Foto – Shutterstock

Odiem pieteikts karš. Kādi līdzekļi palīdz, lai viņi par jums zaudētu interesi 1

Par vasaru priecājas visi, protams, arī odu, knišļu, mušu un dunduru bari. Turklāt tas notiek uz cilvēku nervu un veselības rēķina. Ko darīt?

Reklāma
Reklāma

Lai lido prom!

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Rīgas Austrumu slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Māris Liepiņš mierina, ka Latvijā bīstamākie kukaiņi ir ērces, jo tās vienīgās pārnēsā infekcijas slimības un var izraisīt encefalītu un Laimas slimību. Daudziem veselības problēmas sagādā arī bites un lapsenes, bet to dzēlieni kaitē galvenokārt alerģiskiem cilvēkiem.

Odi Latvijā slimības nepārnēsā, bet to dzēlieni var būt ļoti sāpīgi un dažkārt radīt alerģiskas reakcijas: niezi, apsārtumu, izsitumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikt galā ar uzmācīgajiem kukaiņiem palīdz labi zināmie un pārbaudītie izsmidzināmie līdzekļi. Veikalos un aptiekās nopērkamajiem līdzekļiem jābūt drošiem cilvēka veselībai, jo nepareizi un aplami lietotas indes var nodarīt vairāk ļauna nekā oda dzēliens. Tāpēc repelentu krēmi, losjoni, geli, emulsijas, aerosoli un zīmuļi uz atklātām ķermeņa vietām un zem plāna apģērba jālieto, ievērojot instrukcijā dotās rekomendācijas.

Aerosoli lidojošo kaitēkļu iznīcināšanai jāizmanto tikai slēgtās telpās, aizverot logus un durvis. Pēc pusstundas vai cita laika, kas norādīts lietošanas instrukcijā, telpa jāizvēdina, lai pašiem nenāktos elpot indi. Tiesa, kad aromāts būs izvēdinājies, lidojošie mošķi drīz vien atkal būs klāt.

Der zināt, ka odi mēdz lidot apmēram līdz 10 m augstumam, tāpēc daudzdzīvokļu namu zemāko stāvu iedzīvotājiem, atverot logus vai balkona durvis, lieti noder moskītu tīkls. Ja tas iepriekš jau lietots, jāpārbauda, vai nav radušies caurumi. Labāk, ja tīkls ir dzeltenā krāsā, jo kukaiņiem tas ir briesmu signāls. Vakara stundās tīklam var uzsmidzināt repelentu. Ja vaļā tur vēdlodziņu, tā rāmi der apsmērēt ar repelentu zīmuli.

Odiem un knišļiem nepatīk tomātu lakstu aromāts, tālab uz balkona vai palodzes ieteicams novietot dažus stādus. Odi necieš arī vērmeles un biškrēsliņus – šos augus var saplūkt laukos gar ceļmalām, sasiet slotiņas un pakarināt gar loga ailām. Jāpiebilst, ka ceļmalā vāktos tējām lietot nedrīkst un jebkurā vietā lasītajiem vērtība zūd, žāvējot tos saulē.

Īsts odu midzenis ir piemājas dīķis, jo stāvošā ūdenī odi vairojas. Ja iespējams, ūdenstilpē jāielaiž zivtiņas, kas ar lielu prieku mielojas ar kāpuriem. Lai notiktu ūdens apmaiņa, dīķī var ierīkot strūklaku.

Mūsdienīgs un ekoloģisks veids ir ierīces, kas izplata ultraskaņas signālu. Tās darbojas ar baterijām, kukaiņus atbaida pāris metru rādiusā un ieliekamas kabatā, lai var droši doties pie dabas. Līdzīgi atbaidītāji paredzēti telpām, un tie pieslēdzami pie elektriskās strāvas.

Reklāma
Reklāma

Odu lamatas domātas lielām, atklātām telpām. Ierīces izplata ogļskābo gāzi, kas līdzinās tai, ko izelpo cilvēks. Tiklīdz ods, knislis vai dundurs pietuvojas, iebūvētais ventilators kukaini iesūc un iznīcina.

Insektu lampas izmanto ārā. To mirguļojošā luminiscējošā gaisma pievilina kukaiņus. Tie nonāk uz ierīces moskītu tīkla un elektrisko mikroimpulsu dēļ iet bojā. Šādu lampu var ērti novietot dārza lapenē, uz balkona vai lodžijas.

Drošības pasākumi

Cilvēka izelpotā ogļskābā gāze, ķermeņa siltums un sviedru aromāts asinssūcējiem kukaiņiem ir nekļūdīgs orientieris. Lai tā nenotiktu, der vismaz noskaloties dušā. Ir pat pētījumi, ka B1 vitamīns jau pēc 10 dienu lietošanas cilvēku padara kukaiņiem negaršīgāku.

Tomēr, dodoties dabā, jāatrod piemērotākais līdzeklis pret odiem un pat ērcēm. Der arī pašgatavotie! Piemēram, sajauc 20–25 pilienus citrona, eikalipta vai lavandas ēteriskās eļļas, ēdamkaroti degvīna un ēdamkaroti bāzes eļļas. Vēl var paspēt pelašķus nedēļu noturēt degvīnā, lai ierīvētos ar šo izvilkumu. Savukārt krustnagliņu esenci iegūst, tās divas nedēļas noturot olīveļļā.

Aptiekās nopērkamie pret­insektu līdzekļi īpaši uzmanīgi jālieto bērniem. Vairākums preparātu paredzēti mazuļiem no divu gadu vecuma. Pieaugušajiem domātos pretinsektu pieniņus vai želejas drīkst izmantot bērniem no septiņu gadu vecuma. Pretodu aproces nav ieteicamas līdz sešu gadu vecumam.

Preparātu nepieciešams uzklāt tikai atklātajām ķermeņa daļām, un to atkārto atkarībā no līdzekļa iedarbības laika. Lietojot biežāk, nekā norādīts, bērna āda tiek kairināta. Aerosolu var uzpūst arī uz plāna apģērba. Līdzekļus nedrīkst izmantot, ja ir savainota vai iekaisusi āda.

Pēc preparāta lietošanas obligāti jānomazgā rokas. Atgriežoties mājās, arī iepriekš uzklātais līdzeklis no ādas jānoskalo.

Ja no odiem nav izdevies sevi pasargāt, niezi un pietūkumu palīdz novērst speciāli geli. Koduma vietu var apsmērēt ar sodas ūdeni vai īslaicīgi izlīdzēties ar aukstu kompresi, bet kasīt nedrīkst (ja tas tomēr noticis, palīdz briljantzaļā spirta šķīdums).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.