Ekrānuzņēmums no video

Omīte noved līdz izmisumam telefonkrāpniekus, nogurdinot ar stāstiem par pīrādziņiem – jauns veids, kā tik galā ar noziedzniekiem 0

Lielbritānijā izgudrota “mākslīgā intelekta omīte”, kas traucē telefona krāpniekiem apmānīt cilvēkus, aizkavējot viņus ar sarunām par dažādiem niekiem, piemēram, plātsmaižu receptēm, rakstiem par adīšanu utt., raksta “The Guardian”.

Reklāma
Reklāma
“No dokumentiem es uzzināju…” Timmas tēvs atklāj pārsteidzošas detaļas par Sedokovas rīcību
Kokteilis
Astrologi nosaukuši vienīgo zodiaka zīmi, kurai ir saikne ar augstākiem spēkiem
Nekavējoties izmetiet: 10 neveselīgākie pārtikas produkti jūsu ledusskapī
Lasīt citas ziņas

Deizija ir mākslīgā intelekta robots, ko datorspeciālisti izveidojuši cīņai pret krāpniekiem.

Tāpat kā daudzi citi cilvēki, arī Deizija saņem neskaitāmus zvanus no krāpniekiem, kuri bieži vien cenšas pārņemt kontroli pār viņas datoru, apgalvojot, ka tas ir uzlauzts.

CITI ŠOBRĪD LASA
Omītes uzdevums ir vienkāršs –  tērēt cilvēku, kuri mēģina viņu piemānīt, laiku.

Dažkārt 78 gadus vecā Deizija krāpniekus telefona otrā galā noved līdz izmisumam – viņa nepārtraukti minstinās, pļāpā par dažādiem niekiem, izvaicā, vai viņiem garšo tēja utt.

Piemēram, vienā no publiskotajām sarunām krāpnieks mēģina pārņemt kontroli pār viņas datoru, apgalvojot, ka tas ir inficēts ar vīrusiem. Kamēr viņa it kā meklē savas brilles un  neveikli mēģina ieslēgt datoru un atrast Internet Explorer ikonu, viņš neatlaidīgi tur viņu uz līnijas.

“Ziniet, manā laikā mums nebija visu šo tehnoloģiju. Viss bija daudz vienkāršāk. Un kā ar tevi, dārgais? Es nevēlos nevienu traucēt, tikai cenšos mazliet papļāpāt,” — saka “omīte”.

Kad zvana kāds cits krāpnieks, kurš arī mēģina pārņemt kontroli pār viņas datoru, Deizija viņu visādi aizkavē, piemēram, stāstot, ka  parasti datoru izmanto tikai rakstu par adīšanu un plātsmaižu recepšu glabāšanai.

“Es redzu daudz iespēju, dārgais. Viņš runā par tādām lietām kā ‘atpakaļ’, ‘uz priekšu’, ‘pārlādēt’ un, ak, kas tas ir? ‘Saglabāt kā’. Kā atrast sākumlapu?” — viņa vaicā.

Nedēļu garumā Deizija katram krāpniekam veltīja  līdz pat 40 minūtēm laika, ko citādi viņi varētu izmantot, lai krāptu reālus cilvēkus.

Sistēma darbojas visu diennakti bez cilvēka iejaukšanās. Vispirms tā pārvērš krāpnieka balsi tekstā, pēc tam ar īpaša runas modeļa, kas atdarina omītes balsi un manieres, palīdzību ģenerē atbildi.

Bija krāpnieki, kas galu galā attapās, ka viņus āzē mākslīgā intelekta robots, taču tā izstrādātāji sola, ka nākotnes versijās Deizijai pievienos dažādus akcentus un runas stilu, lai būtu grūtāk viņu atpazīt.

Izdevies noskaidrot, ka daudzi krāpnieki strādā zvanu centros, un, ja kādam neizdodas iegūt informāciju no upura, viņa dati tiek nodoti citam operatoram. Vienā gadījumā Deizijas dati tika nodoti starp četriem dažādiem zvanītājiem.

Mākslīgais intelekts pašlaik tiek izmantots krāpšanas apkarošanai daudzās nozarēs. To lieto banku sektorā, lai identificētu neatļautus darījumus un identitātes viltojumus, apdrošināšanā – lai pārbaudītu apdrošināšanas gadījumus, ceļojumu nozarē – lai uzraudzītu neparastas rezervācijas, kā arī valsts iestādēs, lai atklātu, piemēram, anomālijas nodokļu deklarācijās.

Reklāma
Reklāma

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.