Foto – Shutterstock

Uzzinām vairāk par olšūnu donēšanu 1

Šodien palīdzēsiet jūs – rītdien palīdzēs jums! Tā vēsta kāda reklāma. Pirmajā mirklī reklamētā prece vai pakalpojums nav nosakāms, taču, lasot tālāk, kļūst skaidrs, ka runa ir par olšūnu donēšanu. Kaut gan Latvijā šī procedūra pazīstama jau 11 gadu, pieejamā informācija ir visai niecīga un nereti mītiem apvīta. Taču daudzām ģimenēm donores olšūnas ir vienīgā iespēja un cerība kļūt par vesela bērna vecākiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Olšūnu donēšana Latvijā ir pilnīgi anonīma un altruistiska programma, kuras laikā viena sieviete nesavtīgi ziedo savas olšūnas citai. Programma pastāv kopš 2004. gada, un, kā apgalvo jomas pārzinātāji, likumdošana šajā jautājumā ir viena no sakārtotākajām pasaulē. Tā nodrošina aizsardzību un kvalitatīvu pieeju gan olšūnas donorei, gan tās recipientei jeb saņēmējai. Lai sistēmu attīstītu un uzlabotu, mūsu valstī darbojas Reproduktologu un embriologu asociācija.

**

Saskaņā ar Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā noteikto par olšūnu donori var kļūt sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem ar labu garīgo un fizisko veselību. Lai varētu nodot olšūnas, sākumā jāpārbauda veselība. Tās ir bez maksas un ietver pilnu ginekoloģisko izmeklēšanu, tostarp ultrasonogrāfiju, analīzes, kurās pārbauda seksuāli transmisīvās slimības, kā arī onkocitoloģiskās un bakteriālās uztriepes. Tiek veikta arī obligāta ģenētikas pārbaude un konsultācija pie psihiatra un narkologa.

**

CITI ŠOBRĪD LASA

Obligātā ģenētikas pārbaude Latvijā tika ieviesta vien 2006. gadā, pirms tam par pietiekamu kritēriju olšūnu donēšanai uzskatīja to, ka sievietes pašas bērni ir veseli. Likumā iekļaujot obligāto kariotipēšanu (asinsanalīzes visu hromosomu pārbaudei), tika atcelta prasība, ka sievietei jābūt saviem bērniem, līdz ar to tagad par donorēm var kļūt arī ne reizi nedzemdējušas sievietes.

**

Ja analīzes ir labas un sieviete, pamatojoties uz veselības stāvokli, tiek uzņemta donoru programmā, ar konkrēto klīniku jāparaksta līgums. Tajā nosaka abu pušu pienākumus un tiesības.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.