Obligātu pārbaužu STS atklāšanai nebūs 0
Kad gaismā nāca fakts par gadījumu, kad kāda Rīgas pirmsskolas bērnu audzināšanas iestādes audzinātāja sasirgusi ar sifilisu, radās jautājums, kā par konkrēto cilvēku un viņa slimību var uzzināt tik plašs personu loks. Kam tad ir tiesības iegūt un izplatīt šādu informāciju?
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) direktores vietniece attīstības un epidemioloģiskās drošības jautājumos Ilona Liskova informē, ka ārstam, kurš pacientam konstatē venerisku kaiti, ir tiesības tikties ar slimnieka darbavietas vadību, lai apzinātu personas, ar kurām slimajam cilvēkam bijis regulārs sadzīvisks kontakts. Kad tas noskaidrots, ārsts, ņemot vērā valdības pieņemtos dokumentus, raksta vēstuli šiem apzinātajiem cilvēkiem un informē, ka tiem nepieciešams veikt bezmaksas asinsanalīzes, jo bijusi saskarsme ar infekciozu personu. Tiesa, nedrīkst izpaust ne diagnozi, ne arī slimās personas uzvārdu. “Tā tam vajadzētu būt, diemžēl konkrētajā gadījumā tā nenotika, kaut gan ārsts informāciju nenoplūdināja,” secina SPKC amatpersona.
Veselības ministrija (VM) negrasās grozīt tiesību aktus, lai papildinātu obligāti veicamo veselības pārbaužu apjomu, jo pašreizējos valdības noteikumos ir pietiekami detalizēti izstrādātas prasības, lai bērni netiktu pakļauti inficēšanās riskam.
SPKC epidemiologi ir veikuši konkrētā gadījuma epidemioloģisko izmeklēšanu un konstatējuši, ka bērnudārza vadītāja atļāvusi darbiniecei strādāt bez pirmreizējās obligātās veselības pārbaudes. “Stājoties darbā pirmsskolas audzināšanas iestādē, obligāti veic izmeklējumus plaušu tuberkulozes un zarnu infekcijas slimību atklāšanai, pacients jāizmeklē arī ģimenes ārstam. Acīmredzot, iztaujājot pacienti, ģimenes ārsts konstatēja, ka ir nepieciešams nosūtījums pie speciālista,” saka I. Liskova.
VM informē, ka 2015. gadā ir reģistrēti 139 jauni saslimšanas gadījumi ar sifilisu, kamēr ar tuberkulozi ik gadu saslimst 620 pacientu. Tuberkuloze izplatās gaisa pilienu ceļā, bet sifiliss ir seksuāli transmisīva slimība (STS), tādēļ inficēšanās risks ar tuberkulozi bērniem ir daudz augstāks. Ministrija uzskata, ka neesot lietderīgi visiem bērnudārza darbiniekiem noteikt, ka obligāti jāveic izmeklējumi seksuāli transmisīvo slimību atklāšanai.
SPKC, izvērtējot konkrēto gadījumu, secinājis, ka ne bērnudārza vadītājai, ne arī darbiniecei nav bijušas pietiekamas zināšanas un prasmes, lai nodrošinātu bērnu veselībai drošu pakalpojumu. Vadītāja tiek aicināta nopietnāk izvērtēt savas zināšanas un iemaņas un tās pilnveidot.