Olu “apokalipse”: Kas slēpjas aiz šī pamatprodukta cenu lēciena? 0
Ukraiņiem nav laika atgūties no sadārdzinājuma boršča komplekta dārzeņiem, kad viņi saņēma jaunu “pārsteigumu” – strauju vistu olu cenu pieaugumu. Ar ko šī dinamika ir saistīta un ko sagaidīt no cenām nākamajos mēnešos, vairāk pētījis portāls Unian.
Pēdējo mēnešu laikā notika straujš cenu pieaugumas boršča komplekta galvenajām sastāvdaļām – kartupeļiem, kāpostiem un burkāniem. Augļu, it īpaši ābolu, cenas ir drudžainā kāpumā. Uz šī fona vistu olas Ukrainā uzrādīja gandrīz priekšzīmīgu stabilitāti. Vismaz tā bija septembrī un oktobra sākumā, un dinamika pārsteidza daudzus.
Gandrīz vienā mirklī cenas pieauga par vairāk nekā 10 grivnām. Uz piektdienu, 8.novembri, olas vidēji maksāja 65,45 UAH, bet no rīta jau bija 70 UAH par duci. Kopumā olu cena lielveikalos oktobrī pieauga par 60%, ko, protams, pamanīja pircēji.
10 dienu laikā dažiem produktiem cenas ir krasi pieaugušas. Siera cenas ir no 55-60 uz 80-90 grivnām, raksta Unian. Ukrainas tīklu oficiālie pārstāvji apstiprina straujo pieaugumu.
Jauns cenu bums — ko saka eksperti
Eksperti cenu kāpumu skaidro ar vairākiem faktoriem. Pirmkārt, pēc sezonāliem faktoriem, otrkārt, pēc ražošanas pašizmaksas pieauguma. Lētākās olas var ir pavasara-vasaras periodā. Tas saistīts ar piedāvājuma pieaugumu no mājsaimniecībām, cāļu šķilšanos un olu uzglabāšanas apstākļiem (karstums liek pārdevējiem ātrāk pārdot savas preces un līdz ar to arī zemākas pārdošanas cenas).
Savukārt olu ražošanas samazināšanās mājsaimniecībās rudens-ziemas periodā izraisa to strauju sadārdzinājumu, lai gan rūpnieciskā ražošana paliek stabila. Tomēr sezonāliem faktoriem pašiem par sevi nebija jārada tik strauja dinamika. Kas noticis?
Galvenais cenu veidošanu ietekmējošais faktors ir olu ražošanas pašizmaksa, kas šogad pieauga kombinētās barības sadārdzinājuma dēļ. Un tie savukārt sadārdzinājās graudu kultūru un naftas pārstrādes produktu sadārdzināšanās dēļ. Tikai kopš 2024. gada sākuma lopbarības kviešiem cena pieaugusi par 70%, bet lopbarības kukurūzai – par 80%.
Kāpj arī ražošanas izmaksas, kas saistītas ar elektroenerģijas tarifu dubultošanu rūpnieciskajiem patērētājiem. Cenā iekļautas arī veterinārās zāles, rezerves daļas, iepakojuma materiāli u.c.
Olu cenas – ko gaidīt nākotnē
Pēdējā laikā eksperti nav bijuši pārāk optimistiski attiecībā uz pārtikas cenu prognozēšanu. Situācija ar olām nav izņēmums. Pieprasījums Ukrainā pēc šīs preces nesamazinās, savukārt pašas Ukrainas piedāvājums nav pietiekams, lai segtu tirgus vajadzības. Problēma slēpjas arī tajā, ka, tuvojoties ziemai, olu ražošana prasīs papildu izmaksas, kas, protams, ietekmēs cenu patērētājam.
Ir vietā teikt, ka, lai arī olu cenas šobrīd kož, tā nav “nenormāla” parādība. Jau 2022. gada rudenī vistu olu cenas sasniedza rekordaugstu līmeni — 70 UAH par duci. Arī 2023. gadā produkta cena ziemā bija diezgan augsta un pārsniedza 60 UAH.
Tad cenas stabilizējās – pēc ekspertu domām, tagad varam sagaidīt ko līdzīgu (ja vien neliks par sevi manīt jauni izaicinājumi).
Starp galvenajiem riskiem, kas varētu izraisīt tālāku cenu pieaugumu, ir elektroenerģijas padeves pārtraukumi, kas liks ukraiņu rūpnīcām un lielveikaliem pāriet uz ģeneratoriem, kas tiem nozīmēs papildu izmaksas. Pārējos gadījumos, kā vēsta portāls, speciālisti būtiskas svārstības neprognozē, lai gan, kā jau minēts, nākamajos mēnešos vēl varam novērot kādu cenu pieaugumu.