SIA “Rīgas enerģija” valdes loceklis Pēteris Dzirkals koģenerācijas stacijā Vestienas ielā 2.
SIA “Rīgas enerģija” valdes loceklis Pēteris Dzirkals koģenerācijas stacijā Vestienas ielā 2.
Foto: Zane Bitere/LETA

OIK krāpšanas lietā EM pieteikusi kaitējuma kompensāciju 35 miljonus eiro 0

Ekonomikas ministrija (EM), kā cietušais, ir pieteikusi kaitējuma kompensāciju apmēram 34,8 miljonu eiro apmērā krimināllietā, kurā viens esošais SIA “Rīgas enerģija” valdes loceklis Pēteris Dzirkals un viens bijušais valdes loceklis Valdis Šaplaks apsūdzēti par mēģinājumu ar viltu iegūt tiesības nodot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros lielā apmērā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Šodien notikušajā tiesas sēdē bija paredzēts uzklausīt valsts apsūdzību, taču plānošanas kļūmes dēļ sēde bija iezīmēta tikai uz vienu stundu divu stundu vietā, tādēļ tika atrisināti daži procesuālie jautājumi, kā arī uzklausīts aizstāvja Egona Rusanova lūgums tiesai.

Savā lūgumā advokāts lūdza tiesai mainīt pierādījumu izskatīšanas kārtību, proti, sākt lietas skatīšanu ar apsūdzēto nopratināšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šādu lūgumu Rusanovs pamatoja ar to, ka lieta skar specifiskus tehniska rakstura jautājumus, kuru izpratne ir nepieciešama, lai varētu spriest taisnīgu tiesu. Tāpat aizstāvis lūdza tiesai nozīmēt vienu izbraukuma tiesas sēdi koģenerācijas stacijā, lai procesa dalībnieki varētu gūt vizuāli izpratni par tehnoloģijām, kas iesaistītas krimināllietā.

Process nebūs ātrs

Pēc lūgumu uzklausīšanas tiesa nozīmēja nākamo tiesas sēdi uz 5.martu plkst.14. Šajā tiesas sēdē tiks pieņemti lēmumi par izteiktajiem lūgumiem, kā arī par EM pieteikto kaitējuma kompensāciju. Paredzams, ka šajā tiesas sēdē procesa dalībnieki izteiksies par minētajiem lūgumiem.

Tiesa šodien arī nozīmēja vairākas citas tiesas sēdes uz nākamo gadu – 23.martu, 7.aprīli, 23.aprīli, 13.maiju un 14.maiju.

Lietā iesaistītie

Jau vēstīts, ka lietā apsūdzētie ir “Rīgas enerģija” esošais valdes loceklis Dzirkals un kādreizējais valdes loceklis Šaplaks.

“Firmas.lv” pieejamā informācija liecina, ka Dzirkals kopš 2018.gada 29.novembra ir uzņēmuma valdes priekšsēdētājs. Savukārt Šaplaks valdi vadīja no 2015.gada līdz 2018.gada novembra beigām.

Bez Dzirkala un Šaplaka un apsūdzēto sola sēdies arī Atis Horevs.

Ģenerālprokuratūra iepriekš paziņojumā presei, neizpaužot personu vārdus, norādījusi, ka uzņēmuma “Rīgas enerģija” valdes locekļi viltoja un izmantoja saturiski viltotus dokumentus, kuros iekļāva patiesībai neatbilstošas ziņas par elektroenerģijas ražošanas uzsākšanu koģenerācijas procesā.

Lietā apsūdzēts arī kāda cita uzņēmuma elektrotehniķis. Viņam uzrādīta apsūdzība par krāpšanas personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās un lielā apmērā mēģinājuma atbalstīšanu.

Valsts policijā kriminālprocess par iespējamo krāpšanos ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā tika sākts 2017.gadā pēc EM iesnieguma.

Reklāma
Reklāma

Uzziņa:

Saskaņā ar izsniegto atļauju “Rīgas enerģija” līdz 2017.gada 5.oktobrim bija jāuzsāk elektroenerģijas ražošana koģenerācijā. Lai pārliecinātos, ka stacija ir uzsākusi elektroenerģijas ražošanu koģenerācijā, ir jābūt sistēmas operatora, tas ir AS “Sadales tīkla”, parakstītam aktam par elektrostacijas atzīšanu kā derīgu paralēlam darbam ar sistēmu. Tāpat jābūt atļaujai par elektrostacijas pieslēgšanu sistēmai “Sadales tīkls” uz pārbaudes laiku ne mazāku kā 72 stundas.

Tomēr “TV3” raidījuma “Nekā personīga” filmēšanas laikā uzņēmuma “Rīgas enerģija” teritorijā netika konstatēta elektroenerģijas ražošana, tādēļ EM lūdza Valsts policiju pārbaudīt iespējamās krāpnieciskās darbības.

“Nekā Personīga” atklāja vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, “Sadales tīkla” testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora.

“Rīgas enerģija” iepriekš paziņojusi, ka kategoriski noraida publiskajā telpā izskanējušo informāciju par iespējamo krāpniecību saistībā ar elektroenerģijas ražošanu obligātajā iepirkumā.

Informācija par uzņēmumu

Kā liecina SIA “Firmas.lv” informācija, tad “Rīgas enerģijas” apgrozījums 2018.gadā bijis 3 544 915 eiro, bet uzņēmums strādājis ar 636 726 eiro lieliem zaudējumiem. Patlaban uzņēmumā valdē ir divas amatpersonas – valdes priekšsēdētājs Dzirkals un valdes loceklis Kārlis Laduss.

70% uzņēmuma daļu pieder “MP Holdings”, bet 30% – SIA “IVN Invest”. “MP Holdings” patiesie labuma guvēji ir Dzirkals, kā arī vairākos kriminālprocesos iesaistīta uzņēmēja Martinsona dēls Mārcis Martinsons un meita Mona Martinsone. Savu patiesā labuma guvēja statusu abi ieguvuši, jo viņi ir amatpersonas SIA “Profs Real Estate”, kam pieder 53,79% “MP Holdings” kapitāldaļu. “Profs Real Estate” vēsturiskais dalībnieks, ar 30% kapitāldaļām līdz 2015.gadam bija arī Martinsons.

Savukārt “IVN Invest” patiesais labuma guvējs ir Jekaterina Nikuļina. “Lursoft” pieejamā informācija liecina, ka viņa ir patiesais labuma guvējs vairākos ar Martinsonu ģimeni saistītos uzņēmumos, tostarp SIA “Moduls Engineering”, SIA “Dzintaru parks” un SIA “Tiff”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.