Ilustratīvs attēls. “Balticovo” vistu kūts.
Ilustratīvs attēls. “Balticovo” vistu kūts.
Foto – Edijs Pālens/LETA

Asociācija aicina visus mājputnu īpašniekus pastiprināti ievērot biodrošību 0

Putnu gripa Polijā rada pamatotu satraukumu Baltijas valstīm, līdz ar to Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācija aicina visus putnkopjus būt īpaši modriem, uzraugot savus putnus, un atbildīgiem, ievērojot biodrošības prasības.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Katru gadu, līdz ar savvaļas putnu migrāciju, pasauli pāršalc putnu gripas epidēmija. Šis gads sācies ar ziņojumiem no Polijas, kur slimības skartas ir vairākas mājputnu novietnes, gan piemājas, gan komerciālās, un kopumā iznīcināti vairāk nekā 130 000 mājputnu. Pagājušās nedēļas nogalē apstiprināts, ka gripa konstatēta piemājas saimniecībā Slovākijā, kurā turētas vien 22 vistas, bet šīs nedēļas sākumā parādījušies paziņojumi par gripas uzliesmojumiem Ungārijā.

“Latvijā ir 21 uzņēmums, kas ražo olas lielos apjomos, apgādājot ne tikai vietējo, bet arī citu valstu tirgus. Viena kļūda, nepietiekami ievērojot biodrošību, piemājas saimniecībā ar pieciem putniem visai valstij var nozīmēt eksporta apstāšanos. Bieži putnkopības interesentu diskusiju grupās var lasīt komentārus, ka “tās jau ir lielo fermu problēmas, mūs tas neskars”, taču šeit netiek ņemts vērā fakts, ka, pirmkārt, saimniecībā, kurā konstatē putnu gripu visi putni tiek iznīcināti, un, otrkārt, ap šo saimniecību 3 kilometru rādiusā tiek noteikta aizsardzības zona un 10 kilometru rādiusā – uzraudzības zona. Tas nozīmē aizliegumu olu un gaļas tirgošanā un putnu pārvietošanā aizsardzības zonā, un būtiskus apgrūtinājumus uzraudzības zonā, jo katrai darbībai ir jāsaņem PVD amatpersonas atļauja,” norāda asociācijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vairākas valstis ārpus ES, piemēram, Ukraina, Honkonga, jau ir noteikušas aizliegumu importēt jebkādu putnu gaļu, olas un dzīvus mājputnus no Polijas. “Tas rada pamatotas bažas, ka Polijas produkcijas “pārpalikumi” drīzumā pārpludinās Latvijas tirgu. Produkts, kas nenonāk eksporta galamērķī paliek vietējā tirgū (un ES ir vienotais tirgus), kas nozīmē, ka tirgus kļūst pārsātināts, bet cenas “sabrūk”. Šādā tirgū pastāvēt nespēs nedz liels, nedz mazs ražotājs, akcentē asociācijā.

Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācija pārstāv deviņus lielākos Latvijas olu un putnu gaļas ražotājus, kuru skaitā ir gan zemnieku saimniecības, gan lielās ražotnes. Tās mērķis ir pārstāvēt Latvijas olu un putnu gaļas ražotājus.
Vairāk par putnu gripu lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.