Foto: Shutterstock

Anda Līce: Olas, šūpoles, zaķi. Un kas vēl? 0

Lielā diena, Lieldienas, Augšāmcelšanās. Te norobežojoties, te saplūstot kopā un pārklājoties, ik pavasari atnāk svētki, kuros gribas piedzīvot kaut ko jaunu. To, kas notika pirms diviem gadu tūkstošiem Jeruzalemē, cilvēce uzzināja krietni vēlāk.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Sākums tam, ko vēlāk nosauca par kristīgo ticību, filozofiju, kultūru un vispār – kristīgo pasauli, ir meklējams Lieldienu notikumā. Šodien mēs to laiku iepazīstam filmās un Bībelē, kura rosina neskaitāmu citu grāmatu tapšanu.

Kausējamajā katlā ir tik nikni jaukušās gan tautas, gan reliģijas, ka vēl šodien daudz kam klāt ir asiņu garša.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai nu ko mēs katrs domātu par Kristu un Lieldienu rītu, ar to sākās jauna laika skaitīšana. Laiks it kā pārlūza divās daļās – laikā pirms un laikā pēc Kristus. To nevar ignorēt pat tie, kuri apgalvo, ka nekam neticot.

Mūsdienu pasaulei pieder milzīgs mantojums, kaut gan to ļoti daudzi vairs nenovērtē un uz to neatsaucas, pamatojot savu ignoranci ar apgalvojumu, ka kristietība ir sastingusi dogmās.

Tā nav tiesa, jo mūsdienu kristīgie domātāji iet laikam pa priekšu un tāpēc nereti zaudē labvēlību savu reliģisko institūciju acīs. Tomēr viņi turpina iet, jo kāds cilvēces ceļā ir ieminis neizdzēšamas pēdas.

Bērniem Lieldienas nozīmē lielos priekus – olu krāsošanu un meklēšanu, kur tās ir noslēpis Lieldienu zaķis, olu kaujas, šūpošanos un pavasara saules baudīšanu. Arī pieaugušie sevi iepriecina līdzīgi, tomēr ir vēl kaut kas, kas šos svētkus atšķir no pārējiem.

Ceļš pie šo svētku kodola iet caur reizēm pārprasto Lieldienu gavēni, kas cilvēkus aicināti atteikties no kādām lietām, kuras apēd viņu laiku, savstarpējās attiecības, veselību un interesi par mūžīgo. Gavēnis kā atskaidrošanās, sirds un prāta sakopšanas laiks daudziem beidzas ar sava veida piedzimšanu no jauna.

Mūsu platuma grādos kristīgās Lieldienas iekrīt pavasarī un tas svētkus uzšūpo tādos augstumos, ka paveras viss Dieva pasaules plašums un skaistums arī tiem, kas Dievu noliedz vai to sauc kādā citā vārdā.

“Mēs nevaram aizbēgt no šī cilvēka Jēzus,” pēc evaņģēliju rūpīgas izpētes tapušajā grāmatā “Tas Jēzus, kuru nepazinu” saka rakstnieks un kristietis Filips Jensijs.

Reklāma
Reklāma

Arī tie, kas nav nevienā draudzē, nelasa reliģisko literatūru, vismaz divreiz gadā – Ziemassvētkos un Lieldienās – sastopas ar vārdu “Kristus”.

Jau divus gadu tūkstošus divi prievārdi “pirms” un “pēc” liek cilvēkiem domāt par vīru, kurš ne tikai ir mainījis vēsturi, bet maina arī viņus.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.