Foto EPA/LETA

Ofšorizācija Latvijā ekonomikā palielinājusies 0

Ofšoru uzņēmumu skaits pēdējos gados ir audzis, liecina “Creditreform” pētījums. 2012. gadā uzņēmumu ar ofšora kapitālu bija 1,3 tūkstoši, bet pērnā gada vidū – 1,7 tūkstoši (ar vismaz 1% ofšora kapitāla). Turklāt ofšori konkurē arī savā starpā par iespēju piesaistīt uzņēmumus, un arī Latvijā redzama situācija, ka vieni ofšori kļūs populārāki, kamēr citu nozīmība rūk.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Vērtējot ofšoru investīciju apjomu, 2012. gada sākumā uz ofšoru valstīm varēja attiecināt 1,4 miljardus eiro jeb 15%, savukārt 2015. gada beigās tie bija jau 17%, liecina Latvijas Bankas dati. Liekot kopā pieejamo informāciju par ārvalstu un ofšoru uzņēmumu skaita un investīciju apjoma izmaiņām, jāsecina, ka visdrīzāk aktīvāk ofšoru zonas māk un spēj izmantot lielie uzņēmumi, kuru rīcībā ir pietiekami finanšu līdzekļi, lai algotu attiecīgos konsultantus, kā arī ir lielākas iespējas samaksāt nodokļos pēc iespējas mazākas summas.

Latvijā, vērtējot pēc tiešo investīciju apjomu, populārākie ofšori ir Eiropā. Nepārprotams līderis ir Kipra, pēdējo piecu gadu laikā šīs valsts “investīcijas” Latvijā ir divkāršojušās, sasniedzot 1,2 miljardus eiro 2015. gada beigās. Tālākā “topā” ir īstie ofšori. Ar vairāk nekā 10 miljonu eiro vērtām investīcijām ir redzamas četras teritorijas: Britu Virdžīnas, Beliza, Angilja un Lihtenšteina. Savukārt Seišelu salas, Panama, Kaimanu salas, Mena un Gērnsija ir atbildīgas par 5-8 miljonu eiro lielām investīcijām. No citām ofšoru valstīm ieguldījumi Latvijā ir nenozīmīgi, bet to daļas vispār nav, piemēram, Arubas, Bermudu salām, Bahamu salām, Vanuatu, Tērksas un Kaikosas utt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Panamas uzņēmumu ieguldījumi Latvijā ir samērā nelieli, un pēdējo gadu laikā svārstās ap 7-8 miljoniem eiro. Šobrīd ir reģistrēti vairāk nekā 80 uzņēmumi, kuru pamatkapitālā ir ieguldījumi no Panamas, tomēr tikai puse no tiem sasniegusi jebkādu “taustāmu” finanšu rezultātu 2014. gadā. Apskatot vien šos 45 uzņēmumus ar Panamas kapitālu, var pamanīt, ka, izmantojot ofšora kompānijas, tiek veidotas samērā sarežģītas struktūras. Piemēram, sarakstā var redzēt ar ventspilniekiem saistīto uzņēmumu “Puses”, vienīgi jāatzīmē, ka ar S.T.G.M. nav saistīts “Aerodium” īpašnieks Ivars Beitāns.

Panamā bāzētais birojs “Mossack Fonseca”, kura dati tika nopludināti, darbojās un reģistrēja uzņēmumus visā pasaulē, visvairāk ārzonu kompāniju tas dibinājis Britu Virdžīnu salās. Britu Virdžīnas tiešām ir populāra ofšoru teritorija, tomēr pēdējā gada laikā šīs valsts ieguldījumi Latvijā nav būtiski mainījušies, esot gandrīz 60 miljonu eiro apmērā. Pēc skaita tie ir apmēram 150 uzņēmumi. Jāņem vērā, ka ne tikai Latvijas, bet arī ārvalstu kompānijas ofšorizējas.

Plašāk un Panamā reģistrēto Latvijas uzņēmumu īpašnieku saraksts – “LA” 13.aprīļa numurā

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.