru, kurš izveidos kamīnu greznu, omulīgu vai lakonisku.

Vienkāršība prasa vislielāko meistarību, jo vajadzēs izvēlēties augstas klases apdares materiālus un kamīna masu smalki iekombinēt telpā.

“Jāskatās, lai rāmis “nenoēd bildi” vai, vienkāršāk sakot, lai kamīna ietvars nedominē pār uguns veidoto gleznu, jo uguns deja šeit ir galvenā,” uzsver dizainers Valters Kiršteins.

Fonam lieliski var izmantot granītu, marmoru, travertīnu, cēlkoku, biezu stiklu, tēraudu un dekoratīvo ķieģeli. Dizaineram no tā ir jāizveido pati kamīna masa, lai panāktu, ka tā attiecība pret telpu un sienu nav ne par lielu, ne par mazu un priecētu acis.

Jaunās datora programmu iespējas ļauj kamīnu telpā iegrozīt, kā vien iegribas, lai objekts “skaisti gulētu” telpā. “Tomēr visefektīvāk interjera dizainers var izpausties, ja kamīnam atvēl visu sienu.

Piemēram, veidojot objektu privātmājā Saulkrastos, telpā pie vienas sienas iebūvētu kamīnu saskanīgi papildināju ar pagarinātu solu, suvenīru plauktiem, vietu TV un citām detaļām, kas bija veidotas no kamīna apdarē izmantotajiem materiāliem. Kamīns ar pieskaņotu sienu fonā izskatījās vienkārši un eleganti.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.