Foto: Sandra Ruska

Laiks apkopt un ieziemināt mārtiņrozes 0

“Uz lauka mārtiņrozes jau nosalušas, bet vēl zied daudzu mazdārziņu siltumnīcās. Rudenī izcili skaists dekors ir mārtiņrožu bumbas podos. Mārtiņrozes jagatavo ziemai,” mudina mārtiņrožu audzēšanas speciāliste Maija Krisberga no Salaspils.

Reklāma
Reklāma

Apgriež un mulčē

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas
Foto: Sandra Ruska

Dārza dobē augošās mārtiņrozes nogriež, atstājot ap 20 cm augstus stumbenīšus. Nosalušās augu daļas aizvāc. Tikai tad, kad augsne sāks piesalt, dobes mulčē ar lapām, kūdru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pāri pārklāj skujas. Pārāk agri ieziemoti augi var izsust. Līdzīgi rīkojas ar krizantēmām, kuras rudenī ienestas siltumnīcā. Siltumnīcā augošajām nedrīkst iekalst saknes.

Mārtiņrozes gadatirgos parasti pērk ar visu ziedu. Apskata, vai uz lapām nav kādu aizdomīgu plankumu. Protams, rudenī ir grūti noteikt, kas tie par bojājumiem.

Drošības labad jauno augu stāda atstatu no pārējās kolekcijas. Kad kādu gadu veselīgi būs audzis, varēs likt pie pārējām.

Izcila bagātība (veselīgas, izturīgas) ir tā sauktās vecmāmiņu mārtiņrožu šķirnes.

Bumbulīšus neziemina

Foto: Sandra Ruska

Skaistās un kompaktās mārtiņrožu daudz­ziedu multiflorās šķirnes, ko pārdod podos, speciāliste gan iesaka neziemināt. Protams, nevienam nevar aizliegt eksperimentēt, taču ieguldītais darbs nav tā vērts.

Tādu kupluma efektu var panākt tikai rūpnieciskas ražošanas apstākļos. Visas mārtiņrozes zied rudenī, jo tās ziedēt rosina garākās naktis.

Profesionālās siltumnīcās šos gaismas/tumsas apstākļus simulē mākslīgi. Auga attīstībai katrā fāzē pieskaņo arī galotņošanu, temperatūru un barības vielas.

Ražošanā šķirnes iedala pēc uzziedināšanas ātruma (8, 9 un 14 nedēļās). Mājas apstākļos pat labi izziemināts un kupls augs līdz ziediem tā arī var netikt, jo ģenētiski tam ieprogrammēts vēls uzziedēšanas laiks.

Ziedi ilgāk būs glīti, ja augs atradīsies nojumē, – tos nebojās mitrums. Labas vietas ir gan nojumes, gan vēsas verandas. Podi dzīvos arī istabās, taču noziedēs straujāk.

Reklāma
Reklāma

Šie augi ir saņēmuši visas barības vielas, lai spētu izziedēt. Papildu barība tiem nav vajadzīga. Taču mitrumu lielie augumi patērē daudz. Vēsumā augošās laista retāk, bet siltās telpās bieži.

Podu puķes nevajag ziemināt arī tāpēc, ka tās nav paredzētas ataudzēšanai un var kļūt par slimības ierosinātājām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.