Foto: M.Bērziņa, VAAD

Ogulāju slimības un kaitēkļi pagājušā gada sezonā 0

Evelīna Freimane, VAAD

Slimības

Pavasara un vasaras sausuma dēļ arī ogulājiem šis gads nebija viegls, jo samazinājās to spēja pretoties kaitēkļiem un slimībām.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

2018. gadā, sākot no aprīļa pēdējās nedēļas, uz ogulājiem tika novērota ogu krūmu kausiņrūsa. Vislielākā slimības izplatība tika novērota no 21. maija līdz 10. jūnijam, vidēji 10%. Salīdzinot trīs gadu periodu, 2018. gadā ogu krūmu kausiņrūsa sāka izplatību par divām nedēļām agrāk.

Upeņu ziedēšanas beigu stadijā (AS 69) uz lapām parādījās ogulāju sīkplankumainības pazīmes ar 10% izplatību, bet līdz jūnijam izplatība jau sasniedza 14%.

CITI ŠOBRĪD LASA

No jūlija sākuma līdz jūlija beigām VAAD prognožu speciālisti konstatēja arī ogulāju lapu iedegas pazīmes uz ogulājiem, atsevišķos dārzos ar izplatību līdz pat 40%, kad upenes un jāņogas bija sasniegušas novākšanas gatavību un ogu nobiršanas stadijas (AS 87–89).

Zemeņu stādījumos gandrīz katru gadu novēro plankumainības. Arī 2018. gada veģetācijas sezonā tika novērota neliela zemeņu lapu baltplankumainības un brūnplankumainības izplatība, bet šo slimību masveida izplatība netika novērota. Plankumainības uz zemeņu lapām saglabājās visas sezonas garumā, bet vislielākā izplatība tika novērota jūlija otrajā dekādē jauno lapu veidošanās stadijā (AS 91).

Citus gadus lielu daļu ražas sabojā pelēkā puve, tomēr 2018. gadā šī problēma ogu audzētājus skāra daudz mazāk nelielo nokrišņu dēļ. Tika novērotas arī tādas slimības kā iedegas un dzinumu kalšana, tomēr to izplatība bija maza – 2 līdz 8%.

Kaitēkļi

Jāņogas un upenes 2018. gadā invadēja vairāki kaitēkļi. 16. aprīlī, veicot upeņu monitoringu, tika pamanīti upeņu pumpuru ērču bojāti pumpuri lapu plaukšanas sākuma stadijā (AS 10) ar vidēji 17% izplatību. Dažos dārzos ērču izplatība sasniedza 64%. Siltā un sausā laika dēļ ērču izplatība pagājušajā gadā bija lielāka nekā gadu iepriekš.

Maija sākumā tika novēroti jāņogulāju pumpuru kodes kāpuru bojāti upeņu un jāņogu dzinumi ar nelielu (2%) izplatību. Vēl uz jāņogām ar nelielu izplatību tika novērotas jāņogu sarkanpangu laputis. Jāņogulāju stiklspārņu izplatība 2018. gadā bija nedaudz mazāka kā 2017. gadā. Maija 3. nedēļā vidējā stiklspārņu izplatība bija 4%.

Maija pirmajā nedēļā, kad avenēm bija redzami atsevišķi zaļie pumpuri (AS 57), tika novēroti pirmie aveņu ziedu smecernieki. Aveņu ziedu smecernieki barojas ar ziedpumpuriem, kuri bojājumu dēļ neatveras, un tādēļ samazinās raža. Iepriekšējā gada sezonā vislielākā smecernieku izplatība novērota maija trešajā dekādē, kad sasniedza 6%. Šie kaitēkļi novēroti arī zemeņu stādījumos, nereti smecernieki savairojas masveidā un nodara lielus bojājumus.

Reklāma
Reklāma

Patīkamo vasaras laikapstākļu dēļ uz avenēm savairojās parastā tīklērce ar izplatību līdz 35% laika periodā no 16. līdz 24. maijam.

Zemenes vairāk apskādēja tripši, atsevišķos dārzos sabojājot līdz 90% ražas.

Iepriekšējā gadā smiltsērkšķu stādījumos, līdzīgi kā citus gadus, bija sastopamas smiltsērkšķu mušas, tikai ar nedaudz mazāku izplatību, tomēr atsevišķos dārzos šo kaitēkļu dēļ raža būtiski samazinājās. Pirmās mušas uz dzeltenajiem līmes vairogiem novēroja 27. jūnijā, kad augļi bija sasnieguši 70% no raksturīgā lieluma (AS 77). Jūlija sākumā mušu skaits pieauga līdz vidēji 22 mušām uz viena vairoga, bet visaktīvākā mušu lidošana konstatēta 18. jūlijā Jelgavas novadā (231 muša) augļu krāsošanās sākumā (AS 85). Smiltsērkšķu raibspārn­mušas katru gadu audzētājiem sagādā problēmas, tomēr katrā dārzā situācija atšķiras atkarībā no lietotajām augu aizsardzības metodēm.

Lai šosezon samazinātu kaitīgo organismu ietekmi uz kultūraugiem, jāseko līdzi gan laikapstākļiem, gan kultūraugu attīstības stadijām. Noderīgu informāciju par aktualitātēm var atrast arī VAAD mājaslapā: http://noverojumi.vaad.gov.lv.
Vairāk par kaitēkļiem lasiet šeit

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.