Foto – Shutterstock

Atvairāmies no odiem ar pašu gatavotu pretodu līdzekli vai pirkto. Oda snuķim nepatiks! 0

Daži odu kodumi visas vasaras laikā ir tīrais nieks, taču, uzbrūkot bariem, šie kukaiņi traucē baudīt saulrietu, strādāt dārzā vai vingrot pie upes. Par laimi, to atbaidīšanai ir ne mazums līdzekļu, kas izsmidzināmi uz apģērba vai tieši uz ādas.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Novērots, ka odus piesaista tumšas krāsas apģērbs, taču svarīgākais lidojošo asinssūcēju orientieris ir sviedru smaka un izelpotā ogļskābā gāze. Tā vēl vairāk pastiprinās karstumā un lielas fiziskās slodzes laikā, kad organisms izdala pienskābi. Tāpēc tīra miesa odiem nešķiet tik apetītlīga, lai gan kož un dzeļ tāpat.

Diemžēl odiem vēl patīk mūsu uzturā lietotā pārtika, kas bagāta ar nātriju un kāliju, kā arī kosmētika un parfimērija ar ziedu vai augļu aromātu. Turklāt daļa odu ir gardēži un priekšroku dod kājām un citām ķermeņa daļām, kas atrodas tālāk no sirds, jo tur temperatūra ir zemāka. Savukārt tumsā kukaiņi guļošo ķermeni atrod pēc tā izstarotā siltuma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izvēloties pretodu līdzekļus, ir vērts pārliecināties,

• vai sastāvā ir dabiskas vai sintētiskas vielas,

• kāda ir aktīvās vielas koncentrācija, darbības ilgums,

• vai līdzeklis paredzēts tikai odu vai arī citu kukaiņu atbaidīšanai,

• kādi piesardzības pasākumi jāievēro.

Jo vairāk cilvēks izdala šos aromātus un ogļskābo gāzi, kā arī ķermeņa siltumu, jo lielāka iespēja, ka tieši viņu atradīs odi, dunduri un citi knišļi.

Pašdarinājumi

Foto – Shutterstock

“Apotheka” farmaceite Ivanda Krastiņa stāsta, ka odiem, knišļiem, dunduriem un pat ērcēm nepatīk spēcīgi smaržojošas augu ēteriskās eļļas. Vislielākais nelabums šiem kukaiņiem ir no eikalipta, Austrālijas tējaskoka, piparmētras, anīsa, baldriāna, lavandas, bergamotes un citronellas ēteriskās eļļas. Atbaida arī krustnagliņu un kanēļa eļļa – kā viena, tā otra labi noder, lai no odiem pasargātu mazus bērnus, ja vien viņiem šīs ēteriskās vielas nerada alerģiju.

– Īpaši efektīvs un dabisks līdzeklis cīņā ar lidojošajiem labsajūtas traucētājiem ir vairāku ēterisko eļļu maisījums. Atkarībā no aromāta stipruma 7–25 pilienus ēterisko eļļu kokteiļa atšķaida ar 25 ml persiku, vīnogu kauliņu, olīvu vai citas bāzes eļļas. Ieziežot ar šo maisījumu atklātos ādas laukumus, kukaiņus varēs atvairīt daudz labāk. Taču uz sejas ēteriskās eļļas smērēt nedrīkst, jo tās ir pārāk koncentrētas un var kairināt maigo sejas ādu vai pat elpceļus, – tādi ir farmaceites padomi.

Reklāma
Reklāma

Gatavā prece

Arī aptiekā var nopirkt dažādas ēteriskās eļļas. Ja tās nav pa prātam, kukaiņu atvairīšanai paredzētie repelenti pieejami aerosolu, spreju un smērējamu zīmuļu veidā. Daļa šo līdzekļu satur dabiskas ēteriskās eļļas, citi – ķīmiski sintezētas vielas.

Bērniem vairāk piemēroti dabiskie preparāti. Viņiem repelenti jālieto īpaši piesardzīgi, bet, ja nav alerģisku reakciju, to var droši darīt. Ja rodas problēmas, piemēram, apsārtusi āda, repelentus jāpārtrauc lietot un par citu alternatīvu jāvaicā ārstam vai farmaceitam.

Gan ēteriskās eļļas, gan sintētiskie repelenti atbaida visus knišļus un kukaiņus – atšķiras tikai līdzekļu aktīvās darbības laiks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.