Foto – Timurs Subhankulovs

Ogu un augu būvēts organisma “aizsargmūris” 0

Dabas vielu zāles un produkti, kas satur daudz vitamīnu, ir spēcīgi līdzekļi cīņā ar vīrusiem, baktērijām un sēnītēm.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Ir cilvēki, kuri, šķiet, nekad neslimo. Ne viņiem temperatūras, ne iesnu vai sāpju kuņģī! Apkārtējie bieži vien domā: “Re, kā paveicies! Droši vien labi gēni!” Bet ne vienmēr tas tā ir. Mēs paši varam paaugstināt organisma pretošanās spējas pret dažādiem slimību ierosinātājiem.

 

Stiprināšana ikdienā

Lielu daļu infekcijas slimību izraisa vīrusi. Ar tiem viegli inficēties, jo pilienu veidā izplatās pa gaisu vai nonāk tiešā kontaktā. Lai organisms spētu turēties pretī, ikdienas uzturā vēlami produkti, kas stiprina imunitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pamatīga C vitamīna deva ir upenēs – pieckārt vairāk nekā citrusaugļos. Arī saldētas saglabā savas vērtīgās īpašības, tāpēc šīs ogas ir ieteicamas visa gada garumā.

Ar patogēniem, kas izraisa vīrusu slimības, aktīvi cīnās arī aromātiskā garšviela – kanēlis. To pa šķipsnai var piebērt rīta kafijai.

Avenēs, dārza un meža zemenēs un granāt­ābolos ir organiskās skābes. Tās enerģiski neitralizē brīvos radikāļus un novājinātam organismam ļauj turēties pretī vīrusiem.

Dabas radītais mikroelements hroms bloķē vīrusu nonākšanu organisma šūnās. Visvairāk tā ir griķos, graudaugos un sierā. Tomēr, ja ir enterovīrusu izraisīta infekcija, par šiem produktiem jāaizmirst, jo tie tikai pastiprina zarnu iekaisumu, bet ogas stimulē rūgšanu un intoksikāciju. Toties cepti āboli ir pašā laikā!

Cilvēkiem ar lieko svaru var būt tā sauktie slinkie limfocīti. Tas nozīmē, ka tauki ielenc imūnās šūnas, un tās sliktāk tiek galā ar vīrusiem.

 

Ar higiēnu un dabas antibiotikām

Vīrusu sabiedrotie ir mikrobi. Ja uzbrukumā iesaistās arī tie, parasta saaukstēšanās pārvēršas par nejauku iekaisumu. Tāpēc nedrīkst aizmirst par vienkāršāko – rūpīgu roku mazgāšanu. Lai atbrīvotos no mikrobiem, rokas ar ziepēm ir jāmazgā ne mazāk kā 30 sekundes.

Ja rokas nav tīras, pieskaršanās sejai, acīm un degunam ir vienkāršākais veids, kā caur gļotādām organismā nonāk baktērijas.

Pārbaudīts antibakteriāls līdzeklis ir ķiploks. To sev tīkamā daudzumā var pievienot ēdienam. Ķiplokos ir allicīns, kas rada specifisko aromātu. Šī viela baktērijas nevis iznīcina, bet gan neļauj tām vairoties, un organisms pamazām ar tām tiek galā. Var arī paeksperimentēt, sagriežot nelielos gabaliņos divas ķiploka galvas, pievienot trīs sagrieztus citronus, sešas karotes medus un glāzi ūdens. Šādas vitamīnu mikstūras deva ir viena tējkarote pēc katras ēdienreizes.

Reklāma
Reklāma

Ja nepatīk ķiploku aromāts, varbūt der mārsila vai timiāna uzlējums. Abi ir līdzīgi – viens ir savvaļas, otrs – kultivēts augs. Taču abos ir ēteriskās eļļas, kas darbojas kā dabīgi antibiotiķi, jo iznīcina baktērijas.

Biešu sula tīrā veidā nav baudāma, tāpēc tai ieteicams pievienot dažas tējkarotes citrona sulas vai rīvētu saldu ābolu. Šo sakņu purpursarkanās krāsas pigments betanīns nonāk baktērijās un aizkavē to vairošanos. Piedevām bietēs ir folskābe, dzelzs, kālijs, jods un magnijs.

 

Probiotikas pret stresu

Sēnītes sevi piesaka pēc pārciestām slimībām, kad organisms ir novājinājies. Lai izvairītos no to uzbrukuma, vajag iespējami drīzāk atjaunot normālu mikrofloras stāvokli.

Kefīrs un jogurts ar pienskābajām baktērijām, kas zināmas kā probiotikas, normalizē zarnu mikrofloru, taču produktā tām jābūt pietiekamā daudzumā, lai būtu jēga no pāris glāzēm, nevis vairākiem litriem dienā.

Ja par disbakteriozi atgādina kolikas, ir kāda nepatīkama tautas metode – ik pēc divām stundām jāiedzer karote augu eļļas, uzdzerot divus malkus silta kumelīšu novārījuma. Šim augam ir dezinficējoša un spazmolītiska iedarbība. Runā, ka palīdz ar otro piegājienu.

Intīmajai higiēnai sēnīšu uzbrukuma gadījumā izmantojami mazgāšanas līdzekļi, kuru vides skābums ir 3,8 – 4,5 pH. Ārkārtas gadījumos sievietēm paredzētas vaginālās svecītes ar probiotikām.

Diemžēl ikdienas stresa dēļ organisms pastiprināti producē hormonus – kortizolu un adrenalīnu. Tie nogurdina imunitāti, un sēnītes vairojas intensīvāk.

Akurāt pēc slimošanas vairāk ļaunuma nekā labuma ir no balto miltu produktiem. Arī tie strādā sēnīšu labā.

 

Vitamīnu kapsulas

Pa laikam aktualizējas interneta joks: igauņu zinātnieki izpētījuši, ka visvairāk vitamīnu ir… aptiekā. Tur patiešām ir daudz vitamīnu! Tostarp uztura bagātinātājos, kas ražoti no dabas vielām.

“BENU aptieku” farmaceite Māra Zariņa uzskaita iecienītus preparātus, kuros ir mellenes: Blue Berry, Visionace ar luteīnu, Bio-Vision, Visan Lutein un AP Melleņu ekstrakts. Šie līdzekļi ir vērtīgi palīgi arī redzes saglabāšanā. Aptiekā nopērkamas žāvētas mellenes, ko izmantot tējai vai novārījumam caurejas gadījumā.

Daudz bioloģiski aktīvu vielu ir dzērvenēs, tādēļ šīs ogas ir efektīvs iekaisumu ārstēšanas līdzeklis, pasargā no infekciju attīstības urīnceļos un nierakmeņu veidošanās. Populāri uztura bagātinātāji ir Cran Berry Lady Comfort, dažādu veidu Urinal un Nefrosan balzams. Šie preparāti labvēlīgi ietekmē galvenokārt urīnizvades sistēmu, palīdz izvadīt patogēnās baktērijas, veicina labvēlīgās mikrofloras attīstību un imūnsistēmas darbību.

Arī mežrozītes, pīlādža, melnā plūškoka, smiltsērkšķa, vilkābeles un citās ogās ir daudz C vitamīna. Piemēram, mežrozītes augļos – pat 10 – 50 reižu vairāk nekā citronos. Šis vitamīns nosaka Sambucus plūškoka ogu sīrupa vērtību. Rosavit sīrupā toties ir pīlādža ogas un mežrozītes augļi. Aptiekās nopērkama arī smiltsērkšķu eļļa un vilkābeles tinktūra, ekstrakts, tēja un tabletes.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.