Olavs Cers: Mēs jau vārdos sakām, ka valsts drošība ir prioritāra, bet kur tad ir robežas žogs? 48
“Mūsu tautai un droši vien arī citām tautām ir sens teiciens: “sargies pats un Dievs tevi sargās”. Vārda “Dievs” vietā šobrīd drošvien var ielikt “Eiropas Savienība” vai ko citu. Bet primāri jau katram pašam ir jārūpējas par sevi, primāri jāmēģina draudzēties un vienoties ar saviem apkārtējiem kaimiņiem, kas ir līdzīgā situācijā – Lietuva, Igaunija, Polija – drošvien kāda sadarbība ar Skandināvijas valstīm, jo, cik tad mūsdienās tā jūra ir plata,” diskutējot par robežas infrastruktūras izbūvi un stiprināšanu, TV24 diskusiju raidījumā “Preses klubs” viedokli izsaka zvērināts advokāts Olavs Cers.
“Papildus tam, ka ir Eiropas Savienība, es domāju, ka tām valstīm, kas ir tuvāk blakus un tuvāk agresorvalstij, ir savā starpā jābūt ciešākai sadarbībai, nekā, piemēram, Latvijai ar Franciju vai Latvijai ar Spāniju. Globāli tā ir sadarbība Eiropas Savienības vidū, bet pašiem ar kaimiņiem ir jābūt tuvākiem. Protams, es nezinu, cik smalki sadarbojas aizsardzības spēki, bet tas būtu būtiski,” uzskata Cers.
“Ko es vēl gribētu pateikt – mēs jau vārdos un deklaratīvi sakām, ka valsts drošība ir prioritāra, bet, kur tad ir uzbūvētais robežas žogs? Šodien lasīju ziņās, ka beidzot mums konkursā ir noteikts kāds, kurš to žogu būvēs. Ak, beidzot,” nosaka viņš.
Vēl Olavs Cers izsaka domas par civilo aizsardzību un patvertnēm Latvijā:
“Civilā aizsardzība, kurai būtu jāceļ trauksme tajā brīdī, kad, nezinu, 1000 kilometrus no mūsu robežas sākas karš, un īstenībā karš sākās jau 2014. gadā, tad visiem viss ir vienalga. Nekādas patvertnes nav izbūvētas, tagad sāks apzināt, kur tad tās būvēt, kam būvēt, meklēs kaut kādas vecās patvertnes, bet tam visam jau, manuprāt, bija jābūt sāktam kustināt iepriekš. Mēs sakām – drošība ir prioritāte – piekrītu. Zemessardzei, armijai naudas līdzekļi tiek novirzīti, tiek iepirkts bruņojums, bet tie citi veidi tā kā varbūt ir atstāti nedaudz novārtā, cik mēs to publiski redzam.”
Advokāts norāda, ka par to viennozīmīgi atbildīga ir Aizsardzības ministrija un Iekšlietu ministrija: “Tā ir valdība, kas to var ielikt savā prioritāšu sarakstā. Es sliecos domāt, ka tas sarakstā bija jāieliek jau 2014. gadā, un šobrīd mums jau bija jābūt “augļiem” tam, kas bija ielikts 2014. gadā, bet nav.”