Odere kantainam skurstenim. Kā ir ar vilkmi? 0
Vēlos uzzināt vairāk par kvadrātveida šamota dūmeņu oderēm. Esmu dzirdējis, ka tās labāk aizpilda kvadrātveida skursteņa dūmkanālu. Kā ir ar vilkmi? PĒTERIS Valmierā
Par vilkmi neviens nav sūdzējies
“Visbiežākais jautājums, ko uzdod pasūtītāji, – kā šādos skursteņos mainās vilkme. Zināms, ka apaļa caurule nodrošina vislabākos vilkmes parametrus. Teorētiski tā ir, taču ķieģeļu skursteņi pastāvējuši gadsimtiem ilgi un nebūt nav apaļi. Par vilkmi neviens nav sūdzējies, jo tā lielākoties atkarīga no dūmeņa šķērsgriezuma laukuma un garuma, mazāk no formas. Turklāt, Plewa keramikas caurules nav kantainas – to stūri ir noapaļoti,” skaidro Latvijas Amatniecības kameras sertificēts meistars, uzņēmuma “Skursteņmeistars” direktors Guntis Brakmanis.
Ar šādu cauruļu formu perfekti tiek izmantota esošā skursteņa dūmeja. Ievietojot apaļu čaulu, stūri paliek neizmantoti, un dūmkanāla šķērsgriezums kļūst ievērojami mazāks.
Skurstenim ar pagriezieniem nederēs
Mūrējot ķieģeļu skursteņus, parasti veidojas divu izmēru skursteņa šķērsgriezumi – ķieģelis uz ķieģeli (25 x 25 cm; 1. zīmējums) vai viens ķieģelis (15 x 25 cm; 2. zīmējums). Pēdējo un vēl mazākus gan izmanto ventilācijas kanālu ierīkošanai.
Mazākais keramikas caurules iekšējais šķērsgriezums, ko piedāvā vācu ražotāji, ir 12 x 12 cm. Sienas ir 2 cm biezas, tāpēc esošā skursteņa dūmkanāla šķērsgriezumam jābūt vismaz 16 x 16 cm. Līdz ar to skurstenī ar viena ķieģeļa šķērsgriezumu to ievietot nevar. Tāpat vienmēr ir arī kādas nobīdes, mūrjavas paliekas, kas var traucēt čaulas ievietošanu. Mazais izmērs būs pietiekams vienīgi pirts krāsniņas vai nelielas ilgdedzes krāsniņas vajadzībām.
“Parasti izmantojam caurules ar iekšējo diametru 16 x 16 cm. Tas atbilst apaļai caurulei ar 180 mm diametru. Savukārt 18 x 18 cm caurules šķērsgriezums atbilst apaļai caurulei ar 200 mm diametru. Tas ir pietiekami jebkura mājsaimniecībā izmantojama apkures katla pievienošanai. Šāda izmēra caurule derēs arī kamīniem. Skurstenim gan jābūt taisnam, bez pagriezieniem. Pretējā gadījumā keramikas cauruli ierīkot nevar. Varam izgatavot ovālas formas metāla oderes ar nepieciešamajiem pagriezieniem,” piedāvā meistars.
Siltinājums – metāla oderēm
Ievietojot skurstenī keramikas čaulu, attālums starp ķieģeļiem un keramikas čaulu ir ļoti mazs. Bērt siltinājumu nav nepieciešams. Skursteni nosedz ar noslēgplāksni, un mazais attālums veido termosa efektu. Metāla čaulas gadījumā gan izmanto beramus siltinājuma materiālus vermikulītu vai perlītu, lai skurstenis neatdzistu un tajā neveidotos kondensāts.
Ielaiž no augšas
“Vienmēr pirms darbu sākšanas apsekojam dūmeni. Veicam mērījumus un noskaidrojam darba apjomus: kāda ir iespēja nokļūt uz jumta, kādi papildu materiāli un darbi nepieciešami,” teic Guntis Brakmanis.
Čaulu skurstenī ievieto ar speciālu vinču no skursteņa augšgala. Vinču novieto uz skursteņa gala. Caurules ir 50 cm garas, un 18 x 18 cm šķērsgriezuma gadījumā viens elements sver 10 kilogramu. Elementus savieno ar speciālu līmi.
Viens metrs šādas čaulas izmaksās nepilnus 40 eiro, montāžas izmaksas ir 20–35 eiro par metru atkarībā no objekta sarežģītības pakāpes. Šajā cenā ietilpst arī čaulas pieslēgšana apkures ierīcei, tīrāmās lūkas ierīkošana. Lai arī cena var šķist augsta, salīdzināt ar metāla oderi nevar. Keramikas caurulei, ja tā pareizi ierīkota un ekspluatācijas laikā netiek mehāniski bojāta vai tajā nav deguši sodrēji, ir mūža garantija. Metāla odere kalpos salīdzinoši īsāku laiku. Turklāt šajās keramikas caurulēs ir ieklāta stikla glazūra. Tas nozīmē, ka jebkurš mitrums, kas iekļūs dūmenī vai izveidosies dažādu apstākļu dēļ, notecēs līdz savākšanas traukam un neizsūksies ārpus čaulas.
Jāatceras, ka neviens skurstenis nav paredzēts sodrēju dedzināšanai tajā, bet tikai dūmgāzu novadīšanai. Tāpēc divas reizes gadā skurstenis jātīra, kā to paredz pastāvošie ugunsdrošības noteikumi. Pašlaik to izdarīt ir pēdējais brīdis.