AS “Liepājas metalurgs” sagatavju cehs.
AS “Liepājas metalurgs” sagatavju cehs.
Foto: LETA

OIK energoietilpīgajiem uzņēmumiem samazinās no 2016. gada 0

Obligātās iepirkumu komponentes (OIK) maksājumu samazinājums energoietilpīgajiem uzņēmumiem tikts piemērots no 2016.gada 1.janvāra, šodien lēma valdība.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Ekonomikas ministrija (EM) informē, ka elektroenerģijas izmaksas ir viens no galvenajiem faktoriem, kas ietekmē ikvienas nozares konkurētspējas ne tikai nacionālā, reģionālā, Eiropas Savienības (ES), bet arī starptautiskajā līmenī. Īpaši šis aspekts ir attiecināms uz tiem uzņēmumiem, kas savu pamatdarbību ir izvērsuši energointensīvajās nozarēs, tādās kā metālrūpniecība, šķiedras ražošana, būvmateriālu ražošana. Šādos uzņēmumos izmaksas par elektroenerģiju var sasniegt līdz pat 40% no operacionālajām izmaksām, kas ir daudz augstākas nekā līdzīgos uzņēmumos ārpus ES, piemēram, Latvijas gadījumā Krievijā, Amerikas Savienotajās Valstīs, Ķīnā.

Ņemot vērā faktu, ka elektroenerģijas izmaksu kāpums ES ir vērojams jau kādu laiku, atsevišķas ES dalībvalstis ir izveidojušas īpašus valsts atbalsta mehānismus energointensīvās rūpniecības atbalstam, lai vismaz zināmā apmērā kompensētu elektroenerģijas izmaksu kāpumu. Šāda atbalsta esamība Latvijas energointensīvo uzņēmumu eksporta tirgos rada konkurences kropļošanu, nostādot šos uzņēmumus daudz nelabvēlīgākā stāvoklī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz ar to ir nepieciešams rast risinājumu šo uzņēmumu atbalstam, lai mazinātu elektroenerģijas izmaksu pieauguma negatīvo efektu uz šo uzņēmumu konkurētspēju ES eksporta tirgos ar līdzīgiem uzņēmumiem no citām ES dalībvalstīm vai eksporta tirgos trešajās valstīs, kur elektroenerģijas izmaksas var būt līdz pat divām trim reizēm zemākas nekā Latvijā.

EM norāda, ka enerģētikas politikas pamatnostādnēs jāparedz pasākumus, kas ir vērsti uz OIK maksājumu samazinājumu energoietilpīgajiem uzņēmumiem, pamatojoties uz tiem principiem, kādus noteikusi Eiropas Komisija (EM).

Tāpat paredzēts, ka līdz 2014.gada 31.decembrim EM sadarbībā ar Finanšu ministriju iesniegs EK saskaņošanai atbalsta mehānismu, lai samazinātu līdzdalību enerģijas, kas ražota no atjaunojamajiem energoresursiem, finansēšanā Latvijas energoietilpīgajiem uzņēmumiem.

EM vēlas noteikt, ka OIK maksājumu samazinājums energoietilpīgajiem uzņēmumiem ir piemērojams no 2017.gada 1.janvāra ar nosacījumu, ja ir saņemts EK lēmums.

Ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) iepriekš biznesa portālam “Nozare.lv” atzina, ka Vācijā lielie uzņēmumi saņem pamatīgas obligātās iepirkumu komponentes (OIK) atlaides un šāds ceļš būtu lietderīgs arī Latvijai. Viņš uzsvēra, ka OIK ietekmi visvairāk izjūt tieši ražojošie uzņēmumi, no kuriem daudzi patērē elektroenerģiju lielos apjomos.

“Vācijā tāds valsts atbalsts saviem ražotājiem eksistē un lielie uzņēmumi saņem pamatīgas OIK atlaides. Šāds ceļš būtu lietderīgs arī Latvijai,” uzskata ministrs. Pēc viņa teiktā, AS “Liepājas metalurgs” ir viens no uzskatāmākajiem piemēriem, kad OIK atlaides ir būtiskas uzņēmuma veiksmīgai darbībai.

Reklāma
Reklāma

Ministrs uzskata, ka OIK izmaksām ir būtiska ietekme uz vairāku Latvijas uzņēmumu darbību, kā, piemēram, AS “Valmieras stikla šķiedra” (VSŠ) un SIA “Cemex”. OIK izmaksas arī var būtiski ietekmēt investora piesaisti un darbības atsākšanu “Liepājas metalurgā”.

Dombrovskis atzīst, ka arī potenciālajiem investoriem šāds atbalsts būtu vēl viens arguments par labu investīcijām ražošanā Latvijā. “VSŠ piemērs ir pamācošs – augstu energoresursu izmaksu dēļ uzņēmums atver ražotni ASV, nevis Latvijā,” teica ministrs.

Jau ziņots, ka no šā gada 1.aprīļa obligātā iepirkuma komponente (OIK) ir samazināta par 0,01 eiro centu, līdz ar to elektroenerģijas maksājumā tā ir 0,02679 eiro par kilovatstundu.

Elektroenerģijas tirgus likums nosaka, ka koģenerācijas stacijās un no atjaunojamiem energoresursiem saražotās elektroenerģijas izmaksas sedz visi Latvijas elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam. Šīs izmaksas maksājumā par elektroenerģiju veido tā saukto obligātā iepirkuma komponenti jeb OIK.

OIK apmērs ir atkarīgs no obligātā iepirkuma elektroenerģijas cenas un elektroenerģijas tirgus cenas starpības, kā arī saražotā elektroenerģijas apjoma. OIK apmēra ierobežošanai šogad valsts budžetā ir paredzēta dotācija. Līdz šim šādas dotācijas netika piešķirtas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.