“Olainfarm” mantinieku konflikts nerimst. Intervija ar “karojošajām” pusēm 0
22. novembrī notiks AS “Olainfarm” akcionāru ārkārtas sēde. Tajā noskaidrosies pašreizējais spēku samērs starp divām konfliktējošajām grupām – Valērija Maligina vecāko meitu Irinu Maliginu un 4. septembrī ievēlēto uzņēmuma padomi, no vienas puses, un abām pārējām V. Maligina meitām – Niku Saveļjevu un Annu Emīliju.
Jāpiebilst, ka nu jau gandrīz gadu ilgstošā mantojuma krīze nav ietekmējusi “Olainfarm” pamatdarbības rādītājus – uzņēmums tikko informēja par produkcijas pārdošanas apjomu pieaugumu par 7% šī gada desmit mēnešos.
No otras puses – uzņēmuma akciju cena ir piedzīvojusi strauju lejupslīdi par 30,15% (dati uz 19.11.18.), tiesa gan – pēdējā laikā stabilizējusies un pat sākusi pieaugumu.
Laikraksta “Latvijas Avīze” pielikums “Latvijas Bizness” piedāvā abu pušu pārstāvju viedokli pirms akcionāru sapulces.
Esošās “Olainfarm” padomes lēmumi – nelikumīgi
Haralds Velmers, N. Saveļjevas juridiskais pārstāvis.
Kāda ir “Olainfarm” akcionāru sapulces darba kārtība?
Ierosināti ir jautājumi par padomes pārvēlēšanu, izmaiņām revīzijas komisijas sastāvā, grozījumiem statūtos, uzņēmuma budžetu, kā arī iespējamu prasību celšanu pret uzņēmuma pārvaldes institūcijas locekļiem saistībā ar iespējamu zaudējumu nodarīšanu.
Kādas tieši pārmaiņas padomē jūs vēlaties panākt?
Te jāpaskaidro plašāk. Nav noslēpums, ka pastāv nesaskaņas starp esošo uzņēmuma vadību un līdzmantiniekiem – Niku Saveļjevu un Annu Emīliju Maliginu. Nesaskaņu iemesls ir veids, kā tika panāktas izmaiņas uzņēmuma padomē 4. septembra akcionāru sapulcē. Šī sapulce ir reakcija uz iepriekš notikušo.
Ja esat sekojuši tam, kas notiek “Olainfarm”, tad droši vien zināt, ka 4. septembra akcionāru sapulcē bija paredzēts izskatīt tikai vienu jautājumu – izmaiņas uzņēmuma statūtos, kas paredzēja lielākas padomes kontroles iespējas attiecībā uz valdes pieņemtajiem lēmumiem.
Šādas izmaiņas bija loģiskas situācijā, kad mainās uzņēmuma vadības struktūra, ko izraisīja lielākā akcionāra V. Maligina nāve.
Nesaskaņojot ar līdzmantiniecēm, mantojuma aizgādne Irina Maligina situācijā, kad mantojuma aizgādnība bija gandrīz beigusies, vienpersoniski mainīja ierosināto darba kārtību un izdarīja izmaiņas uzņēmuma padomē, valdē un revīzijas komisijā.
Īsi pēc šīs akcionāru sapulces viena no padomes loceklēm jaunākās meitas Annas Emīlijas pārstāve Signe Baldere-Sildedze atkāpās no amata padomē, un visu šo laiku padome ir strādājusi nepilnā sastāvā.
Tā kā Komerclikums nosaka, ka akciju sabiedrības padomē jādarbojas ne mazāk kā pieciem padomes locekļiem, tad esošā uzņēmuma padome nav lemtspējīga un tās pieņemtie lēmumi ir nelikumīgi. Ja padomes radītie lēmumi ir radījuši uzņēmumam zaudējumus, tad esošajiem padomes locekļiem tie būs jāsedz.
Vai ir aprēķināts zaudējumu apjoms?
To šobrīd nav iespējams izdarīt, jo tūlīt pēc izmaiņām padomes sastāvā gan abām līdzmantiniecēm, gan to pārstāvjiem tika aizliegts fiziski atrasties uzņēmuma teritorijā. Tā kā akcionāriem nav tiešas kontroles pār uzņēmumu, tad šādas informācijas ievākšana šobrīd nav iespējama.
Vienīgie pašreiz redzamie zaudējumi saistīti ar izmaiņām valdē, konkrēti pavisam nesen ieceltā Laura Macijevska atcelšana no amata. Valdes locekļu atcelšana no amata nes līdzi izmaksas uzņēmumam, un, mūsuprāt, šīs izmaiņas bija pilnīgi nepamatotas – viņš strādāja tikai nedaudz ilgāk par mēnesi.
