Oliņkalns – skaistākais pilskalns 0

Latvijā, pēc profesora Jura Urtāna vērtējuma, kopumā ir reģistrēts apmēram 500 pilskalnu. To skaitā arī pilenes jeb pilskalni, kas tikai daļēji atbilst pilskalna pazīmēm.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Pilskalns ir dabas piemineklis, kam uzslāņojusies vēsture un kultūra: asinis, ogles, sadzīves atkritumi un sagūlušas gadsimtiem zudušās lietas. Katram pilskalnam izveidojies dažāda biezuma kultūras slānis. Jo biezāks melnās zemes kultūrslānis, jo vērtīgāks pilskalns, tāpēc ka tas glabā apslēptu vēsturi. Oliņkalns atrodas Pļaviņu novada Klintaines pagastā 117 km no Rīgas, Daugavā pret Stukmaņiem. Tas ir lielākais un varenākais pilskalns Latvijā, laikam arī visā Baltijā, jo laukums tam ir 2,3 ha, Andreja klints augstums, virs kuras atrodas pilskalns, ir 20 m. Pilskalns ierīkots stratēģiski ļoti izdevīgā vietā uz zemesraga, ko veidoja Daugavas klinšainais krasts, bet no otras puses – senās Daugavas atteka, tā sauktā Dūņu leja, kas bija 10–12 m augsts kreisais krasts. No trešās puses pilskalnu sargāja mākslīgais zemes uzbērums, kas arheologiem izraisa izbrīnu ar saviem grandiozajiem izmēriem, tā garums 175 m, augstums līdz 7 m, platums pārsniedz 20 m. Oliņkalns bija senpilsētas tipa nocietinājums. Te atradās 13. gadsimta sākuma dokumentos minētā Alenes pils, kas bijusi administratīvais centrs Olines zemēm. Tagad pie Oliņkalna var nokļūt tikai labs peldētājs vai jābrauc ar laivu. Vasarās interesenti līdz Oliņkalnam var aizbraukt ar stilizētu vikingu kuģi “Lāčplēsis”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.