Oda dillēm. Mairas Karstās traukus izdaiļo diļļu čemuri 0
Mairai Karstai, tuvojoties savai jaunās vingrotājas karjeras virsotnei, gadījās smaga trauma, kas viņu uz pāris gadiem iespundēja Krimuldas sanatorijā. Par vingrošanu vairs nebija ko īsti sapņot un likās, ierastā dzīve sagruvusi. Kad jau varēja brīvi staigāt, Maira reiz nokāpa sanatorijas pagrabā, kur veca keramiķe bija iekārtojusi sev darbnīcu. Garie plaukti ar krūzēm un podiem, no krāsns izņemtie sarkanā gaismā kvēlojošie trauki… tas viss atgādināja kādu sievišķi raganisku burvestību. Meitene sāka nodarboties ar veidošanu un vingrošanas trauma aizmirsās.
Mākslas akadēmijā keramiķei iznāca pamācīties arī pie leģendārā Pētera Martinsona. Vislielākais pārbaudījums bija studijas Humbolta universitātē (Kalifornija). Amerikā Maira iemācījās strādāt ar plastisko akmens masu un krāsaino angobu. Latvijā bija salīdzinoši maz angobas toņu, toties Amerikā bija patiešām liela košu, skaistu krāsu izvēle. Studenti bija bagātīgi apgādāti ar mācību materiāliem un ar krāsu pigmentiem varēja spēlēties, cik tik uziet. Keramiķe jauca pigmentus ar balto mālu, lika to kārtu kārtām un skaloja nost… Uz latvietes radošo uzdrīkstēšanos amerikāņi skatījās ar lielu interesi un reizēm mācījās.
Pagājušajā rudenī keramiķe Maira Karstā savā piemājas dārzā saplūca bagātīgu diļļu klēpi. Viņas uzmanību piesaistīja milzīgās diļļu ziedu galvas, to izskats un nevainojamās proporcijas. Redzētais iedvesmoja mākslinieci izmantot šos dabas veidotos motīvus savos darbos. Patlaban viņas izstāde “Oda dillēm” vērojama mākslas galerijā “Putti”.
“Man neviens nevar pārmest, ka tēmas ziņā esmu iespaidojusies no citiem, jo tā ir mana ideja un manas dilles,” teic Maira, izrādot savas darinātās vāzes, bļodas, šķīvjus, kurus izdaiļo gleznaini diļļu čemuri. “Man patīk daudz skicēt, daudz eksperimentēt. Esmu kādreiz veidojusi transformējamos traukus, tādus, kurus var salikt dažādās kombinācijās. Droši vien pie šīs idejas atkal atgriezīšos. Esmu salikusi kopā keramiku ar akmeni, zelta diegiem un kristālu. Arī tas bija interesanti. Izstādēm izvēlos vadmotīvus. Piemēram, izstādē “Oda dillēm” mākslas galerijā “Putti”. Man patīk pieskaņoties gadalaikam. To diktē manas iekšējās izjūtas. Uz šiem Ziemassvētkiem veidoju izstādi, kuru pieskaņošu ziemas delikātajām noskaņām. Traukus gatavošu no pelēcīgas akmens masas, tie būs ar atturīgu krāsojumu un nelielu reljefu. Dekoram izmantošu arī zeltu un platīnu. Lai darbi mirdz kā sērsna ziemas tīrajā saulē! Smalka un atturīga dāma, kas aicina šķīstīties, tāda man rādās ziemas kundze,” smaida māksliniece.
Vērtējums
Diāna Jaunzema-Meistare, mākslas galerijas “Putti” galeriste: “Pārsteidzoši, kā Mairai Karstai veidojot sarežģītas kompozīcijas, izdodas panāk darbu vieglumu, liekas, tie telpā brīvi elpo… Cita mākslinieces iezīme ir darbu pielietojamība. Akmens masas un porcelāna darbi atbilst keramikas mākslas augstākajiem kritērijiem un vienlaikus visi ir ļoti labi ikdienā izmantojami sadzīvē. Traukos var gatavot rasolu vai glabāt ābolus, no šķīvjiem var pusdienot. Tējas krūzīte vilina nesteidzoties pamalkot… Cilvēki to sajūt un Mairas darbus ļoti labprāt pērk gan sev, gan dāvināšanai, tāpēc mūsu galerijas ekspozīcijā vienmēr ir viņas darbi.”