Kādas ir jūsu izredzes panākt vēlamo rezultātu?
Pašreizējais spēku samērs uzņēmuma akcionāru sapulcē nav mūsu pusei labvēlīgs, jo pagaidām starp mantiniecēm ir sadalīti tikai tie 27% akciju, kas piederēja V. Maliginam personiski.
Irina Maligina turpina kontrolēt uzņēmumu “Olmafarm”, kas savukārt kontrolē 42,56% no “Olainfarm” akcijām. Šis uzņēmums saskaņā ar V. Maligina testamentu arī jāsadala trijās daļās.
Tomēr Nika Saveļjeva un Anna Emīlija Maligina pagaidām nav ierakstītas Uzņēmumu reģistrā kā uzņēmuma līdzīpašnieces – neskatoties uz vairākkārtējiem pieprasījumiem uzņēmuma valdes locekle I. Maligina to nav izdarījusi.
Kas neapmierina pašreizējā uzņēmuma vadības darbā?
Neapmierina veids, kā ievēlēta uzņēmuma vadība. Mantojuma aizgādņa, šajā gadījumā I. Maliginas, funkcija ir mantojuma saglabāšana. Lēmumu pieņemšana par uzņēmuma vadības maiņu, apejot pārējos mantiniekus, liegšana pārējiem mantiniekiem atrasties uzņēmuma teritorijā ļauj apšaubīt,vai šī funkcija tiek veikta.
Apšaubāmas ir darbības, kas saistītas ar I. Maliginas iecelšanu “Olmafarm” valdē. Savukārt argumenti par to, ka uzņēmumam ir labi darbības rezultāti, te diez vai ir piemērojami, jo apšaubāms, ka tie saistīti ar ļoti nesen ievēlētās padomes darbu.
Padome strādā visu akcionāru interesēs
Pāvels Rebenoks, “Olainfarm” padomes priekšsēdētājs.
Kas gaidāms no “Olainfarm” akcionāru sapulces ceturtdien?
Pēc informācijas, kas saņemta, aktīvi sazinoties ar mazākuma akcionāriem, akcionāri neatbalstīs ierosinātās izmaiņas padomē un revīzijas komisijā, statūtu grozījumus un pārējos ierosinātos jautājumus. Visticamāk, visi darba kārtības jautājumi tiks noraidīti.
Kurp virza “Olainfarm” pašreizējā vadība?
Esam atjaunojuši intensīvu investīciju politiku – proti, to politiku, pateicoties kurai notika intensīva uzņēmuma izaugsme pēdējos gados. Notiek sarunas par kāda Vācijas uzņēmuma pirkšanu.
Tas ražo medicīnisko veļu, tam ir visi nepieciešamie sertifikāti darbam Vācijas tirgū, un ceram, ka tā iegāde ļaus mūsu Liepājā esošajam medicīniskās veļas ražotājam “Tonus Elast” ieiet Vācijas tirgū.
Sarunas par šī uzņēmuma iegādi sākās jau pagājušajā gadā, taču tika uz laiku pārtrauktas V. Maligina nāves dēļ. Ir arī citi piedāvājumi, kā iekļūt Rietumeiropas tirgū, bet tie vēl ir ļoti agrīnā stadijā.
Tāpat pēdējās nedēļās esam apbraukājuši Skandināviju, tiekoties gan ar esošajiem “Olainfarm” akcionāriem, gan potenciālajiem – pensiju fondiem un citiem investoriem –, informējot par uzņēmuma situāciju un uzklausot to, kas svarīgs investoriem.
Viņiem svarīga uzņēmuma stabilitāte, dividenžu politika un jauni investīciju projekti.
Man šķiet, ka kopumā situācija ap “Olainfarm” ir nomierinājusies. Visi redz, ka uzņēmums strādā un strādā sekmīgi, nekas netiek pārdots, gluži otrādi – norit sarunas par darbības paplašināšanu, kas vairos gan peļņu, gan apgrozījumu. Es uzskatu, ka pašreizējā uzņēmuma padome strādā visu akcionāru interesēs.
Vēl viens iespējams attīstības virziens, kas šobrīd tiek pētīts, ir “Olainfarm” darbības sākums veterinārās medicīnas laukā. Vairāki mūsu medikamenti tiek izmantoti gan cilvēku ārstēšanā, gan veterinārajā medicīnā.
Faktiski “Olainfarm” jau sadarbojas ar uzņēmumu “Giga”, kas ražo veterinārās zāles. Darbības paplašināšana šajā jomā galvenokārt ir darbs ar dokumentiem. Šobrīd norit izpētes process, tirgus ir liels. Lielākajām Eiropas farmācijas kompānijām šis tirgus dod ap 20% no ieņēmumiem.