Ziemeļkorejas diktators Kims Čenuns pretendē uz zelta medaļu sporta diplomātijā 1
Ziemeļkorejas diktators Kims Čenuns dienu pirms ziemas olimpiādes atklāšanas Dienvidkorejā, kur piedalās arī Ziemeļkorejas sportisti, kas atklāšanas parādē soļoja kopā ar Dienvidkorejas pārstāvjiem, rīkoja plašu militāru parādi Phenjanā.
Diktators sūta smaidu vēstnieci
Pēc izaicinošā militārā žesta Kims pievērsās diplomātijai, nosūtot uz Seulu delegāciju, kuras formālais vadītājs bija Ziemeļkorejas nominālais valsts galva Kims Jonnams, taču lielākā uzmanība bija pievērsta Kima māsai Kimai Jočenai, diktatora padomniecei, uzticības personai un īpašajai vēstniecei, kura ir pirmā Kimu dinastijas pārstāve, kas apmeklējusi Dienvidkoreju kopš Korejas kara pagājušā gadsimta piecdesmito gadu sākumā.
Kima māsas smaidīgā un nepiespiestā izturēšanās pārsteidza dienvidkorejiešus, no kuriem visi nav sajūsmā par tuvināšanos ar diktatorisko Kima režīmu. Viņas iekļaušana delegācijā liecina par Ziemeļkorejas centieniem izlauzties no diplomātiskās izolācijas un uzlabot attiecības ar Dienvidkoreju. Iekļaujot oficiālās delegācijas sastāvā jaunu un fotogēnisku sievieti, Ziemeļkoreja grib radīt svaigu un sirsnīgāku publisko tēlu, kā arī izjaukt ASV centienus pievērst uzmanību Ziemeļkorejas cilvēktiesību pārkāpumiem, skaidro eksperti. Kima Jočena nodeva Dienvidkorejas prezidentam Munam Džēinam vēstuli ar Ziemeļkorejas vadoņa Kima Čenuna uzaicinājumu Dienvidkorejas prezidentam apmeklēt Phenjanu.
Ja Muns pieņems ielūgumu apmeklēt Phenjanu un tikties ar Kimu, tā būs trešā abu valstu vadītāju tikšanās. Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins un Ziemeļkorejas nominālais valsts galva Kims Jonnams satikās un sarokojās pieņemšanā piektdien pirms ziemas olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijas. Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins sestdien rīkoja pusdienas Ziemeļkorejas delegācijai, klātesot arī diktatora Kima Čenuna māsai, kurai valsts vadībā tiek atvēlēta arvien redzamāka loma.
Vakar pirms koncerta Korejas Nacionālajā teātrī Dienvidkorejas prezidents Muns sacīja, ka tikšanās ar Ziemeļkorejas līdera māsu bijusi nozīmīga, un arī Kima izteicās pozitīvi par vizīti Dienvidkorejā. “Es došos atpakaļ ar cerību tikties atkal, jo mēs esam radījuši iespēju tikties bieži,” teica Kima.
Vai olimpiāde ievadīs politisku atkusni Korejā?
Pēdējā laikā abu Koreju attiecības ir būtiski pasliktinājušās, Ziemeļkorejai izvēršot ballistisko raķešu izmēģinājumus, kas apdraud kaimiņvalstis un rada draudus pasaules drošībai. Novērotāji atzīmē, ka Ziemeļkorejas vadonis Kims mēģina izmantot ziemas olimpiādi kaimiņvalstī un pretendē uz zelta medaļu olimpiskajā diplomātijā. Diktatoram Kimam pārraugot militāro parādi Phenjanā, viņa sūtītā delegācija pusdienoja kopā ar Dienvidkorejas prezidentu Munu Džēinu, kurš neslēpj vēlmi uzlabot abu valstu saspringtās attiecības. Savs labums no atkušņa abu Koreju attiecībās un sadarbības sporta jomā ticis Starptautiskajai olimpiskajai komitejai, kas tika asi kritizēta par liberālo attieksmi pret valsts mēroga dopinga skandālu Krievijā.
ASV viceprezidents Maiks Penss, kurš ieradies Dienvidkorejā uz ziemas olimpiādes atklāšanu, izteicies, ka nav pieprasījis tikšanos ar ziemeļkorejiešiem, piebilstot, ka netiek izslēgta sarunu iespēja. “Mans vēstījums, lai arī kāda būtu situācija, lai arī kas būtu klāt, būs šāds: Ziemeļkorejai ir jāatsakās no kodolieroču pro-grammas un ballistisko raķešu ambīcijām,” teica viceprezidents. Analītiķu ieskatā, Ziemeļkoreja cenšas izmantot olimpiādi, lai vājinātu Dienvidkorejas attiecības ar tās sabiedroto ASV un panāktu starptautisko sankciju mazināšanu. Pirms mēneša piekrītot sūtīt amatpersonu un sportistu delegāciju uz olimpiādi Dienvidkorejā, diktators Kims ir panācis, ka Dienvidkorejas prezidents ir pārcēlis kopējās militārās mācības ar ASV, uzņēmis augsta ranga Ziemeļkorejas delegāciju un nosacīti piekritis divpusējam samitam Phenjanā. “Šķiet, Ziemeļkoreja ir tuvu zelta medaļas iegūšanai (diplomātijā),” uzskata Korejas bijušais ārlietu ministra vietnieks Kims Sugjans. “Tās amatpersonas un sportisti ir uzmanības centrā, un Kima Čenuna māsa dāļā elegantus smaidus Dienvidkorejas sabiedrībai un pasaulei. Uz kādu brīdi pat šķiet, ka tā (Ziemeļkoreja) ir normāla valsts,” atzīmē dienvidkorejiešu diplomāts.
ASV viceprezidents paliek sēžot
Pirms ierašanās Ziemeļkorejā uzturoties Japānā, Penss paziņoja, ka Vašingtona drīz noteiks savas “visstingrākās sankcijas” pret Ziemeļkoreju, piebilstot, ka Phenjanas režīmam netiks ļauts “nolaupīt” Phjončhanas olimpiādi. Penss apmeklēja Japānu laikā, kad Vašingtona cenšas veicināt attiecības ar saviem sabiedrotajiem reģionā un uzturēt spiedienu pret Phenjanas režīmu, neraugoties uz pēdējā laikā notikušo saspīlējuma atslābumu Korejas pussalā. Lai uzsvērtu Phenjanas režīma cilvēktiesību pārkāpumus, Penss apmeklēja Phjon-čhanas olimpisko spēļu atklāšanas ceremoniju kopā ar bijušā Ziemeļkorejas cietumnieka ASV studenta Oto Vormbīra tēvu. Vorm-bīrs, kurš atradās komā kopš ieslodzījuma Ziemeļkorejas spaidu darbu nometnē, pērn nomira neilgi pēc atgriešanās ASV.
Novērotāji atzīmē, ka olimpiādes atklāšanas ceremonijā īpašo viesu ložā Penss bija vienīgais, kurš palika sēžot brīdī, kad stadionā iesoļoja abu Koreju kopīgā sportistu komanda. Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins piecēlās un aplaudēja kopā ar Ziemeļkorejas vadoņa māsu un īpašo uzdevumu vēstnieci Kimu Jočenu.